Jak vybrat sluneční brýle

Módní návrháři se každoročně předhánějí, s jakými výstřelky, novými tvary, barvami obrouček i skel přijdou na trh. Ovšem víc než design je důležité, jak sluneční brýle po celý rok ochrání váš zrak, zejména pak v rizikových obdobích a místech – v létě, u moře, při lyžování na ledovcích a v dalších extrémních podmínkách.

Ultrafialové záření proniká okem až k sítnici a může poškozovat různé části oka. Sítnice je sice částečně chráněna vlastním pigmentem, ale to nestačí. Paradoxem je, že ve vyšším věku dokonce prostupnost UV klesá, takže ohroženější jsou děti a mladiství! Ti by si měli chránit zrak velmi důkladně.

Ozářená rohovka bolí, pálí, řeže, opuchnou víčka. Odpočívejte, oči důkladně skryjte do temnoty tmavých skel. Fungují i chladivé oční kapky a masti. Když se do tří dnů situace nezlepší, navštivte lékaře!

Nač se zaměřit při výběru brýlí

1. Světelná propustnost:
UV filtr by dnes měl být u kvalitních brýlí samozřejmostí – označení CE dokládá, že brýle splňují normy Evropské unie. Naznačí vám, jaké množství paprsků se vám dostane do očí.
Existuje celkem pět stupňů světelné propustnosti, volte podle potřeby:

  • 0 bezbarvý, propustnost je 80–100 %
  • 1 světlý, propustnost 43–80 %
  • 2 středně tmavý, propustnost 18–43 % 3 tmavý, propustnost jen 8–18 %
  • a 4 velmi tmavý s pouhou 3–8% propustností se hodí na hory a k moři, ale nikoli za volant!

2. Využití
Sportujete? Pak budete potřebovat model se speciálními „vychytávkami“, jako jsou odvětrávání, úpravy proti zamlžení, nerozbitný materiál. Výrobci brýlí dnes umějí všechno.
Pro běžné nošení po městě nebo na pláž tyto speciality nevyužijete.

3. Pohodlí
Obroučky by měly nejen slušet a lahodit tvaru obličeje, ale i sedět. Při předklonu nesmějí padat ani klouzat, tlačit, musí chránit zrak zepředu i ze stran. Volte acetátové materiály, protože jsou lehké, netlačí a oproti kovovým nevyvolávají nechtěné alergické reakce.

4. Místo nákupu
Rozhodně by mělo jít o kvalitní obchody, kde poradí skutečný odborník. Navíc si můžete nechat vyšetřit zrak. Rozhodně nevolte tržiště, kde najdete jen plastové náhražky, které nejenže zrak neochrání, ale ještě vám brzy prasknou.

5. Vyhněte se extrémům
Pro denní nošení jsou vhodné barvy skel hnědá, zelená a šedá. Přes ně totiž vidíte téměř originální barvy. Módní výstřelky typu růžová, oranžová a červená jsou nebezpečné, mají negativní vliv na sítnici.
Rozhodně neřiďte v modrých sklech! Snižují vnímání kontrastů!

 

18.3.2009 4:05 | autor: Regina Rothová
Více o tématu: brýledětirohovkazrak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist