Jak na otravný atopický ekzém u miminka?

VÁŠ DOTAZ Mému čtyřměsíčnímu synovi vyskákaly na tvářičkách a za oušky červené pupínky, které se postupně změnily v puchýřky, rozšířily se i na krk, a teď jsem je našla i na nožičkách. Dětská lékařka nám řekla, že je to atopický ekzém, předepsala mast a doporučila na ruce rukavičky, aby se malý neškrábal. Můžete podrobněji vysvětlit, proč se atopický ekzém dítěti udělá a jaká je podle vás nejvhodnější léčba? Je to dědičná záležitost? Pokud vím, u nás v rodině nikdo na nic takového netrpí.
foto: Profimedia

Názor odborníka: 

Atopický ekzém je kožní onemocnění spojené s atopií neboli stavem, kdy organismus na podněty zevního prostředí reaguje jinak, nevhodnou reakcí, která vyvolá zánět. Mezi atopická onemocnění patří mimo ekzému také astma, senná rýma, alergie. Sklon k atopií se dědí.

Možná že někdo z rodiny nějaké alergické potíže má. Léčba atopického ekzému je komplexní, od místně aplikovaných mastí a krémů přes změkčující přísady do koupele až po imunomodulační léky a antihistaminika. U kojence je základem přestat ho denně koupat, omezit koupele na 1–2krát týdně, do koupele přidat látky, které vytváří na kůži ochranný film a působí hojivě, pravidelně kůži promašťovat a co nejvíce bránit škrabání.

Pokud dětská lékařka sama takto komplexně ekzém vašeho syna neřeší, doporučuji dermatologa.


Odpověděl: MUDr. Martin Gregora 
www.grada.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené