Jak to udělat, aby si děti užily dárky?

Určitě to dobře znáte. Babičky, tetičky, dědečkové, ale i natěšení přátelé, ti všichni chtějí toho vašeho mrňouska k narozeninám nebo na Vánoce štědře obdarovat. Sečteno a podtrženo, z několika „drobností pro radost“ vznikne hromada dárků, ve které se ten náš špunt doslova ztrácí. Co s tím?

Štědrý den, nebo jiná sváteční událost jako třeba narozeniny, může být pro děti dost náročný. Musejí nejdříve dlouho čekat, než „to“ přijde a pak musejí čelit návalu svých emocí. Plny vzrušení lítají od jednoho balíčku k dalšímu, papíry šustí, trhají se – tu jeden dárek, tam další… a nakonec pomalu lítají vzduchem i dárky, sotva povšimnuté.

Nevděčníci

Takové vzrušení je pro dítě náročné, je to vlastně stres, ač ten „dobrý“. Některé děti se mohou z přemíry vzrušení i pozvracet nebo mít jiné problémy.

Dobrá rada může znít: všeho s mírou.

Když dítě dárky zahltíte, nestihne je citově „zpracovat“ a dárce může mít neprávem pocit, že je dítě nevděčné či nevychované.

Vzrušení z hromady dárků – nebo očekávání této hromady – představuje pro dítě zátěž. Je to zkrátka stres, ač ten „dobrý“ (eu-stres). Děti plny vzrušení doslova lítají od jednoho balíčku k dalšímu nebo se shánějí po dalších a dalších…

Chybu však nehledejte u dítěte. Není totiž důležité jen to, co dáme, ale i jak. A to je na nás, dospělých.

Jak dítě naučit, aby si vážilo dárků?

Nejlepší je jít příkladem. Když dostanete dárek, dejte najevo, že to oceňujete.

Tipy:

  • Když vám dítě namaluje obrázek nebo vám s něčím pomůže, poděkujte mu a zmiňte se o něčem konkrétním, co se vám na jeho dárku nebo pomoci líbí.
  • Učte ho poděkovat ostatním (můžete ho i naučit malovat nebo „psát“ děkovné vzkazy). Stejně tak může poděkovat i Ježíškovi.
  • Když se dítě zachová správně (poděkuje apod.), pochvalte ho.

Čemu se vyhnout?

  • Kázání. Na dítě platit nebude ani teď ani nikdy později. Rozkazy typu: „Za všechno co máš, bys měla být vděčná.“ nikoho nikdy vděčnosti nenaučily.
  • Rozmazlování. Další skvělý způsob, jak naučit dítě vážit si dárků: nerozmazlujte ho. Možná vás bude svádět zasypávat dítě hračkami a hmotnými předměty, ale utápění se v blahobytu ke štěstí většinou nevede. Často právě naopak způsobí, že si děti nijak zvlášť dárků neváží.
  • Náhlé nápravě. Záleží ale i na tom, na co je už dítě zvyklé. Pokud díky předchozí zkušenosti očekává, že bude zasypáno dárky a vy mu najednou „utáhnete opasek“, setkáte se s nevolí a zklamáním. Pokud chcete zavést změny, tak postupně anebo je ohleduplně vysvětlete.

Co je ten nejlepší dárek?

Až zase přijde čas Vánoc nebo narozenin, dejte dítěti místo půl tuctu narychlo sehnaných dárků jeden nebo dva, které vyberete s láskou a pozorností.

Koneckonců, děti od rodičů nejvíce potřebují – a oceňují – ne dárky, ale společně strávený čas.

Tip: Nadílku rozdělte

Jestliže se u vás sejde pod stromečkem pro vaši ratolest hodně dárků, ale zároveň chcete, aby si dítě (a vy s ním) každý dáreček jaksepatří vychutnalo, můžete nadílku rozdělit do několika dní.

Vánoční svátky Štědrým dnem nekončí, právě naopak. V některých rodinách se osvědčilo dát 24. 12. nějaký „hlavní“ dárek a ostatní naděleníčka může dítě najít jako příjemnou dohru až další den ráno. Dítě je po ránu odpočaté a možná i lépe naladěné. Můžete zkusit i opačný postup, kdy začnete s menšími dárky a postupně gradujete k tomu „nej“.

Čtěte také:

Ježíšek? Žije!

Děti se samy časem chtějí na mystériu obdarování podílet a většinou to nijak nenaruší jejich představu, že dárky nosí Ježíšek. Intuitivně možná cítí, že je toto mystérium symbolické a že Ježíšek je s námi skrze nás a naše chování.

Podstata vánočních svátků je čas strávený v pohodě rodinného kruhu. Jaké si to uděláš, takové to máš… Dávat si vzájemně dárky znamená posilovat vztahy v rodině, projevovat si vzájemně lásku. Ježíšek u toho může asistovat.

Co se o Vánocích děje – je na fantazii rodičů. Jaký Ježíšek je – nechme na fantazii dětí.

Jak Ježíšek vypadá?

Podle výzkumu psycholožky Markéty Kavale si 40 procent dětí představuje Ježíška jako staršího pána v plášti (připomíná kouzelného dědečka), 20 procent dětí jako miminko v jesličkách a velká část dětí jako zvířátko, nejčastěji podobné ježkovi. Když totiž nemá vysvětlení řádnou logiku, spojí si dítě věci podle jazyka: Ježíšek – ježeček. Část dětí v tomto věku již ví, že dárky dávají rodiče.

Nejdůležitější je nálada

Nezapomeňte přes všechnu snahu o dokonalý úklid a aranžmá na vytváření té správné nálady, vždyť ta je daleko nejdůležitější. Zvažte, jestli není vhodnější rozdat dětem dárky ještě před večeří, abyste se v klidu najedli, anebo s některými počkat do druhého dne.

22.12.2015 12:15 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist