Jak obléknout batole do zimy?

Tak, aby mu bylo teplo, ale přitom mu nic nebránilo, aby si mohlo pobyt venku dosyta užít. V mokru a ve sněhu je ale třeba počítat s tím, že malý všetečka občas upadne, a je tedy dobré, když jeho oblečení odpuzuje vodu. Zvláště to platí při báječných zimních aktivitách, jako jsou koulovačky, stavění sněhuláků a bobování.

Zlaté jaro a léto! Stačí si obléknout kalhoty a tričko, nanejvýš ještě bundičku a hurá na procházku. Zato teď na podzim a v zimě, to je výprava, někdy i boj.

Je potřeba děťátko zabalit do několika vrstev jak cibulku. Na tělíčku by mělo mít prodyšné a příjemné materiály, navrchu zase ty, co nedají zimě či sněhu šanci. A uprostřed raději více vrstev (např. tričko s dlouhým rukávem, rolák, mikinu) než jeden tlustý svetr, který nemusí být pro mrňouska zrovna dvakrát příjemný.

Dobré rady na úvod

My maminky máme tendenci oblékat dítě vždy o trochu víc, než je třeba, proto jsme poprosili dětského lékaře MUDr. Martina Gregoru o pár „oblékacích tipů“.

  •  Dítě, které již není v kočárku, ale jde většinu vycházky vedle maminky, stačí oblékat přiměřeně, stejně tak jako by maminka oblékla sebe.
  •  Když je dítě v kočárku, je důležité dbát na to, aby mělo teplo od nohou a odspodu.
  •  Pokrývka hlavy je u malého dítěte mnohem důležitější než u dospělého. Jeho hlava je totiž pokrytá tenkými nebo téměř žádnými vlásky a je to tedy velká plocha, kde dochází ke ztrátám tělesného tepla. Čím menší dítě, tím jsou ztráty větší a pro organizmus závažnější.

Procházky venku jsou pro vývoj dítěte důležité, mimo jiné zlepšují i jeho chuť k jídlu, ale malé dítě by při mrazu pod -5 °C venku být nemělo. Nezbytná krátká cesta nevadí, ale s procházkou by se mělo počkat na teplejší počasí.

Jako v bavlnce

Přírodní materiály jsou pro dětskou pokožku nejvhodnější. Prádlo z bavlny či biobavlny je dostatečně jemné, měkké a prodyšné, navíc se dá dobře udržovat v čistotě. Vhodné jsou též moderní, tzv. funkční materiály, které odvádějí pot od pokožky a dítě, i když se zpotí, neprochladne. V případě, že je z funkčních materiálů spodní vrstva, měly by být funkční i ty nad ní.

V šatníku pro zimní období by neměly chybět punčocháče a roláky. V chladném počasí se dítě neobejde bez punčocháčů. Dnešní trh nabízí punčocháče bavlněné i ze směsových materiálů, které lépe drží tvar, dále také termopunčocháče s hřejivou vrstvou froté uvnitř, froté punčocháče, punčocháče s protiskluzovou vrstvou na chodidle atd. Dík velkému výběru už rodiče nemusí děti k nošení punčocháčů tolik přemlouvat. Zvláště holčičky mohou s pestrobarevnými punčocháčky nadělat spoustu parády, ne jako s klasickými hnědými planďáky, které si pamatujeme ze svého dětství.

Bavlněný rolák zahřeje děťátku krk, když bundička nejde zcela dopnout až nahoru, nebo by nepříjemně škrtila. Jen pozor na to, aby se rolák dítěti dobře přetahoval přes hlavu, jinak bude mít při oblékání nepříjemný pocit a nebude ho chtít nosit. To platí i pro trička a mikiny.

Do deště a sněhu termooblečení

Ať už do mrazu zvolíte kalhoty a bundu, nebo kalhoty s náprsníkem či overal, které sice nejsou při čurání venku příliš praktické, ale zase mají tu výhodu, že má dítě za každých okolností zakrytá záda, jsou pro vašeho mrňouska nejlepší termooděvy. Odpuzují vodu a báječně hřejí.

U kalhot je ideální, když mají na nohavicích lemy se zipem a ochranou proti sněhu. Bundička by měla mít zapínání na zip zakrytý patkou na suché zipy a kapuci, která se dá podle potřeby stáhnout šňůrkou.

Hlava, krk a ruce

Tedy čepice a kulichy, šály a rukavice. Do prvních podzimních plískanic stačí tenčí bavlněný kulíšek, ale do opravdové zimy jsou vhodnější teplé, měkké a příjemné čepice. Nejlepší jsou ty, které jsou prodloužené na uši (mají tzv. klapky) a máme u nich jistotu, že dětem nebude foukat do oušek. Důležité je, aby čepice děti „nekousaly“ a byly vyrobeny z kvalitní měkké pleteniny nebo fleesu.

Na běžné procházky postačí pletené nebo fleesové rukavice, při sněhových hrátkách jsou vhodnější termorukavice, které nepropustí vlhko k prstíkům.

Šála chrání krk dítěte, také brání vstupu studeného vzduchu pod bundu. Ale pozor: V mrazech nikdy nepřekrýváme ústa a nos šálou – ani dětem ani dospělým!

A nohy v teple

Oblečení může mít vaše batole zděděné po sourozenci nebo ze sekáče, ale boty by měly být vždy nové a kvalitní. Do zimy a vlhka určitě nepromokavé a s teplou vložkou uvnitř, takže udrží nohy v teple. Dobře si také prohlédněte podrážku, zda je odolná a neklouzavá.

Nahoře by měly být do gumy nebo opatřeny šňůrkou na stahování, aby si do nich děťátko nenabralo sníh. Ještě lepší je, když oteplováky nebo jiné kalhoty přetáhneme dítěti přes horní část boty až k nártu a stáhneme pružným lemem nebo šňůrkou. Pak sníh nemá šanci!

 

10.12.2013 12:05 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist