Jak se rodí miminko

Co se děje při porodu? Podívejte se spolu s námi na jeho nejzajímavější část: druhou dobu porodní nebo jinak řečeno sám příchod miminka na svět.

 

Obrázek 1

Pod vlivem děložních stahů prochází hlavička po vstupu do pánve porodními cestami. S každou kontrakcí se hlavička posune o kousek blíže k hrázi. Čím hlouběji je hlavička vstoupená do porodních cest, tím více žena pociťuje tlak na konečník.

Obrázek 2

Další fází je prořezávání hlavičky. Poševní vchod je vyplněn hlavičkou plodu. Hráz je napnutá. V případě vysoké pevné hráze, u které hrozí její poranění, se provádí nástřih hráze neboli episiotomie. Pokud se nástřih provede za děložní kontrakce, nemusí mít žena obavy z bolesti. Při porodu hlavičky je velmi důležitá spolupráce rodičky a porodníka. Jeho úkolem je bránit překotnému porodu hlavičky, chránit hráz a vést ženu k přiměřenému zatlačení ve správné chvíli.

Obrázek 3

Porozená hlavička tzv. rotuje vpravo nebo vlevo. Znamená to, že je natočena jednou stranou ke konečníku rodičky a druhou ke stydké sponě. Porodník uchopí hlavičku do obou rukou a táhne ji směrem dozadu (směrem ke konečníku ženy). Tím je porozeno přední raménko plodu. Potom nakloní hlavičku dopředu ke stydké sponě ženy a porodí se zadní raménko plodu.

Obrázek 4

Po porodu obou ramének většinou už postačí jedno až dvě zatlačení a porodí se tělíčko a končetiny plodu. Po porodu se obvykle položí miminko ženě na břicho. Před předáním novorozence dětské sestře přestřihne porodník pupeční šňůru.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené