Jaký je postup léčby při nesestouplém varlátku?

VÁŠ DOTAZ Máme 14-ti měsíčního chlapečka a má nesestouplé jedno varlátko. Po provedení ultrazvuku na dětské chirurgii lékař konstatoval, že varlátko nevidí. Naplánoval tedy operaci se sedmidenní hospitalizací. Lékaři nejdříve provedou laparoskopii, při které se varlátko musí nejprve objevit. Pak se buď odstraní, pokud nebude funkční, nebo stáhne dolů. Manžel měl stejný problém, varlátko nemohlo sestoupit kvůli kýle. Je postup lékaře správný?
foto: istock.com

Názor odborníka:

Retence varlete se objevuje asi u 4-5 % právě narozených chlapců a zhruba u 20 % nedonošenců. Varle se během těhotenství zakládá vysoko v břiše mužského plodu a postupně sestupuje do šourku. Tento sestup pokračuje i po narození, ale měl by být dokončen nejpozději do věku šesti měsíců. Pokud se tak nestane maximálně do dvanácti měsíců od narození, je namístě řešit problém hormonálně či operativně. V opačném případě hrozí poškození zárodečných buněk a neplodnost.

Je pravděpodobné, že stejně jako váš manžel, i syn bude mít současně tříselnou kýlu. Tyto dva souběžné problémy se vyskytují až u 90 % případů.

Postup lékaře je správný. Většinou ale není třeba tak dlouhá hospitalizace. Varlátko může být i v třísle. Sám provádím ultrazvuková vyšetření v obdobných případech a vím, že v třísle ho nemusí ultrazvuk objevit. Pokud bude skutečně v dutině břišní, je hojení po operaci delší, ale často stačí tři až pět dnů.


Odpověděl pediatr:
MUDr. Martin Gregora
www.grada.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené