Jak rychle uspat dítě?

Odpověď je snadná! Těžko. Nicméně existují tipy, které vám mohou pomoci. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že každé dítě je jiné a v každém věku může mít jiné „spací“ nároky. Když dítě nemůže usnout, může to znamenat v zásadě tři věci: je málo unavené, moc unavené nebo je něco bolí.

Bojkotování spánku z nedostatečné únavy se pozná snadno – mrňous má očička doširoka otevřená, hraje si, různě zlobí… a tak dále a tak podobně. Rada pro takovou situaci zní: podvolit se a snažit se ratolest utahat – čtěte jí, hrajte si s ní, jakkoliv ji zabavte a počkejte, až začne jevit známky únavy.

Druhá situace je horší a nedá se dělat nic jiného než vydržet. Stává se zkrátka, že dítě z jakéhokoliv důvodu „přetáhnete“. Projevuje se to podobně jako u dospěláků – dítě zkrátka nemůže usnout, je mrzuté a pláče. Tady je každá rada drahá… Pomůže snad jedině vzít ukňouránka do náruče, něco mu broukat a vydržet, dokud se zcela nevyčerpá a neusne.

V případě třetím je třeba v rámci možností odstranit či ztlumit bolest (tedy postarat se o rostoucí zoubky, bolavé bříško nebo cokoliv jiného způsobujícího diskomfort) a pak postupovat jako v případě číslo dva.

Rituály

Ve všech třech výše uvedených situacích se snažte uspokojovat potřeby dítěte pokud možno stejným způsobem. Pro malé děti mají neměnné zvyky a rituály obrovský význam. Platí to pro jídlo, hraní, vyměšování i spánek. Hlavně v posledním případě je důležité, aby děti věděly, co bude následovat a co můžou čekat. V zásadě je lhostejno, jak bude uspávání konkrétně vypadat, podstatné a zásadní však je, aby probíhalo vždy stejně.

Dobře si svého drobečka všímejte a brzy zjistíte, co jej uspává a co ne. S postupujícím věkem dítěte se pochopitelně bude váš rituál měnit. Můžete do něj přidávat nové prvky (čtení před spaním, povídání o uplynulém dni, …), můžete něco vypouštět, ale dělejte to pomalu a postupně.

Správný čas

Podstatné je také respektovat konkrétní podmínky. Snažte se „vyhmátnout“ správný okamžik, kdy dát dítě spát (kdy není ani přetažené, ani uprostřed zábavy). Představa, že naučíte dítě spát za jakýchkoliv podmínek od sedmi večer až do rána do devíti a odpoledne od dvou do půl páté a deseti minut, je – mírně řečeno – nereálná.

Pokud máte čerstvého novorozence, připravte se na to, že bude poněkud méně respektovat režim den/noc a bude po vás chtít, abyste k němu vstávali a krmili ho ve dne v noci. Až s postupujícím věkem se dítě naučí spát celou noc. Dvouleté batole už to většinou dokáže.

Přizpůsobení se podmínkám také znamená, že nebudete trvat na konkrétní hodině, ale více či méně vyhovíte aktuálním potřebám svého potomka.

Trpělivost

Pokud chceme zodpovědně zodpovědět otázku z titulku, pak musíme podotknout, že „rychle“ to prostě nejde a jakýkoliv spěch při uspávání škodí. Zlatá rada na závěr tedy zní: Používejte vždy stejný uspávací rituál, buďte trpěliví a odevzdaní a věřte, že nakonec někdo spát bude – nejspíše nejen dítko, ale i vy.

6.2.2012 2:26 | autor: Martin Prokeš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist