Jak na oblékání miminka

Botičky obráceně, svetřík naruby, čepička naražená do čela tak, že dítě musí zaklánět hlavu, aby alespoň něco vidělo. To jsou omyly nezkušených maminek, které působí spíše úsměvně. Mnohem důležitější je otázka, jak obléct dítě vzhledem k proměnlivému počasí nebo jak se vyznat v textilních materiálech vhodných pro citlivou dětskou pokožku.

Počasí je v našich končinách nestálé a sami občas tápeme, co si obléci, aby nám nebylo příliš horko nebo příliš zima. A co si počít s dítětem? Už by někdo mohl vynalézt teploměr, který by nám spolu s venkovní teplotou oznámil, co vytáhnout ze skříně.

Cibulový princip

Zlaté pravidlo říká – dávejme miminku o jednu vrstvu víc, než si oblékáme sami. Tím to ale nekončí. Přece jen, i každému dospělému vyhovuje něco jiného a stejně tak je to i u dětí.

Zvláště v zimních měsících musíme kontrolovat, aby děťátko neprochladlo. Maminky s oblibou testují teplotu svého dítěte dotykem – na ručičkách, nosíku, krku nebo zádíčkách, odborníci se shodují, že spolehlivým senzorem teploty je právě zátylek, má být teplý a suchý.

Podceňovat bychom neměli přehřátí. V tomto případě je jasným signálem nepohodlí dítěte pot. Propocené kousky oblečení je pak záhodno vyměnit za suché.

Doporučuje se raději zvolit více vrstev tenčích než jednu silnou, představte si pláště cibule. Čím je dítě starší, tím je mobilnější a může být složitější navléct na něj několik vrstev oblečení. Mnoho rodičů tak volí kousky, které jsou jednoduché a snadno se oblékají.

Jak obléct dítě podle ročních období

Stejně jako vy na sebe v zimě navléknete tílko, tričko, svetr, bundu, šálu a čepici, to samé potřebuje i vaše miminko. Ujistěte se proto, že máte ve výbavě kvalitní čepičku, která dítěti perfektně sedí, hlavou odchází z těla až třetina tělesného tepla. Důležité jsou i teplé rukavice. Pokud zůstane hlava a ruce v teple, zahřeje se i zbytek těla. Není také od věci mít po ruce hřejivou přikrývku, která spolehlivě ochrání dítě před větrem.

Nikdy neovazujte dítěti (a to jakkoli starému) pusinku šálou či šátkem, srážející se „pára od pusy“ zachycená na šátku by mu mohla způsobit omrzliny!

Někdy je problematické dodržovat doporučení o každodenním několikahodinovém pobytu venku ve velkých městech kvůli tomu, že v zimě se v nich často drží smog. Pokud je inverze, pak je namístě nechodit ven s dítětem vůbec, protože takové počasí malému dětskému organismu škodí více než samotné mrazy.

Funkční materiály:Moderní, takzvané funkční materiály jsou vodné i pro miminka, které netrpí citlivou pokožkou či atopickým ekzémem (pro ty pořád platí oblékání do přírodních materiálů). Naopak miminka se zdravou pokožkou nejčastěji trápí potničky. Funkční materiály odvedou pot od těla a tak kůže miminka zůstává suchá. Platí to, jak pro oblékání v létě, kdy se děti potí z vedra, tak do zimního období, kdy je často oblečeno více, než je nutné a potí se.

.

Jak dítě oblékat a chránit před sluncem

Letní oblečení pro děti vybírejte ve světlých barvách, ideální je bílá, která dobře odráží sluneční paprsky. Je důležité myslet na to, aby oblečení pro děti bylo z kvalitního materiálu, který zabraňuje pocení děťátka. Už i na českém trhu se objevilo dětské oblečení s UV ochranou až 50+, které dítko chrání stejně jako opalovací krémy s ochranným faktorem, avšak s tím rozdílem, že neztrácí účinnost ani ve vodě. Nezapomínejte na klobouček (ideálně s UV).

Zkušené maminky v internetových diskuzích radí novopečeným maminkám, že je dobré miminko z kočárku při jakékoli příležitosti vytáhnout, položit do stínu a vysvléct. Miminka zkrátka povětšinou milují protahování, když jsou nahatá. Usnadnit regulaci teploty miminku v kočárku pomůže také odvětrávací matrace a odvětrávací korba.

Špatně oblečené miminko poznáte tak, že je zpocené, má mokré záhlaví, hlavičku i tělíčko. Ověřit to navíc lze i pohmatem – oblečení bývá vlhké. Při lehkém přehřátí děťátko ochladíte a osvěžíte omytím zátylku, nožiček a ručiček.

Materiály a jejich (ne)výhody

Když vybíráme oblečení pro miminko, často zapojujeme všechny své smysly, abychom odhalili, zda materiál není pro dítě nebezpečný. Okem snadno zhodnotíme stav knoflíků, které by dítě mohlo spolknout. Čichem můžeme odhadnout, zda oblečení není nepříjemně cítit. Existují však nástrahy, které neodhalíme tak snadno.

Při výrobě textilu se používají různé chemikálie, které mají za úkol zlepšit odolnost, stálost barvy a nemačkavost materiálů. Jedná se o toxické látky, kterými je oblečení napuštěno.

Takové oblečení může být spouštěčem alergií, ekzémů, různých kožních onemocnění atd. „Pro děti s atopickým ekzémem nebo jinými kožními problémy je nejvhodnějším materiálem bavlna. Zejména spodní prádlo a oblečení, které přijde do přímého kontaktu s pokožkou, by mělo být bavlněné. Pro děti s kožními problémy rozhodně nedoporučuji oblečení z umělých vláken,“ říká MUDr. Miloš Kracív, dermatolog z Lékařského domu v Praze 7.

Seznam nejpoužívanějších nebezpečných látek užívaných v textilním průmyslu:

  • Azobarviva – jsou karcinogenní a v EU zakázané. I tak na ně v některých textiliích narazíme.
  • Ftaláty – využívají se ke změkčování PVC, často je najdeme v umělé kůži, gumě, PVC i v některých barvivech. Tyto látky způsobují neplodnost a hormonální poruchy.
  • Těžké kovy – používají se v některých barvivech a textilních pigmentech. Dojde-li k akumulaci, tyto kovy jsou vysoce toxické.
  • Trichlórethan (TCE) a Pentachlorfenol (PCP) – látky toxické a karcinogenní.
  • Formaldehyd – textilní průmysl jej využívá zejména proti mačkavosti bavlny. Do těla vstupuje především vdechováním a může způsobit nejen kožní problémy, ale při vdechnutí výparů může dojít až k udušení.

Šetrné praní

Veškeré nové oblečení je třeba po zakoupení vyprat, může obsahovat škodliviny z výroby. Na trhu je celá řada pracích prostředků určených přímo na dětské oblečení. Nezapomeňte studovat štítky na oblečení. Obecně se nedoporučuje používat aviváže, dětská pokožka je velmi jemná a aviváž by ji mohla podráždit.

„Důležitou zásadou praní dětského oblečení je i opakované máchání, aby na prádle nezůstaly žádné látky z pracích prostředků. Na trhu je celá řada speciálních pracích prostředků, záleží pak na matce dítěte, aby prací prášek otestovala, zda dětskou pokožku nedráždí,“ říká MUDr. Miloš Kracív.

Asi od šestého měsíce věku můžete začít dětské oblečení prát společně s dalším prádlem i s použitím aviváže. Jen pozorně sledujete dětskou pokožku, jestli nedochází k alergické reakci.

 

1.3.2014 11:18 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist