Jak odrodit sám

Budoucí tatínkové, zejména ti, jejichž žena čeká první dítě, si často kladou otázku: Co když to do porodnice nestihneme? Dokážu to zvládnout?

Nebojte se, množství porodů, kdy se nestihne dojet, je mizivé. A navíc je tato situace pravděpodobnější u druhého a dalšího porodu.

Pokud se přece jen stane, že porod začne neplánovaně doma nebo na cestě do porodnice, je prvořadé zavolat okamžitě záchrannou službu: 155, 112. Pokud tak nemůžeme my sami, neváhejme okamžitě požádat souseda nebo kolemjdoucího, aby tak učinili.

Je důležité vědět, že:

Porod je přirozený proces, do kterého ve většině případů není potřeba nijak zasahovat. Je důležité, aby tatínek zachoval klid a dodával psychickou podporu ženě. 

Tatínek, který čeká, že se každým okamžikem jeho dítě narodí, by měl nachystat několik ručníků, látkové plenky, deku. V autě bude mít jistě tašku s věcmi do porodnice a v ní budou ručníky a župan. Tyto věci bude potřebovat k tomu, aby do nich dobře zabalil narozené miminko. Do rychlého průběhu porodu není potřeba nijak zasahovat a stačí pouze vyčkat, až se začne objevovat hlavička a po ní celé miminko. K rodidlům ženy, pod objevující se hlavičku, připraví v dlaních rozložený ručník a do něj zachytí rodící se děťátko. Okamžitě po narození je nutné miminko rychle utřít do ručníku, od obličeje až k nožkám a do druhého ručníku jej zabalit, aby neprochladlo.

Protože je dítě spojeno s matkou pupeční šňůrou, je dobré, když při těchto manipulacích leží miminko na matčině břiše. Maminka bude zcela jistě při veškerých činnostech s miminkem pomáhat! Sušení a zabalení miminka by mělo proběhnout v co možná nejkratším čase, z důvodu ztráty teploty. Pupeční šňůru není potřeba nijak přerušovat (stříhat, či podvazovat, s tím si poradí zdravotníci po jejich příjezdu). Poté se maminka i miminko dobře překryje dekou či županem a můžete čekat na sanitku!

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Škoda, že tímto optimálním - nezasahovacím způsobem nepomáhají u porodu i samotní zdravotníci v porodnicích... alespoň tehdy, kdy si to rodiče výslovně přejí... :o(

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené