Jak se vyrovnat se ztrátou blízké osoby?

Ani nejnovější pokroky medicíny někdy bohužel nezabrání tomu nejhoršímu, smrti milované osoby. Jak se lze s tak tragickou událostí vypořádat?

Člověk si nejprve musí svůj smutek „odtruchlit“. Truchlení je přirozená reakce potřebná k vyrovnání se se ztrátou blízkého člověka. V odborné literatuře se popisuje několik stadií, kterými člověk obvykle prochází v rámci vyrovnání se s faktem smrti či ztráty blízké osoby. Na oznámení zprávy o tragické události člověk zpravidla nejprve reaguje popřením skutečnosti a straněním se ostatních lidí. Pro druhou fázi je typickou emocí hněv, který může být zaměřen na svět, ztracenou osobu či na sebe sama. Hněv se v další fázi obvykle přemění v pocity smutku, deprese. V konečné fázi by mělo dojít k přijetí dané skutečnosti. Je důležité mít na paměti, že všechny popisované reakce jsou normální. U každého člověka truchlení trvá různě dlouhou dobu, obecně se průměrná délka udává jeden rok. Truchlení se projevuje jak na emocionální, tělesné úrovni, tak i na samotném chování člověka.

Jak se vypořádat se smutkem?

Nevyhýbat se truchlení a dávat prostor emocím
Aby se člověk opravdu smířil se ztrátou, je obvykle zapotřebí projít výše uvedenými stadii. Proces truchlení je usnadněn otevřeným projevováním emocí. Mluvení o prožívaných pocitech vzteku, smutku stejně jako pláč bývají léčivé.

Truchlit společně s dětmi
Velmi podstatné je, aby byla do procesu truchlení zahrnuta celá úzká rodina včetně dětí.
Pro děti může být toto období velmi těžké, proto je důležité nezamlčovat jim skutečnost a okolnosti nešťastné události osvětlit, mluvit s nimi o současné situaci, naslouchat a respektovat jejich pocity, ať jsou jakékoli. Podstatně je, aby věděly, že nejsou se svým zármutkem samy.

Podpora široké rodiny a přátel
Procházení výše popsanými stadii může být velmi obtížné. Tato nelehká cesta může být výrazně usnadněna podporou blízké rodiny a přátel.

V případě komplikovaného truchlení vyhledat odbornou pomoc
Někteří jedinci mohou projít výše uvedenými fázemi velmi hladce. Jiní však mohou v jedné z etap (nejčastěji ve stadiu deprese) uváznout a potřebují pomoc, někdy i odborného rázu, pro posun do dalšího stadia.

Odpočívat
Zármutek vyčerpává psychické a fyzické síly. Lidé v procesu truchlení mohou trpět nedostatkem energie, nespavostí či poruchou imunitního systému. Proto je třeba mnohem více odpočívat.
Ztráta je přirozenou součástí lidského života. Cesta obdobím zármutku obzvláště v případě úmrtí velmi blízké osoby může být dlouhá a těžká. K projití této cesty je zapotřebí trpělivost, vytrvalost a umění všemu dopřát náležitý čas. 


Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Chci se zeptat, jestli existují nějaké rady, jak se vyrovnat se ztrátou v těhotenství, když je člověk dost emocionálně labilní a jaké případné problémy svým zhroucením/truchlením můžu nechtěně svému drobečku v bříšku způsobit. Jsem na konci 23tt.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené