Jak se vypořádat s nevěrou?

Dobře utajená nevěra může být tím pravým kořením pro partnerský vztah, tvrdí někteří odborníci. Muž je pozornější, přináší ženě květiny, mezi kamarády se má čím pochlubit. Žena zase na oplátku promíjí muži zapomenuté ponožky a nesundané prkénko na záchodě. Nevěra je „povznášející“ však pouze do té chvíle, než se o ní dozví podváděný. Je to velmi bolestivá, emočně náročná situace, se kterou se každý popere jiným způsobem.
foto: Profimedia

Nevěra je jako smrt

Přestože mnozí označují nevěru za lehké či lechtivé téma, pro zúčastněné to může být stejně traumatizující zkušenost jako smrt, výpověď z práce či přírodní katastrofa.

Nevěra ale může být velmi náročná situace i pro samotného „nevěrníka“. Zejména pro člověka, který by rád udržel původní svazek, je mu z duše protivné podvádět, ale partnerství například dlouhodobě nefunguje. Jeden z partnerů se zamiluje a je to pro něj velmi složitá situace, zda partnerství udržet například i z jiných důvodů než lásky (děti, majetek, minulost).

Tolerance

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že vdané ženy často nevěru tolerují. Je to vcelku pochopitelné, protože radikální řešení většinou volí svobodní a bez závazků.  Pro vdané ženy, většinou s dětmi a mnoha závazky, může být představitelné, že by nevěru dokázaly odpustit. Je dobré mít však na paměti různé podmínky, které by musely být splněny.

Byla bych opatrná s tvrzením, že nevěru tolerujeme a už vůbec bych nechtěla říkat, zda je to dobře. Myslím, že lidé žijící v dlouhodobých vztazích a mající společné závazky jsou velmi opatrní v kategorických tvrzeních o tom, co by udělali kdyby. Každý odpovědný partner velmi zvažuje, jaká tvrzení a jak radikální může vůči druhému partnerovi být, takže říci jednoznačně „kdybych ho načapala s jinou, tak by šel...“ není vůbec jednoduché. 

Čtěte také:

Zklamaná důvěra

Pokud se dva lidé nedohodnou jinak a žijí spolu v partnerství, je pro ně nevěra něčím negativním. Nevěra zklamává důvěru. 

Pokud nevěru odhalíme, máme tři možnosti:

  • buď ji odpustíme i s tím, že nebudeme využívat moci, která plyne z prohřešku partnera a nebudeme jej neustále trestat 
  • nebo ji neodpustíme a partnerství se rozpadne
  • dále můžeme nevěru do určité míry tolerovat (například, že nevěrný partner zachovává diskrétnost a svoji nevěru dále tají) s tím, že jsme si vědomi, že naše partnerství je nějakým způsobem narušeno, ale přesto je pro nás i nadále cenné

V každém případě je nevěra něco, co velmi naruší a poznamená celé partnerské soužití.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zajímavý článek. Něco podobného, ale podrobněji zpracovaného je http://www.gamee.cz/gamee/22171-nevera-jako-prizrak-doby

Obrázek uživatele Babuna
Babuna

Zdravím.... sama jsem si prošla tím, že jsem přišla (naštěstí dnes už bývalému) partenerovi na nevěru... a musím říci, že jsem se z toho nikdy nevzpamatovala...snaha odpustit byla, ale prostě jsem mu už nikdy nevěřila...po rozchodu jsem bohužel zjistila, že to nebylo jen jednou, a že to nebyla jen ženská :/ :/ :/... na to, že to byl muj první vztah sem si naryla hubu až až...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené