Jaká jsem matka?

Pro jedny ženy je mateřská dovolená ta nejhezčí část života a mateřství je zcela naplňuje, pro jiné je to období, které je třeba vydržet, aby se pak zase mohly naplno věnovat své kariéře. Je něco mezi tím? Jistě. Je mnoho i takových žen, které dokážou skloubit mateřskou i kariéru. Pro některé je to otázka volby, pro jiné nutnost.
foto: istock.com

Jak se vám daří v roli maminky, milé čtenářky? Lebedíte si na mateřské anebo počítáte dny, kdy se vrátíte do „normálního“ života? Na vaše názory se těšíme v diskusi, ty nejzajímavější otiskneme a odměníme milým dárkem.

Co je „dobře?“

Se svojí volbou jsou spokojené ty ženy, jejichž rozhodnutí vychází z jejich potřeb a reálných možností. Nespokojené bývají ty, které nemají příliš na výběr. Jak z toho?

Existuje několik variant:

1. Matka pouze na mateřské, nevěnující se své kariéře ani koníčkům

výhody: Dítě má jednu stabilní osobu, svou matku, která neustále a kdykoliv zajišťuje jeho potřeby. Může zkoumat své hranice a spolehnout se matčinu přítomnost. Matka může volit jednoznačné výchovné strategie, ví, kdy je dítě unavené a kdy se jenom vzteká, může zvolit i přísný trest (plácnutí přes zadek nebo odvedení do jiné místnosti), protože trest je vyvážen dostatkem dalšího času, kdy si s dítětem hraje, mazlí, projevuje mu svoji lásku.

I když je dětí v rodině více, může se každému individuálně chvíli věnovat. Více dětí pak také přináší matce rozptýlení, protože věnovat se škole či vztahovým problémům starších dětí, tvořit a sportovat s mladšími a pak s nejmladšími trávit čas v citoslovcích a bábovičkách je opravdu činnost velmi pestrá.

nevýhody: Je-li matka s dítětem stále a děti jsou malé, může být unavená a její pozornost roztříštěná. Může pak od dětí utíkat k jiným činnostem – povídání s kamarádkami, televize, diskuse na internetu, ale také třeba přehnané uklízení či dlouhé vaření. To pak sice fyzicky tráví s dětmi hodně času, ale duší je mimo.

Matky, které nemají jinou náplň než péči o dítě, snáz podléhají syndromu "opuštěného hnízda".

2. Matka, která se věnuje kariéře a dítě má pečovatele či je v jeslích

výhody: Matka nepřichází o postavení v práci, ve svém volném čase může mít dostatek sil se svým dětem naplno věnovat, není tak unavená z neustálého odpovídání na otázky proč a jak, nemusí neustále běhat a uklízet hračky, vařit obědy a dělat svačiny.

Dítě může mít v kolektivu kamarády a pak se těší domů na své hračky.

nevýhody: Matky mohou být celodenním shonem unavené, ve stresu, těžko se na dítě přelaďují.

Nemusí být spokojené s tím, jak vypadá domácnost, mohou být nešťastné z toho, že některé emoční výlevy svého dítěte nemohou ovlivnit, či jim nerozumějí a místo toho, aby strávily s dítětem pěkný, klidný večer, dítě zrovna zlobí a vzteká se.

3. Matky na mateřské, částečně pracující

Zdá se, že tato varianta je pro děti i matky asi nejvýhodnější. Nicméně ani tady nemůžeme tvrdit, že je zcela optimální pro všechny a vždy. Není možné říci, co je pro koho dobré.

Také není možné říci, že nevýhody, které jsme popsali, hrozí u každého. Jestliže osobnost matky je taková, že jí přináší velkou radost s dětmi zůstat doma a je schopna možná rizika minimalizovat, bylo by pro ni paušální nařízení práce na poloviční úvazek či střídání se na mateřské s otcem jednoznačně negativní.

Stejný stres by však zažila matka, která by nesehnala chůvu a vidina zůstat doma by pro ni byla nesmírně frustrující.

Dobře je to, co nám vyhovuje

Vždy je třeba zhodnotit reálné možnosti (finance, pracovní možnosti), svoje potřeby, ale také osobnost dítěte. Každé uspořádání může být výhodné, ale je třeba brát v úvahu povahové vlastnosti dítěte.

Dítěti výrazně úzkostnému, emočně labilnímu a křehkému zřejmě nebude matka, která bude preferovat kariéru a dítě bude například v jeslích, žádným výrazným přínosem. Jeho úzkostnost se může projevovat v dlouhodobé nemocnosti nebo ve zlobení.

Udělejte si test: Zpět do zaměstnání: Máte na to?

Stejně tak dítě výrazně vzteklé, aktivní, může na první pohled matku opouštět rádo, ale ti, co se o něj starají, pak nedokáží zvládnout jeho temperament.

Pokusme se porozumět potřebám svého dítěte a zároveň vyhovět i svým představám o životě, dobrý kompromis vždy najdeme. Není to lehké, ale jde to.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, nedalo mi na tento článek nereagovat. Aktuálně tento problém řeším. Jsem matka vzor 2, za 3 týdny se vracím po dvouleté mateřské do zaměstnání a jsem ráda, těším se na návrat do "života", nedovedu si další rok doma představit. Problém je ale v tom, že naše dítko je přesně případ viz. závěr článku - vzteklé, nadměrně aktivní, absolutně nespolupracujicí a totálně závislé na mamince. Zkusila jsem si udělat i výše uvedený test, jehož výsledkem je návrat do zaměstnání odložit, ale důvodem je spíš moje nervozita a stres z toho, co bude dál, jak obě osobnosti skloubit... Vím, že to nakonec bude nejtěžší hlavne pro mě, jsem navíc perfekcionista a nedokážu nic odložit nebo udělat napůl, vše musí být min. na 100%, dceři se budu naše odloučení snažit co nejvíce vynahradit, k tomu domácnost..., mám obavy, abych to přežila ;-) ! Tak nám prosím držte palce! Hezký den. Petra

P.S.: zapomněla jsem ještě dodat, že dcerka půjde do jeslí...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím všechny maminky, současné i budoucí :o). Myslím si, že pro většinu maminek je mateřství a období mateřské dovolené tím nejkrásnějším. Je jedno, zda tráví s mimískem celý den doma nebo chodí do práce a plně se mu věnuje ve svých volných chvilkách. Důležité je, aby byla i maminka spokojená, protože jen tak může děťátku věnovat svůj čas s úsměvem na tváři a vědomím, že pro něj dělá to nejlepší. A to mimísek ocení. Osobně jsem zvolila první variantu a jsem velmi spokojená, i přes to, že je to někdy fuška ;o). Čas se snažím trávit se svojí holčičkou aktivně, setkávám se i s dalšími maminkami a mateřskou dovolenou si naplno užívám. Nedejte na to, co o vás soudí ostatní, řiďte se svým srdcem a věřte, že pro svého mimíska budete tou nej maminkou,ať už na "plný" nebo "částečný" úvazek. Hezký den. Káťa

Obrázek uživatele janetoty
janetoty

Dobrý den, s tímto článkem musím souhlasit. Když jsem byla na své první " dovolené ", bylo t peklo. Na všechno jsem byla sama bez pomoci. Ani nevím, jak syn vyrostl. Hledala jsem cokoliv, jen abych se rozptýlila, takže to byly jen deprese a strašná nervozita. Ale zase můžu říct, že syn je vychovaný a ve svých pěti letech oproti vrstevníkům velmi samostatný. Teď čekám druhé dítě v plně funkční nové rodině. Mám měsíc do porodu. Na mateřskou dovolenou jsem nenastoupila. Otevřela jsem si u domu malou hospůdku, tak mám zajištěnou celodenní péči o mimi. Dám si jem 14 dní pauzu po porodu a hurá zpět do pracovního procesu. Strašně mě to svědčí jak zdravotně tak psychicky. Dnešní matky se na rodičovské nudí, to se samozřejmě odráží na dětech. Nechci nikomu ubližovat, ale jen se předhání, kdo má lepší výbavičku, kočárek atd. Dále jsou strašně ovlivněny reklamou a chytrými knihami. Myslím si, že běhat s každým zakašláním k lékaři, ničí jen dítěti imunitu. Chůvičky v pokoji devítiletých dětí jsou asi taky zbytečné, ale co kdyby se v noci probudily. Videochůva v panelákovém bytě 2+1 je asi taky dost zbytečná. Přehnanou péči, která podle mě dětem dokáže i ublížit, vidím třeba ve školce. Děti jedou na celodenní výlet a polovina matek jede také, protože podle nich dvě učitelky jsou na dvacet dětí málo. Dnešní matky nedávají svým dětem žádný prostor pro sebe a tím pádem jsou zdrchané a nervózní. Příklad: Chůvička přestala reagovat, volala se pohotovost, lékař prohlédl miminko a nic mu nebylo. Po odjezdu rodiče zjistily, že chůva má vybité baterie. Dala bych jim ten výjezd zaplatit. Děti se 4x týdně dávají do kroužků, jen aby bylo vzdělané atd. Ale pořád dítku chybí vlastní prostor. S tímto výchovným stylem prostě nesouhlasím. Raději zůstanu dál KRKAVČÍ MATKOU. S pozdravem Petra

Obrázek uživatele pajpsa
pajpsa

Zdravím, velice zajímavý článek, ale myslím si, že záleží na každé z nás "jak si to zařídíme":)!!! Já osobně jsem na mateřské dovolené - nabídka chodit do práce i když jen na zkrácený úvazek přišla - odmítla jsem!!! Moje malá má přednost před vším, vždyť proto ji mám, abych s ní trávila co nejvíce času - teď mě nejvíce potřebuje!!! Práce versus kariéra počká!!!!!Šárka

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené