Jak na chřipku v těhotenství a u malých dětí?

Chřipkou u nás každým rokem onemocní statisíce lidí. Co však mohou proti ní užívat těhotné ženy a malé děti? Ideální podmínky k přenosu má chřipka během zimní oblevy a v místech s vysokou koncentrací lidí.

9-shutterstock_396439006-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Správné mytí rukou je základ

Dodržujme přísně hygienu. Viry chřipky přenášené slinami se udrží na špatně umytém nádobí, na oblečení i přímo na kůži. Základem je proto mýt si ruce.

Přenos chřipky máme většinou spojený s kašlem, ale k rozptylu kapének nesoucích chřipkové viry dochází i při mluvení nebo pouhém dýchání. Přenosu chřipky můžeme zabránit i tak, že si od ostatních lidí budeme držet větší tělesnou vzdálenost.  Důležité je nevystavovat tělo teplotním šokům. Přechod z přetopeného bytu do chladného počasí dává tělu zabrat.

Vitamin C

Není náhodou, že epidemie chřipky udeří plnou silou s první výraznější zimní oblevou.

„Ovoce a zelenina jsou výborným zdrojem vitamínů. V zimě je ale obsah těchto látek nižší a naše tělo jich potřebuje hodně. Proto bychom měli v zimě zauvažovat o užití doplňků stravy. Známé je užití vitaminu C, který posílí imunitu.

Pro lepší účinnost doporučuji zkombinovat vitamín C také se zinkem a selenem. Oba patří mezi silné antioxidanty. Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi. Ty výrazně aktivují náš imunitní systém,“ radí prof. MUDr. Vílím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.

Léčba chřipky

Chřipka působí na každého jinak. Většinou neohrozí zdraví dlouhodobě a nemocný je během dvou týdnů fit. Existují ale lidé, které může tato zdánlivě banální nemoc ohrozit.

„Zdravý člověk, který chřipku doléčí, nemoc většinou zvládne bez dalších komplikací. U dětí mívá chřipka bouřlivější průběh, ale léčba je rychlá. Největší riziko představuje chřipka pro seniory a osoby se sníženou imunitou. Ti by měli omezit pohyb v prostorách s velkým počtem lidí, protože jim i chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace,“ uvádí MUDr. Eva Gottwaldová z interního oddělení nemocnice v Brandýse nad Labem.

Děti a chřipka

„V případě chřipkového onemocnění u dětí bývá průběh obvykle nekomplikovaný. Je však třeba počítat s vysokými horečkami, které trvají až týden,“ upozorňuje pediatr MUDr. Martin Gregora z Nemocnice ve Strakonicích. 

Jiná léčba než tlumení příznaků nemoci, není při chřipce nutná. Důležité je aby dítě chřipku, stejně jako jiné horečnaté onemocnění, vyleželo v relativním klidu v posteli. Je to možnost jak předejít komplikacím, z nichž nejčastější je zápal plic. Podávání vitamínů (zvláště vit.C) a jiných mikronutrientů( stopové prvky) v přiměřeném množství je v době nemoci prospěšné.

Čtěte dále:

Těhotné a chřipka

„Průběh a rizika chřipky záleží na tom, v jaké fázi těhotenství žena onemocní. Pokud onemocní v 1. trimestru těhotenství, je u ní větší riziko samovolného potratu ři zamlklého těhotenství. Ve truhém a třetím trimestru by chřipka neměla mít zásadní vilv ani na matku, ani na plod,“ upozorňuje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová. 

Dalším důležitým faktem je, dodává, zda je žena úplně zdravá, zda se třeba neléčí s nějakým chronickým onemocněním, například astmatem. Tam samozřejmě může být průběh těžší ostatně jako u jakéhokoli jiného člověka. Co se týče léčby, základem je Paralen při teplotách, který je bezpečný po celo dobu těhotenství.

Na rýmu může žena užívat například nosní kapky Nasivin, Sanorin v přesně doporučených dávkách. Na suchý dráždivý kašel lze užívat Bromhexin, Stoptussin, na vlhký kašel potom léky podporující vykašlávání například Mucosolvan, ACC long.

„Ohledně nesteroidní antirevmatik jako je Ibalgin či Diclofenac, je možné jejich jednorázové užití. Tyto léky by se neměly užívat ve třetím trimestru, jelikož vedou k předčasnému uzávěru otvoru v srdíčku plodu, ke kterému docház za normálních podmínek í až po porodu,“ vysvětluje gynekoložka.

Očkování proti chřipce

Zatímco u dospělých je očkování proti chřipce všeobecně doporučováno, u dětí jsme v tomto ohledu rezervovanější. Vakcína je vhodná u dětí s chronickým onemocněním (např. cukrovka 1. typu) a doporučuje se u dětí v ústavní péči. (dětské domovy, kojenecké ústavy, ústavy sociální péče). V těchto indikacích má dítě nárok na hrazení vakcíny z prostředků zdravotního pojištění, doplňuje Gregora.

 

3.10.2023 5:19 | autor: Jarmila Jelínková | zdroj: Odborná stanoviska poskyt prof. MUDr. Vílím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci, Odborná stanoviska poskytl pediatr MUDr. Martin Gregora z Nemocnice ve Strakonicích., Odborná stanoviska poskytla gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist