Jak vybrat porodnici

S hledáním vhodné porodnice je dobré začít s předstihem. Tak, abychom ji stačili v klidu navštívit a vše probrat s personálem na místě. Některé rodičky mají ale nejbližší porodnici vzdálenou i desítky kilometrů. Ty pak vybírají obtížněji. I tak je dobré porodnici s předstihem navštívit, abychom se zeptali na věci, které nás zajímají a mohli si prohlédnout porodní sály.

Co nás nejčastěji zajímá

  •  zda má porodnice dětskou jednotku intenzivní péče,
  •  jaký způsob analgezie (anestezie) je v porodnici používán a zdali je plně hrazen pojišťovnou,
  •  zda porodnice pořádá předporodní kurzy,
  •  zda může být partner u porodu,
  •  zda je dostupný nadstandardní pokoj,
  •  zda je možný plný rooming-in,
  •  zda porodnice vyjde vstříc přání rodičky.

Vlastní výběr by se však měl řídit především kvalitou porodnické a pediatrické péče, dále vybaveností jak porodního sálu, tak šestinedělí. Kvalita péče je udávána tzv. ukazateli kvality, k nejdůležitějším z nich patří zdravotní stav dětí a jejich matek.

Porodnice jsou u nás zařazovány do tří skupin

– mimo rozsáhlé sítě běžných porodnic existují ještě speciální, tzv. perinatologická a intermediární centra.

V perinatologických centrech jsou koncentrovány závažné patologie – zdravotní komplikace jak ze strany matky tak i plodu, včetně hrozících předčasných porodů do 34. týdne těhotenství. Centra jsou vybavena špičkovou technikou a přítomný personál je schopen řešit i nejzávažnější komplikace.

V intermediárních centrech jsou koncentrovány méně závažné patologie a předčasné porody po 34. týdnu těhotenství. Jejich vybavení a personální zajištění převyšuje běžné porodnice, které mají většinou více než 500 porodů za rok a starají se o ženy s fyziologickým – nekomplikovaným těhotenstvím.

Porodnice mají veškerý personál potřebný k péči o matku a dítě a jsou vybaveny přístroji, které monitorují srdeční ozvy plodu.

V posledních letech se v porodnicích přístup k rodícím ženám na všech úrovních stále zkvalitňuje. Zpravidla o rodičku pečuje jedna porodní asistentka, která má zcela individuální přístup s maximálním pochopením pro její přání a požadavky.

Hlavním kriteriem péče všech porodnic je bezpečnost pro matku i dítě a proto na všechny porody dohlíží lékař.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené