Jak se rodí v Litomyšli

Co je pro budoucí maminku nejdůležitější? Vstřícnost, komunikace, důvěra. Jednoduché, ne však zcela běžné. V porodnici v Litomyšli se však snaží právě těchto kritérií držet. I proto je každá druhá maminka, která zde rodí, přespolní. Cesta za lidským přístupem jí stojí za to.

Náš průvodce, primář MUDr. Harald Čadílek je sám otcem tří dětí. První dvě se narodily za podmínek, na které nerad vzpomíná. Třetí dítě si už odrodil sám. Osobní zkušenost mu napověděla, co je tím pravým nadstandardem v porodnické péči: komunikace a vstřícnost. Při naší návštěvě jsme měli dobrý pocit, že to nejsou jen slova. Čestný titul nemocnice Baby Friendly Hospital neboli nemocnice přátelská k dětem, také mnohé napoví.

Milá výzdoba porodnice je příjemná nejen pro návštěvníky, ale i pro personál. Svědčí o tom i zájem maminek. Z celkového počtu asi 700 porodů za rok (loňský i předloňský) je pouhá polovina porodů z řad obyvatel kraje, druhá polovina jsou maminky “přespolní“.

Jako doma

Maminky však stále častěji touží rodit doma a co nejpřirozeněji. Co s tím? Snažit se vytvořit v porodnici netraumatizující prostředí, míní primář.

Porody doma jsou ve svitavské oblasti vzácností, tak jeden, dva do roka. Nebývají plánované, většinou je to překotný porod.

A také je potřeba přiblížit porodnice maminkám svou otevřeností, nabídkou kurzů, prohlídkami prostředí. V Litomyšli navíc čile funguje e-mailová komunikace. Hodně tatínků se už dnes snaží svým ženám pomáhat a četné dotazy řeší právě touto cestou.

Změna plánu

Když je porod fyziologický, tedy bez komplikací, má maminka širokou škálu možností, jak v Litomyšli porodit. Porodní plán se personál snaží – v rámci možností – respektovat. Když přijdou velmi silné porodní bolesti, mnoho maminek svůj plán náhle změní.

Porod je dynamický proces. Vše se při něm neustále mění a cokoli předjímat je nemožné. Netrvejte na ničem, co si předem zafixujete. Nechte všechno volně plynout, radí primář.

Voda a pohyb

Vodní živel je pro většinu žen tím správným „doprovodem u porodu“. Porod do vany je zde možný. Některé ženy z vany doslova nechtějí vylézt.

Běžná je aromaterapie a balón. Ten je velkým favoritem po celou dobu porodu.

Pohyb vůbec dynamice celého porodu velice prospívá.


porodní postel


vyšetřovací lůžko


moderní porodní vana


novorozenecký box

Bolest a farmaka

Jak maminky zvládají bolesti? Podobným způsobem, jako žena řeší bolestivé menses, přistupuje k porodním bolestem.

Jak lépe čelit bolesti? Pomohou například předporodní kurzy, jejich součástí je psychoprofylaxe vedená psycholožkou.

Kurzy předporodní přípravy zde absolvuje asi 50 % žen, často s tatínky, a hodně často prvorodičky.

Kdo má jít k porodu?

V Litomyšli dostanete před porodem následující radu: K porodu má jít osoba rodičce blízká.

Může to být kdokoliv, kdo dá rodičce dostatečnou psychickou podporu. Nemusí to být nezbytně právě partner. Může to být přítelkyně, dula, sestra nebo bratr, klidně i tchýně – rozhodnutí je na vás.

Lépe se vždy zapojuje takový partner, který porod s ženou prožívá, chodí se ptát, má zájem. Jeho aktivita je pak pozitivní a přínosná.

Osamělé maminky rodí hůř

Jak jsou věci v životě propojené, se ukazuje i při porodu. Svou roli hraje zázemí maminky, její celkový stav a její osobní vztahy. Strádající, osamělé mamince se rodí hůře.

Zrovna tak může být ke škodě věci partner, který šel k porodu z donucení. Z nezájmu a únavy se snadno zrodí agrese. Tu je možné pozorovat asi u pěti procent tatínků.

Novopečená maminka Iveta Provazníková a její dcera Silvie, která se právě narodila. Věřte nebo ne, tato mladá žena má doma už jednu třináctiletou dceru.

Fototerapie

Tato tajuplně vyhlížející postýlka s nebesy se užívá na léčbu novorozenecké žloutenky.

Miminko dostane speciální brýle a čepičku, která je drží na místě.

Leží pak pod léčivým modrým světlem.

O malou Sofii Prokešovou pečuje dětská sestra Bc. Lenka Tulisová.

Postřehy porodních asistentek

Bc. Lenka Tulisová, dětská sestra a laktační poradkyně (druhá zleva) a porodní asistentky Bc. Iva Jandlová, Veronika Ticháčková, DiS. a Bc. Lenka Tichá.

 • Doprovod u porodu je pro nás většinou velké plus. Záleží však na povaze. Vystrašení otcové přinášejí i nám více stresu…
 •  Doprovod chodí zhruba v 70 % případů.
 •  Některé maminky doprovod nepotřebují – když je žena silná osobnost, rodí dobře i sama.
 •  Více naší péče potřebují mladé ženy a ty, které jsou bez otce…Poznáme, že není vše úplně v pořádku.
 •  Horší porody bývají se staršími sečtělými a mladými nesečtělými maminkami.
 •  „Jsem raději, když maminka nic moc neví, lépe se mi s ní pracuje“
 •  Někdy lítáme a vděk nikde.
 •  Jsou však výjimky – potěšení maminek je pro nás, porodní asistentky, tím pravým naplněním.
 •  Během porodu zkoušejte všechno možné, nespoléhejte na knihy. Informací je k mání hodně a často protichůdných, mohlo by vás to zbytečně vystresovat.
 •  Některé maminky potřebují pohladit, jiné nechtějí, aby se jich někdo dotýkal…

 Standardně zde probíhá porod za dohledu lékaře. Praxe je ale taková, že typicky v noci často rodí porodní asistentka a lékař přijde až na závěr porodu.

Masáž hráze je možná užitečná, ale je technicky náročná: maminka si ji od určité doby bude těžko dělat sama…, s tatínkem to ne vždy jde.

Porod do vody:

 •  Bývají menší poranění.
 •  Musí se dávat pozor na krvácení – kvůli teplé vodě může být větší.
 •  Placenta se už porodí venku.

Máme smysluplnou práci!

Porodnice nezavírá. Miminka se rodí ve dne v noci a chod porodnice je tomu dokonale přizpůsoben.

primář MUDr.Harald Čadílek

Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice Litomyšl

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

pokračování: také vydrželi , na bolest mi nic nedá ... Jen jsem jí odpověděla, že se něco děje a že taková bolest není normální, ale to už jsem začala omdlévat. Teprve potom ji napadlo se podívat, jestli je vše v pořádku. Nebylo. Teprve teď nastal frčák, přiběhla anestezioložka (velice milá a hodná), dali mi rychle podepsat nějaké papíry (vůbec nevím, co jsem podepsala) a už jsem jela na sál. Dál už si nic nepamatuji. Jen vím, že kdybychom si to nevynutili a nechali zdravotní péči jen na "partě" úžasných porodníků, nechali by mě vykrvácet. Samozřejmě po anestezii, velké ztrátě krve a revizi zákroku Dr. Gloserové, kterou naštěstí prováděl primář, nenastartování kojení ..., přišly další problémy a starosti s tím vším spojené. Je to už několik měsíců, stále bojujeme s kojením, odstříkáváním a celkově s papáním a já stále bojuji s bolestmi po zákroku, strašnými jizvami, krvácením a krevní nedostatečností.
Ani nevíte, jaké se ve mně odehrávali pocity, tak jako oni během porodu, mě ještě nikdo nikdy neponížil. Já i můj muž jsme velice pokorní lidé, celou dobu sprostého a ponižujícího jednání ze strany zdravotníků, jsme se k nim chovali hezky, když jsem něco chtěla, tak jsem je poprosila a neustále jsem děkovala s vírou, že když se k nim budu chovat pěkně a s respektem, budou se oni chovat k nám stejně, to byl veliký omyl.
Po porodu za mnou několikrát přišla jedna ze sester, která byla u porodu. Zkoušela na mě různé řečičky a já pochopila, že sonduje, jak hodně se zlobím a jestli mám v úmyslu něco podniknout, to už jsem nevydržela a škaredě a naštvaně jsem jí odsekla, že se nemusí bát, že stěžovat si nebudu.
Tímhle vypsáním na webu jsem to porušila, ale pořád se s tím nemohu srovnat a beru to jako takovou malinkatou satisfakci.
Jejich chování bylo opravdu neomluvitelné, kvůli nim maminky prožívají místo krásného porodu těžké trauma. Vím, že ostatní sestry i lékaři byli moc ochotní a milí. Když o nás následně pečovali na oddělení šestinedělí, byli všichni moc hodní a vstřícní a velice mě mrzí, že jsem při porodu neměla někoho právě z těchto lékařů a sester.
Chování a přístup Dr. Gloserové a těchto dvou sester však hází špatné světlo na celou porodnici. A vždy budou mít některé maminky negativní zkušenosti, protože všechny nebudou mít štěstí a některá vždy padne do spárů těchto „čarodějnic“, právě tak, jako se to stalo nám. Když rodíte, nevíte jak dlouho to potrvá a koho nakonec budete mít u porodu, neovlivníte. Proto dokud budou tito zdravotníci, o kterých Vám tu píši, stále mezi personálem, už nikdy bych sem nešla. Nikdy, nikdy. Na celý porod mám jen ty nejhorší vzpomínky. Na bolest už si vůbec nevzpomínám, ale na sprosté, nepříjemné a arogantní chování doktorky a dvou zmíněných sester nikdy nezapomenu. Jediné světlo naděje na konci tohoto velmi špatného snu, byl náš právě narozený syn. To nejkrásnější miminko, které mi dalo sílu, celou tu hrůzu vydržet.
Na druhou stranu mohu být ráda, že zdravotní péči porodníků jsem já i náš syn přežili, což je úspěch ve srovnání s hororovými příběhy mých kamarádek a známých, kteří přišli do kontaktu s Dr. Gloserovou a dopadly hůře než my.
Přeji hodně zdraví a štěstí všem maminkám, které se chystají k porodu a samozřejmě i jejich miminkům.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, ve všem musím souhlasit s předchozí pisatelkou, mám stejné, hodně špatné zkušenosti s touto porodnicí. Ochota, vstřícnost a profesionalita začíná i končí (bohužel) v článcích na netu. Po přečtení jejich webových stránek si říkáte, jak to musí být úžasné, a těšíte se, že budete rodit v tak idylickém prostředí mezi tak empatickým personálem. Realita je však naprosto opačná.
V litomyšlské porodnici jsem poprvé rodila před třemi lety a podruhé před pár měsíci. Nevím, který pobyt byl horší, ale po prvním porodu jsem si říkala, že jsem měla jen smůlu na lidi a druhé těhotenství jsem se rozhodla dokončit také v Litomyšli (prý chybami se člověk učí, já nejspíš ne). Takže když jsem rodila podruhé, už jsem věděla, že to nebude jen má smůla, ale že nejspíš není něco v pořádku i na straně nemocnice. Díky doktorce Gloserové a dvěma sloužícím sestrám jsem poznala, jaké to je, cítit se jak ten nejposlednější šmuk na světě. Sestry na mě neustále ječely, byly nepříjemné a jejich chování bylo až sprosté. Před naprosto cizími lidmi, navíc nezdravotníky, mi prováděly choulostivá vyšetření. Dokonce mě sestra vyšetřovala, zda mi opravdu praskla plodová voda, na předporodním pokoji, kde nějaký cizí muž balil věci maminky, která odrodila přede mnou.
Byla jsem v šoku, má intimita byla najednou absolutně veřejná. Ale zdravotní sestře vůbec nevadilo, že mi tak choulostivou věc provádí před cizím chlapem. A i když jsem měla silné bolesti, musela jsem být jako myška, protože když jsem bolestí zasténala, přiběhla na mě jedna ze sester a vynadala mi, ať jim tam neřvu, že mě nebudou poslouchat, že na to mám ještě dost času.
Těchto zážitků mám více a ani se mi na ně nechce vzpomínat. Šokuje Vás to, mě také. Nemohu uvěřit, že jsem si to všechno nechala líbit a jen jsem je poslušně poslouchala.
To, že poté, co mě přesunuli na porodní sál, si nás více než dvě hodiny nikdo ani nevšimnul, jsem brala spíše jako pozitivní věc, alespoň se ke mně chvíli nikdo nechoval tak hulvátsky, ale zase jsem se stresovala, zda je miminko v pořádku.
Vnitřně jsem se utěšovala, že jsem v této porodnici naposledy a už se nikdy s těmito lidmi nesetkám, tak to už prostě nějak vydržím. Jenže to jsem ještě netušila, že to nejhorší teprve přijde.
Zdárně jsem odrodila, mimčo nechtělo ven, ale nakonec se to podařilo. Bohužel porozením miminka to vše neskončilo, ale naopak teprve začalo. První šok přišel okamžitě po porodu, kdy porodní asistentka málem upustila naše dítě na zem. Nevím, kdo ho nakonec udržel nad zemí, jestli vůle a upřený pohled všech na porodním sále nebo jakýsi zkřivený poloúchop asistentky. Její vyděšený pohled mám stále před očima a první větu, kterou jsem uslyšela po narození miminka "já jsem ho málem nechytla", už nikdy nevymažu z hlavy. Ale můj příběh stále nekončí. Když miminko bylo v bezpečné vzdálenosti od porodníků a věděla jsem, že už je v dobrých rukou novorozeneckého oddělení, začalo moje peklo. Že něco není v pořádku, jsem pouze dedukovala z chování porodníků (tvářili se opravdu vážně a neustále si něco šuškali v rohu u dveří, tak abychom nic neslyšeli), a když jsem se zeptala, jen mlžili a nic mi nechtěli říci. Takže tady právo na informace pacient, jak se zdá, vůbec nemá. Usoudila jsem, že nejspíše budu hodně poraněná (bohužel to bylo ještě horší). Po více než hodině látání a ukrutné bolesti, Dr. Gloserová usoudila, že je to dobré a bude to stačit. Hodili na mě nějaký hadr, trochu pouklízeli a odešli. Jenže po pár minutách nastoupily šílené bolesti. S myšlenkou na chování zdravotníků jsem se raději snažila bolest vydržet. Jenže když se bolest stupňovala, poslala jsem muže, ať někoho přivede. Nepochodil. Sprostě ho vyhodili a vůbec je nezajímalo, že mám nějaký problém. Když bolest vystoupala na hranu snesitelnosti, vyslala jsem ho znova, s tím ať se nenechá odbýt a někoho přivede. Tentokrát se nenechal a přišla nasupěná porodní asistentka, která na mě spustila hnusným štěkavým tónem, co pořád chci a že to musím vydržet, jiné maminky to t

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,
po přečtení toho článku nemohu nereagovat, bohužel v negativním smyslu. V porodnici v Litomyšli jsem rodila před půl rokem. Po přijetí do porodnice si nás nikdo skoro hodinu nevšímal, prý měli v ten den hodně porodů, to bych i pochopila. Když se na mě konečně dostala řada, paní doktorka byla silně nepříjemná svých chováním i při vyšetření, s mým porodem pak strašně hodně spěchali (prvorodička a už asi po 10 minutách na sále mi okamžitě "pomáhali" skokem na břicho!!!) a asi po hodině a čtvrt mě poslali už na pokoj. Začalo mi být stále hůř a hůř, bolesti horší než celý porod. Manžel byl za personálem myslím 3x, než se někdo uráčil na mě jít podívat. Celý výsledek byl, že jsem pak byla ještě 2x v narkóze na operačním sále (vyměnili mi prý skoro půlku krve, nevím), skončila jsem na ARU a dva dny jsem nemohla chodit a mít u sebe malého :o(((((, navíc se mi ze ztráty krve netvořilo mléko. Tím to však nekončilo. Když mi sestra na dětském dokáza na nějakou mou otázku k malému odpovědět - jste maminka, to přece musíte poznat, ne? Tak to mi opravdu už bylo do breku. Ještě dnes je mi při vzpomínce na ten týden v porodnici špatně.... Samozřejmě, byli tam i skvělí lékaři jako např. MUDr Čadílek, i některé sestry byly opravdu moc hodné a ochotné, ale celková moje zkušenost je silně negativní a myslím, že to bylo pouze tím, že tak hodně spěchali. Kdyby nechali porod jít svým tempem jako do příchodu do porodnice, myslím, že by všechno bylo naprosto jinak. Bohužel jsme na jejich spěch hodně tvrdě doplatili....

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené