Jak vyzrát na kašel bez klasických léků

Jedním ze základních symptomů dětských chorob je kašel. Řekneme si, jak ho léčit za pomoci přírodních prostředků a homeopatik, a kdy už je nutné vyhledat lékaře.

nemocne_dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Školky a školy jsou přeplněny kašlajícími a pochrchlávajícími dětmi, maminky se nijak nerozpakují vodit potomky ozdobené zelenou nudlí pod nosem do společných prostor heren. Výsledkem je nekonečný kolotoč nachlazení, chřipek a viróz, který začne na podzim a skončí na jaře.

„Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán byl zabavit Anit v suchu a teple – a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu objevuji malý háček: Právě v herničkách je snad největší koncentrace nemocných dětí,“ popisuje svůj postřeh z návštěvy herny maminka Veronika.

Prevence je základ

Nejlepší prevencí nemocí je vyhnout se nakaženým lidem. To se sice hezky řekne, ale těžko udělá. Vy musíte chodit do práce, na nákupy a nemůžete nechat dítě v rizikovém období doma. A předškoláci potřebují kontakt s vrstevníky, za izolaci by vám nepoděkovali.

Je třeba dlouhodobě se zaměřit na posilování imunity, hlavně otužování, dostatek pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu, zvýšit příjem vitaminu C. Nezbytná je důkladná a důsledná hygiena:

  • Myjte si ruce pokaždé, když přijdeme domů, před jídlem, před spaním, a to mýdlem a teplou vodou alespoň půl minuty. A vyžadujte to samé od svých dětí.
  • Při kýchání a kašlání si zakrývejte nos a ústa, nestihnete-li vyndat kapesník, prskejte do rukávu a nikoli do ruky, kterou vzápětí na něco nebo někoho sáhnete.
  • Používejte jednorázové papírové kapesníky a po použití okamžitě vyhoďte.
  • Vyhýbejte se zakouřeným prostorám a v případě zhoršených rozptylových podmínek omezte větrání a pobyt venku. (Vyhýbejte se ulicím s velkou koncentrací aut, raději si zajděte a volte trasu klidnější a čistší ulicí.)
  • Větrání je očista domova, jak je to možné, větrejte často a důkladně!
  • Přečtěte si další typy na dodržování hygieny v době viróz.

Není kašel jako kašel

Při běžné viróze či nachlazení se nejčastěji setkáváme se dvěma druhy kašle – suchým a vlhkým.

„Kašel je široké téma. Už na vysoké škole nás učili, že kašel je pouze symptom (příznak), ne nemoc. Proto je velmi důležité rozlišovat, jestli je kašel suchý či vlhký, co je jeho příčinou. Zda vychází ze zánětu nosohltanu, z angíny či z laryngu nebo z průdušnice, průdušek či průdušinek,“ vysvětluje dětská lékařka-homeopatka MUDr. Věra Budková.

Suchý se objevuje zpočátku nemoci, je velmi nepříjemný a namáhavý, nic se nedaří vykašlávat, pouze nepříjemně nutí, namáhá a vyčerpává. Tento druh kašle je dobré tlumit a malého pacienta co nejvíce zklidňovat.

Když nemoc začne ustupovat, objeví se kašel vlhký, který je úlevný a pomáhá tělo zbavovat hlenu nahromaděného v dýchacích cestách. Tento druh kašel nezmírňujeme, ale naopak podporujeme vykašlávání.

V případě, že silný kašel přetrvává déle než tři dny, vyhledejte lékaře. Návštěvu ordinace neodkládejte, je-li pacient mladší šesti měsíců nebo je kašlání doprovázeno vysokou horečkou, bolestí v uších nebo krku.

Čtěte dále:

Na kašel pomocí homeopatie

Mezi nejčastěji užívané homeopatické léky na léčbu různých typů kašle, případně nachlazení patří:

  • Aconitum napellus 9 CH – výborný a primární lék na prochladnutí, pocit prokřehnutí a zhoršení suchým chladem.
  • Allium cepa 9 CH – lék první rýmy, „pčikání“, vodnatého sekretu, otoku, odřeného nosu a slzení. Je vhodný při začínajících virózách, na kašel příliš vliv nemá.
  • Drosera 15-30 CH – tento homeopatický lék je vhodný v případě, kdy dítě kašle před usnutím, posadí se, drží se hrudníku a mívá i nauzeu. Podávejte 5 granulí před spaním a kdykoli i v noci opakujte.
  • Coccus cacti 9 CH – lék kašle typu parapertusse nebo černého kašle.
  • Cuprum metallicum 5 CH – je vhodný na kašel ve spasmech – pacient lapá po dechu a nemůže odkašlat.
  • Antimonium tartaricum 9 CH – homeopatický lék na kašel po fyzické námaze a např. při smíchu.
    Antimonium – vhodný i v případě, kdy je zánět již na průduškách a dítě má výdechovou dušnost. Dávkujte 5 granulí před spaním, opakujte i v průběhu noci.
  • Corallium rubrum 9 CH a Kalium iodatum 9 CH – kombinace těchto homeopatik je vhodná na zadní rýmu ve spojení s kašlem. Zlepšení se dostaví velmi rychle.
  • Ipecacuanha 9 CH – vhodný pokud kašel zvlhčí a pacient kašle až do zvracení.
  • Bryonia 9 CH – v případě, kdy se kašel zhoršuje teplem.
  • Laryngitidy nepřímo iniciují atopický terén. V léčbě laryngitid je velice účinná kombinace Sambucus nigra 9 CH a Spongia tosta 9 CH.

Výše zmíněné léky dávkujte 4x denně v dávce 5 granulí, po dobu 3–4 dní, případně dle projevu příznaků, léky postupně vysazujte.

Výběr vhodného homeopatického léku na léčbu kašle není snadný. Množství homeopatik, o nichž se zmiňujeme, může někoho v léčbě odradit. Snažili jsme se vám však poskytnout co nejširší škálu homeopatik a příznaků, podle nichž byste se měli při volbě řídit.

Šetrná léčba kašle

Při léčbě kašle můžete zvolit léky klasické medicíny, přírodní léčebné metody jako například aromaterapii, ajurvédu, ale i domácí metody našich babiček:

  • Odvar z cibule – vymačkejte jednu cibuli tak, aby z ní tekla šťáva, do roztoku dejte 1 lžičku medu a podávejte několikrát denně.
  • Med – má antiseptické účinky, ale i mírně sedativní – léčí a i se po něm lépe spí.
  • Tymián – uvolňuje dýchací cesty. Můžete ho užívat ve formě čaje, ale i krému či koupele. Výborný je Tymiánový krém od Justu. Doporučuji vám naložit se do Tymiánové koupele, pak potřít hrudník Tymiánovým krémem a popíjet tymiánový čaj. Uděláte ho tak, že lžíci sušeného tymiánu zalijete vroucí vodou, necháte 5 minut louhovat, scedíte a poté popíjíte. Ochuťte ho medem!
  • Heřmánek – uklidňující síla heřmánku prospívá nejen dobrému spaní, je výborný i k inhalaci.
  • Zázvorový čaj s citronem a medem – do zázvorového čaje můžete přidat i hřebíček a skořici, krásně vás zahřeje.
17.3.2023 5:14 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupárci s dětskými lékaři a Světem homeopatie., www.svethomeopatie.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist