Jak pojistit dítě

Narodilo se nám dítě a chceme je co nejlépe chránit. Pojištění k tomu jistě patří. Ale pozor - není tak důležité, jestli je výhodné, ale záleží na tom, aby bylo užitečné.

Nejprve si položme základní otázku. Před čím chcete nebo máte dítě chránit? Potřebujete například 2000 Kč, když si váš potomek zlomí ruku? 

Nejvážnější finanční dopad na rodinný rozpočet a tím pádem i na dítě má úraz živitele rodiny. Úrazové pojištění rodiče by tedy mělo mít přednost před pojištěním dítěte. 

Nejprve si rozmyslete, co je opravdu nutné pojistit. Mít pojištění a být opravdu zajištěn je v praxi častokrát značný rozdíl.

Pár dobrých rad: 

  • Promyslete si, co od pojištění očekáváte, co potřebujete. 
  • Pojistěte nejdříve sebe na trvalé následky úrazu na vysokou pojistnou částku.
  • Pojistěte děti na trvalé následky na vysokou pojistnou částku, která dostatečně splní vaše potřeby, bude-li to zapotřebí.

V obou případech využijte progresivní plnění, které umožní platit nižší pojistné, ale při vážných úrazech dostanete plnění 4 x – 6 x větší.
Když vám zůstanou peníze nazbyt, uvažujte o pojištění drobných úrazů, denního odškodného, pobytu v nemocnici.

Příklad:
Nejtěžší finanční dopad ze všech úrazů dítěte by měl úraz s trvalými následky. Situace může skončit také tím, že dítě bude trvale invalidní a jeden z rodičů bude muset o dítě pečovat. To znamená, že nebude vydělávat a celý jeho příjem bude chybět v rodinném rozpočtu. Pojištění dítěte tak nekryje pouze zvýšené výdaje na léčení, ale hlavně výpadek příjmu rodičů. 

Uvažte, při výdělku 20 000,- měsíčně bude v rozpočtu chybět 240 000,- Kč ročně. Tuto částku vynásobte počtem let, po kterou se budete o postiženého starat (třeba 20 let) a dojdete k částce okolo 5 mil. korun. Takové pojištění je dostatečné. 

Jan Lener, Jan.lener@bcas.cz
finanční konzultant Broker Consulting

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené