Jak pohodlně nosit dítě od narození do předškolních let

Blízký kontakt, upevňování vztahu mezi rodičem a dítětem, pohodlné cestování a navíc podpora zdravého vývoje kyčelních kloubů děťátka. Toto všechno umí ergonomické nosítko. Seznamte se s ním blíže.

Existuje celá řada dětských nosítek, šátků či krosniček. Každý rodič si musí najít to, co jemu i jeho dítěti nejvíc vyhovuje. Někdo dává přednost šátku, někdo krosničkám s úložnými prostory, jiní látkovým nosítkům. Vše by ale mělo odpovídat dvěma kritériím: M poloha nožiček a C zakřivení páteře.

M poloha nožiček a C zakřivení páteře

M poloha zvaná také „na žábu“ vypadá tak, že dítě má kolínka výš než zadeček, nosítko dítě podpírá od kolínka ke kolínku, zjednodušeně nevisí za rozkrok. Tím se mu páteř zakulatí do tvaru písmene C. Tato dvě kritéria by měla být při výběru nosítka klíčová, alespoň u dětí od narození do 1 roku.

Páteř se totiž vyvíjí postupně, M poloha zajistí, že na páteř není vyvíjen zbytečný tlak. Páteř dítěte se napřimuje až kolem 9. měsíce, kdy je již dítě dostatečně vyvinuté na to, aby si samo sedalo. Do té bychom děti neměli posazovat nebo držet ve vertikálních polohách, které by vyžadovaly oporu o sedací hrboly.

„Nosívala jsem dítě nejdřív v šátku, ale uměla jsem si ho uvázat jen vepředu nebo na bok, na záda se mi to nikdy nepovedlo. Taky jsem často vláčela konce šátku po zemi, špatně utahovala uzle, muž si šátek neuměl už vůbec uvázat,“ vypráví maminka Jana o svých začátcích s nošením. Byly to zároveň důvody, proč si pořídila Manducu.

Manduca byla navržena v Německu ve spolupráci s fyzioterapeuty, dětskými lékaři a specialisty na nošení dětí. Unese až 20 kg, je ergonomická, což znamená, že miminko v ní sedí ve správné pozici, která prospívá zdravému vývoji kyčelních kloubů.

Maminka Lenka zase nedá dopustit na české nosítko Kibi. „Mám ráda české výrobky a tak jsem vsadila na Kibi. Splňuje veškeré požadavky na zdravý vývoj dítěte a s naší malou doslova roste. Nosítko Kibi má totiž nastavitelnou šířku i výšku zádové opěrky a můžeme ji tak pohodlně používat až do 3 let, respektive do 20kg. A moc se mi líbí i design.“

Dítě nikdy nenoste čelem od sebe

Další maminka si nejdříve pořídila látkové nosítko, ale pak zažila veliké překvapení u svého pediatra, který jí kvůli němu vynadal: „Malou Klárku jsem nosila na břiše a čelem dopředu, aby se mohla koukat, moc ji to bavilo, ale náš pan doktor se zlobil a vysvětlil mi, že tak křivím dítěti záda, může pak mít vadné držení těla, bolesti zad, deformity kyčlí. Navíc prý miminka potřebují možnost stočit se, schovat k mámě a ne být stále vystaveny toku informací. Tak jsem naši docela drahou klokanku prodala.“

Nosítka existují v mnoha podobách a – stejně jako u dalších produktů pro děti – i při jejich výběru se musíte mít na pozoru. Mnohá nejsou pro dítě zdravá, jiná nejsou příliš kvalitní a moc toho nevydrží. Také je nutné vybírat podle toho, jak vlastně chcete své dítě nosit.

profimedia-0254562655.jpgVýjimečnost nosítek spočívá v jejich variabilitě. Dítě si můžete posadit na bok, dát na záda nebo dopředu na břicho. Jednoduše a během pár vteřin. Díky lehce upravitelným popruhům pasuje malým i velkých rodičům. „Jsme velcí turisti, neustále na cestách, Manduca se zabalí do malého balíčku a na cestách ji vyndáváme, jen když náš syn už nemůže jít dál, nebo se mu chce spát. Jsou mu už 4 roky, váží 15 kg, Manduca mu tedy bude ještě 5 kg,“ směje se maminka Hanka.

Další zkušenost s nosítkem přidává tatínek Jiří, vášnivý horolezec, který na své výpravy bere i své děti: „I když jdeme těžkým terénem, o Péťovi na zádech skoro nevím. V krosničce se mi různě viklal a šátek jsem nosit odmítal. Manduca má dobré popruhy, bederní pás, sedí i mně, i když mám 190 cm. Manželka je zase malá a má úzká ramena, takže když nosí Petříka na břiše, překříží si vždy popruhy na zádech, aby se jí lépe nesl,“ říká.

Jeho žena Pavla ještě doplňuje svoje zkušenosti. „Zkoušeli jsme krosnu, ale převažovala mě dozadu a Péťovi v ní v zimě bylo chladno,“ uvádí a dodává: „V Manduce se hřejeme navzájem, cítíme každý pohyb, mám lepší stabilitu, protože je dítě úplně u těla, když šlape pěšky, hodím Manducu do batůžku a je to.“

Mamince Renatě Manduca naopak nevyhovovala: „Co se týče Manducy, nám nesedí, protože do novorozenecké vložky už se náš Filípek nevejde a na normální velikost ještě neroztáhne nohy. Také jsem asi na Manducu moc hubená a tlačí mě na bocích, i když ji utáhnu nadoraz. Nic pro mě.“

Čtěte také:

Mnoho barev a doplňků

Ani nosítko tedy není vhodné pro každého, ale skladnost a fakt, že unese až 20 kg, vede stále více maminek k jeho pořízení. Navíc se nosítka vyrábí v celé řadě barev, můžete si k nim dokoupit různé doplňky. Když miminko usne, je k dispozici připínací kapuce, která mu stabilizuje hlavu. Nosítko je vyrobeno z přírodních materiálů a barveno šetrnými netoxickými barvami. V základní výbavě je i novorozenecká vložka pro nejmenší.

Například v ergonomickém nosítku Beco Baby Carrier lze pomocí novorozenecké vložky nosit děťátko s hmotností od 3,5 kg do 3–4 měsíce (poté samostatně bez vložky). Všechny typy nosítek Beco (Beco Butterfly II s nosností do 20 kg, Gemini s nosností do 16 kg, Soleil s nosností 6 kg – 20 kg) disponují tříbodovými sponami a bederním pásem s bezpečnostní gumičkou. U nosítka Gemini lze rovněž nastavit šířku sedáku, tudíž je možné nosit i novorozence bez novorozenecké vložky. U většího dítka můžete později prodloužit délku sedáku.

17.2.2016 1:17 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist