Jakou vodu vybrat pro kojence?

Která voda je pro kojence nejlepší? A podle čeho ji vybírat? Poradíme vám. Obsah vody v těle člověka se pohybuje mezi 60 a 80 % podle věku. U kojenců tvoří množství vody větší podíl než u starších lidí. Voda v těle rozpouští živiny, odstraňuje odpadní a přebytečné látky, je nositelem chemických informací, v krvi pomáhá přenosu kyslíku a oxidu uhličitého a v neposlední řadě hraje důležitou roli při regulaci tělesné teploty.

Protože je voda pro život a zdraví tak důležitá, používáme kvůli správnému vývoji kojenců a batolat tu nejkvalitnější vodu, zjednodušeně pojmenovanou „kojenecká voda“. Pro takto označenou vodu jsou stanoveny přísné limity, které musí splňovat. Sleduje se především množství dusitanů a dusičnanů. Proč? V zažívacím traktu člověka se totiž mohou přeměnit na toxické dusitany. V těle malého dítěte se tak může hemoglobin, který přenáší v těle kyslík, přeměnit na methemoglobin, který toho schopen není. A to je vysoce nebezpečné.

Kojenecká voda (na rozdíl od jiných balených vod):

  • musí být z kvalitního podzemního zdroje, který je vhodný pro přípravu kojenecké stravy a k trvalému přímému požívání všemi skupinami obyvatel.
  • nesmí být nijak chemicky ošetřena.
  • smí být upravována pouze výjimečně UV zářením.

Voda vhodná pro přípravu kojenecké stravy

Kojeneckou vodu je třeba bezpodmínečně používat do tří měsíců věku dítěte, doporučována je do šesti měsíců života miminka.
Při nákupech se můžete také setkat s balenou minerální či pramenitou vodou označenou jako „vhodná pro přípravu kojenecké stravy“. Kvalita této vody by sice měla být srovnatelná s vodou kojeneckou, mějte však na paměti, že tato voda již prošla určitou úpravou stejně jako pitná voda z kohoutku.

Na co by rodiče v případě vody pro kojence neměli nikdy zapomenout?

Zejména na vhodné skladování vody (v temnu a chladnu a hlavně nevystavovat přímému slunečnímu záření), a kojeneckou vodu spotřebovat do 48 hodin po otevření.

Existuje v případě kojenecké vody nějaký mýtus?

Lidé si často myslí, že je to zbytečné vyhazování peněz kupovat balenou vodu pro kojence, protože u nich doma, když byli malí, rodiče používali vodu z vodovodu, na které také vyrostli.
V dnešní době je více škodlivin, vodárny používají více chloru, aby vodu nějak upravili do pitné podoby a více se hnojí chemickými postřiky. Narostl těžký průmysl, který vypouští odpad do čističek. Stačí, že všechny tyto nečistoty se k nám dostávají zpět přes potraviny. Na kojeneckou vodu jsou ovšem kladena ta nejpřísnější hygienická kritéria.

Jaké nebezpečí hrozí v případě, že pro kojence není použita speciální kojenecká voda?

Pro kojence je používání kojenecké vody zdraví prospěšné, nevyvolává u nich průjmová onemocnění a je velmi dobrým pomocníkem na cestách, kdy stačí stravu z kojenecké vody pouze ohřát v mikrovlnné troubě, a není tedy třeba vodu převařovat.

Čtěte také:

Potřebujeme k vaření nutně kojeneckou vodu?

Vzhledem k tomu, že složení dnešní pitné vody ve většině případů vyhovuje přísným evropským normám, které jsou pro přípravu kojenecké stravy dostatečné, lze balenou kojeneckou vodu vnímat jako náhradní řešení pro případ, že si kvalitou pitné vody z našeho kohoutku či z naší studny nejsme jistí.

Na obale kojenecké vody musí být povinně uvedeny tyto údaje:

  • obsah rozpuštěných pevných látek, tedy minerálií (vápník, hořčík, sodík, draslík atp.),
  • v případě, že je sycena oxidem uhličitým, musí být označena „kojenecká voda sycená“ s uvedením obsahu oxidu uhličitého,
  • „ošetřeno UV zářením“, pokud byl tento způsob úpravy použitý,

Sklo je bezpečnější

Pro každého výrobce je získání možnosti užívání názvu kojenecká voda vysoce prestižní. Pokud jsou všechny požadavky splněny, přichází kojenecká voda na trh – většinou v plastové PET láhvi. PET (polyethylentereftalát) je v dnešní době nejvyužívanější obalový materiál. Při výrobě plastů se kromě jiného užívají změkčovadla a jiná aditiva, např. ftaláty nebo acetaldehyd. Kromě zdravotních rizik mají chemické látky rozpustné ve vodě negativní vliv na její chuťové vlastnosti.

Rizika spojená s veškerými plasty, které se kolem nás vyskytují, jsou známá stále více. Ekologické myšlení se rozmáhá natolik, že lidé vyhledávají kvalitní potraviny a nápoje, do nichž nepronikly chemikálie a polutanty – obracejí se tudíž k již osvědčeným, tradičním materiálům. Alternativou plastových obalů je sklo. Znaly ho už naše babičky a nedaly na něj dopustit. Nejsou v něm žádné látky, které by se rozpouštěly do vody. Z ekologického hlediska je recyklovatelný z 99 % a tato recyklace takřka nezatěžuje okolního prostředí.

Rada na závěr:
Kvalitu vody ve vašem kohoutku si můžete ověřit na stránkách vodárenských společností či rozborem vody ve studni, přičemž úplnou jistotu můžeme získat převařením vody.

Jakou kojeneckou vodu používáte vy, milé čtenářky? Podle čeho ji vybíráte? Na vaše zkušenosti se těšíme v našem diskuzním fóru.

13.4.2018 1:25 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist