Jak pomůže laktační poradkyně?

Velký počet žen má problémy s kojením. Je to zaviněno nepřipraveností, často nedostatečnou informovaností či bohužel malou nebo neúplnou podporou v porodnici.

S jakým problémem za vámi chodí ženy nejčastěji?

Nejvíce maminek má problémy kolem třetího měsíce věku dítěte. V tuto dobu dítě potřebuje větší přísun mléka a maminka ho má pouze tolik, kolik do této chvíle dítěti stačilo. Žena si s tím neví rady a dostává se do stresové situace, protože mu tolik mléka nabídnout nemůže.

Jak lze mamince pomoci, pokud nemá mléko?

Základem je dítě pravidelněji přikládat, čímž se laktace stimuluje. Pokud možno po hodině a půl – dvou hodinách by mělo být dítě u prsu. Pokud maminka přikládá často a má správnou techniku, výsledek se brzy dostaví. Nejlépe je stimulovat laktaci v noci, a to i přesto, že se dítě nevzbudí. Pokud se tedy probudí maminka, měla by malého vzbudit a každé prso na 10 minut zkusit.

Objevují se maminky, které neví přesně, jak kojit?

Maminky po porodu jsou druhou nejčastější skupinou klientů. Po porodu některým z nich kojení nejde a jsou z toho nešťastné. V porodnici se sice snaží pomoci, ale porodní boom udělal své a porodnice prostě na maminky nemají dost času. A tak už v prvních dnech dochází k poranění bradavky či k jiné bolesti a maminka se začne kojení vyhýbat. A přikrmováním se problém jen prohloubí.

Kde se tedy mohou naučit správné technice kojení, když jim v porodnici informace neposkytnou?

Maminka má možnost poradit se s laktačním poradcem. Jednoduše si ho může vyhledat na internetu. Laktačnímu poradci může zavolat a poradit se s ním třeba jen po telefonu. Pokud chce pomoci s technikou, poradce k ní dojede domů a s kojením jí poradí.

Za jak dlouho se vyřeší problém s kojením?

Je-li to technický problém, změnu maminka pocítí okamžitě, jakmile jí poradce vše vysvětlí. Rozbolavělé bradavky jí sice budou ještě stále bolet, ale původce problému je odstraněn. Na zvýšení množství mléka si maminka musí počkat déle. Je to hlavně věc psychiky. Maminka musí podporovat vše, co v rámci kojení podporovat má – přikládá často, má správnou techniku, může pít čaje a tak dále. Výsledek se pak obvykle dostaví do čtyř pěti dnů.

Co se dá doporučit pro zlepšení kojení obecně?

Základem všeho je klid a pohoda. Pokud je maminka ve stresu a je nervózní, laktaci se moc dařit nebude. Hlavní je psychika. Maminka si musí uvědomit, že vše dělá dobře, jen nesmí podléhat stresu. Velice dobré jsou volně prodávané čajové směsi. Ať už jsou to směsi přímo určené na podporu tvorby mléka či jednoduchý anýz, fenykl či heřmánek.

 

22.10.2019 11:12 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist