Jak správně zařídit dětský pokojíček?

Vlastní životný prostor, v každém období vývoje dítěte přizpůsobený jeho potřebám a požadavkům, potřebuje notnou dávku naší kreativity a ještě větší porci peněz.
Když se však zamyslíme, zjistíme, že děti v každém věku toho nepotřebují až tak mnoho, jak si my dospělí představujeme.

Novorozenec

Nejdůležitější životný prostor, který novorozenec potřebuje, je maminčina náruč. Dětského pokoje přeplněného všemi nepotřebnostmi, které nabízejí v obchodech, si miminko příliš neužije. Postačí mu kvalitní polohovatelná postýlka, místo na přebalování, odkládací prostor na oblečení, plenky, kosmetiku a hračky a jedno křeslo pro maminku.
Důležitější je vybrat do dětského pokoje nábytek, který je hlavně bezpečný a trvanlivý, ideální je, když k němu lze časem dokoupit další části podle potřeb rostoucího dítěte. Rozličné spací koše a kolébky jsou sice velmi efektní, ale dětská postýlka s nastavitelnou polohou matrace je určitě lepší investicí. Se zvyšující se aktivitou miminka se matrace jednoduše snižuje, aby děťátko z postýlky nevypadlo.

„Rostoucí“ postýlky

Jsou i takové typy postýlek, které se dají později rozložit na postel vhodnou i pro předškoláka a investici do velké postele tak můžete posunout na pozdější období. Při umístění dětské postýlky platí jedna velmi důležitá zásada: nikdy se nesmí postavit pod okno nebo blízko k nábytku, na který by dítě mohlo později vylézt.
Pokud zařizujeme pokoj pro človíčka, který se právě narodil, je rozumné a určitě výhodnější zůstat nohama na zemi a raději investovat do kvalitní elektrické instalace s bezpečnostními prvky, do prognosticky rozvrženého osvětlení a kvalitní, teplé a neklouzavé podlahové krytiny. To bude totiž v nejbližším období vývoje dítěte nejdůležitější část dětského pokoje.
Důležitý je však i správný výběr a kombinace materiálů, struktura barev (především ekologických). Vždyť právě barvu lze nejsnáze změnit a přitom je charakteristickým prvkem dětského pokoje. Růžová i v tom nejmenším detailu v pokoji pro děvčátko a do posledního centimetru modrý pokoj určený pro chlapečka nepatří právě k vrcholům kreativity a originality. Ani pro dítě nemusí být zábavné a příjemné celé dny pozorovat jen jednu barvu.

Z podlahy do postele

Období, kdy vývoj dítěte běží raketovým tempem – ať už ze stránky fyzické, nebo osobnostní – je i obdobím největších investic do nábytku. Zpočátku sice dítě potřebuje především dostatečný prostor na kvalitní, teplé a neklouzavé podlaze, protože většina jeho pracovních činností a her se odehrává právě tam, ale s tím nevystačí navěky.
Časem se určitě nevyhnete výměně postýlky za postel normální velikosti. Dnes jsou už na trhu i postele menších rozměrů, určené právě pro tyto děti, ale z praktického a hlavně finančního hlediska je lepší poohlédnout se po posteli s rozměry vhodnými i pro dospělého člověka. Pokud máte pocit, že dítě se v ní nebude cítit útulně a bezpečně, řešením může být například větší množství polštářů uložených po bocích postele, které vytvoří nejen útulnější, ale i pohodlnější místo na spaní.

Hračky na dosah

Je vhodné, když jsou všechny hračky, knížky a ostatní předměty, které dítě používá, umístěny v jeho dosahu. Vyhnete se zbytečným pádům a úrazům, které se až příliš často přihodí při překonávání výškových překážek. Důležité je i to, aby se rodiče dokázali vžít do optiky malého človíčka, který na nic nedosáhne.
Přitom nemusíme sahat po miniaturách nábytku pro dospělé. Ideálním úložným prostorem na většinu hraček jsou různé kontejnery a krabice veselých barev, nejlépe na kolečkách, které se využijí i v pozdějším období. V království dítěte přibývají i knížky a oblečení. Na jejich uskladnění je nejvhodnější systém skříněk, které lze různě ukládat a seskupovat.

Předškolák

Dva kusy nábytku, které by později v pokojíku neměly chybět, jsou psací stůl a vhodná židle. Výběru stolu a židle pro předškoláka je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Nejvhodnější stůl je takový, na kterém se dá nastavit výška a poloha pracovní desky – vždy by měla sahat po lokty sedícího dítěte.
Nastavitelnou výšku by měla mít i židle – tak, aby mělo dítě nohy volně položené na podlaze. Pokud jsou stůl a židle příliš vysoké, dítě je nebude chtít používat, protože pro něj budou nepohodlné a nakonec skončí na zemi nebo v obýváku. Pro zdravý fyzický vývoj není vhodný ani příliš nízký stůl, u něhož se dítě hrbí.

Nástěnné malby

Fantazie a kreativita předškoláka se často projevují i v nástěnných malbách. Namísto příkazů a zákazů však raději zkuste tuto činnost usměrnit a nabídněte umělci vyčleněnou plochu s umyvatelným nebo snadno vyměnitelným povrchem – například obklad s vlastnostmi školní tabule – a výsledky jeho tvořivosti povyšte na výrazový prostředek interiéru pokoje.

Vstup do školy

Nástup do školních lavic znamená v životě dítěte a celé rodiny velký zlom. A souvisí s ním i změny v dětském pokoji. Nevyžadují však až tak velké investice, pokud jste se již předtím rozhodli pro variabilní nábytek. Měli by přibýt úložné prostory na školní potřeby – tuto funkci splní i jednoduché police na stěnách. Nezbytné bude zvětšit prostor pro šatstvo a děti se určitě potěší různým schránkám a tajným skříním, kde si mohou uložit své poklady.
Prostorově úsporným a pro děti určitě zajímavým řešením uspořádání dětského pokoje je taková sestava nábytku, která využívá i vertikální rozměr pokoje –například postel umístěná nad šatníkovou sestavou nebo psacím stolem. Pokud k tomu přidáte prvky, které umožní dětem fyzicky se rozvíjet – například lano nebo žebřík, budou určitě nadšené. Pokud se dítě věkem přiblíží k teenagerovi, zřejmě bude požadovat pouze klíč a odstranění infantilní výzdoby ve svém pokoji. A možná přijde vhod pár nafukovacích křesel nebo vaků pro stále častější návštěvy vrstevníků.

Nezapomínejme na děti

Dětský pokoj je jako živý organizmus – neustále se mění a vyvíjí, tak jako samotné dítě. Při jeho zařizování je důležité nenechat se unést euforií, ale přemýšlet prognosticky. Pokud investujete do nábytku, který lze různorodě uspořádat – nejprve v horizontálním směru, co nejblíže k podlaze a později i ve vertikálním směru, mohou se radikální změny během vývoje dítěte omezit jen na detaily a dekorace.
Dítě bude spokojené a vaší peněženku nečekají příliš velké ztráty. V dětském pokoji je nejdůležitější, aby nábytek byl bezpečný, neměl zbytečné ostré hrany, byl stabilní, aby ho dítě na sebe nepřevrhlo, a trvanlivý. A nikdy byste neměli zapomínat na názor těch, jichž se to nejvíce týká.
Pokud si má dítě vytvořit v dětském pokoji své útočiště, svůj svět, kde se cítí dobře a dokáže tam trávit šťastné chvíle, měli byste brát do úvahy především jeho představy a požadavky. Vždyť pouze pokud si přirozeným způsobem vytvoří vztah ke svým věcem a svému prostoru a oblíbí si svůj pokojík, dokážete zbavit obývák rozházených hraček a jeho vzhled se opět přiblíží k vašim původním představám.

bydleni.lidovky.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist