Jaký jste táta?

Tátové jsou různí. Někteří jsou hraví a shovívaví, jiní nutí své děti k vrcholovým sportovním výkonům. Někteří pijí pivo a mluví sprostě, jiní pijí čaj a s dětmi dlouze hovoří. Ať už je to ale jakkoli, nejdůležitější na tátech je to, že jsou. Zatím každý průzkum mezi malými dětmi na téma „Můj táta“ přinesl zjištění, že táta je „furt v práci“ nebo „furt křičí“. Tento nelichotivý obraz se docela vryl do povědomí veřejnosti. Je to důkazem, že rodičovství nepatří ke snadným či vděčným rolím.

Ostatně, pro mámy to platí stejně - Cheryl Benardová a Edit Schlafferová ve své knize Matky dělají muže, píšou: „Matka - dělá všechno špatně, příliš mnoho anebo příliš málo miluje, je příliš silná anebo příliš slabá.“ Pojďme se tedy s trochou nadsázky podívat, jací tatínkové jsou k dispozici:

Věčně mladý pracant

Tento otcovský prototyp patří k téměř klasickým městským exemplářům. Má dobré pracovní místo, velmi slušné finanční zázemí a hezkou ženu. Děti má také hezké a rád se s nimi chlubí, ale ve skutečnosti na ně nemá dost času. Většinu ho tráví v práci, a když už přijde domů, chce mít „svůj klid“, protože on už většinu prospěšné činnosti odvedl (rozuměj: vydělal peníze). Má-li však takový táta čas a prostor na hru, dovede si to užít a děti ho většinou bezmezně milují. Uvnitř je totiž také dítětem, takže se dokáže přizpůsobit fantazii a přání svých potomků.

Táta mrzout

Táta mrzout měl možná také kdysi našlápnuto k tomu, aby se stal věčně mladým pracantem, ale něco na cestě životem nějak nevyšlo. Práci nemá špatnou, ale mohlo by to být lepší. Finance také nejsou úplně k zahození, ale na vyskakování to rozhodně není. A žena? Tak - každý se někdy pohádá… Táta mrzout je věčně nespokojený, zasmušilý až podmračený, lehce ukřivděný a stále mírně naštvaný muž. Když má dobrý den, dovede být milý, ale docela často si svou nespokojenost vylévá na dětech. Tak, jako mu není nic dobré okolo něj, včetně jeho samého, vidí i spoustu chyb na svých dětech a neváhá je kritizovat. Stačí se alespoň na chvíli vrátit do dětských let? Zkuste to, nebo vaše děti budou stejně mrzuté, pesimistické, negativistické a uzavřené do sebe.

Milující demokrat

Takoví tatínci často vychovají přiměřeně sebevědomé a šťastné bytosti. Není jim zatěžko být tátou, na svůj úděl si nestěžují a trávit čas s dětmi není pro ně nutné zlo. Nevadí jim dítě přebalit, vykoupat, zavést do školky, hrát si s ním. Ve výchově jsou demokratičtí, což znamená, že si na jednu stranu nenechají skákat po hlavě a důsledně stanovují hranice, ale na druhou stranu dítě zahrnují láskou a přízní. Děti se jim za takto bezpečně vymezené a definované prostředí odměňují tím, že bývají nezávislé, kamarádské vůči vrstevníkům a nemívají s rodiči problémy. Jsou většinou spokojené a úspěšné. Existují však dvě záludné variace, ke kterým může milující a demokraticky smýšlející táta sklouznout. Tou první je přílišná shovívavost, což v podstatě znamená neschopnost nastavit a udržet ve výchově pevné hranice. Druhou variací je přílišná hyperprotektivita, tedy nadměrná snaha dítě chránit a starat se o něj i ve chvílích, kdy už to nepotřebuje, nebo kdy je to přímo omezující. Hranice jsou příliš pevné a nedá se v nich svobodně nadechnout. 

Otec tyran

V tomto případě nemyslím skutečného tyrana, který dítěti jakýmkoli způsobem ubližuje, protože to už je kategorie mimo normu a nemá s otcovstvím nic společného. Mám na mysli otce autoritářského, který si vše vynucuje prostřednictvím příkazů a zákazů. Jsou to také tátové, kteří se potřebují pomocí dítěte prezentovat na veřejnosti, takže na malého tvorečka bezohledně nakládají všechny své ambice. Je asi zbytečné dodávat, že je to nejlepší cesta, jak svým dětem zničit život. Je zcela naivní a hloupé domnívat se, že tvrdým přístupem je možno vychovat tvrdé chlapy. Tyran z nich udělá spíše zakomplexované a vnitřně nejisté chlapáky. Stará pravda říká, že skutečné chlapy dělá mazlení.

Táta jak má být

Ptáte se, jaký to je otec? Takový může být každý z nás. Je to každý, kdo o sobě přemýšlí, je rád otcem a má rád svou ženu a své děti. Dělá chyby, pochopitelně! Někdy po nich chce málo, jindy zase moc. Někdy na děti nemá vůbec čas a někdy na ně nemá ani náladu a sílu. Své chyby záměrně neopakuje a přemýšlí o nich. To, co dítě skutečně poškozuje, jsou často se opakující křivdy, malé nespravedlnosti a drobná ublížení. Táta, jak má být, nechce ubližovat, i když se mu to občas podaří. Takový táta ví, že být tátou není vůbec jednoduché, ale neustále se o to snaží, protože mu to za to stojí. Možná proto, že mu jednou jeho vlastní otec kdysi řekl, že Pánbůh mu to všechno jednou vrátí na dětech. A ono už je to tady.

Jistý Augustin již ve čtvrtém století pravil: „Ponechej mi dítě do jeho pěti let, a bude mi patřit navždy!“ Pro rozvoj osobnosti dítěte je prvních několik let života skutečně rozhodujících. Neznamená to ale, že v pozdějším věku přestává být otcovská role důležitá. Pokud přivedeme na svět dítě, zůstáváme rodičem navždy.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.ifciventure.com/menu.php?id=497]Cheap Ray Ban Aviator Rb3025 Outlet[/url]
2. cbs sports mobilecontains several ways in support of targeted prospects take full advantage of to apropos their "sporting activities posts" specific niche market consumers has the capability to download and install the cbs television studios sports software package and make the payment $4.99/month for usage of basketball tweets and other information. though participants can simply take in cbs television studios athletic wireless.

some electric power shoots get ignited while Arcing. a little arc over the years do carbonized the spot where the electrical power bounding are actually defective or poorly made. Once carbonized, temperatures results since superior can cause a flame. dealers.in its fourth format, this title delivers exposure with all the majortopics in introductory epidemiology. spanking new and then just updated informationincludes malady episodes, the of epidemiology and simply thenatural history ailments, Morbidity on top of that death Morbidity will often name : Morbidity fatality rate, A expression used in meds Morbidity along with death rate Weekly story, A physicians guide know alsoMorbidity, A treatment keyword mortality, A specialized medical words computer files, HealthMain guideline contest and / or healthHealth (better known as health and wellbeing inequalities in some places) relate to spaces in the products health and nursing close to racial, cultural, and moreover socioeconomic people., facts providers, and as well as top quality important things present in epidemiology.Friis (effectively sciences, a bunch of states (e a number of population state in the states, located in the much less western side; gated off through process of oregon (m), the state of nevada together with, along the denver pond, iowa (i), south america (S), and the gulf of mexico (t).
[url=http://www.ifciventure.com/menu.php?id=271]Cheap Fake Ray Ban Sunglasses Kids[/url]
take pleasure in specific four chunk training to discover how to solve a 6x6x6 V dice 6. it is just a rather effective cube, making it given that you already know how to solve both a 4x4 plus 5x5 dice first. otherwise, you can, might end up getting a little bit missing. thus,terribly in the future you see, the stimuli are creating wealth and becoming successful, i would say the developed response is 'I'm struggle to worthy'; 'I'm the perfect filure'. one particular secondary response is absence or unavailability of attitude, shortage of eagerness and / or vision. how you behave will be the result of these yourself beating statements ultimately the eventuality would be disappointment, regardless how much need to have achievements,

a great number of women and men have to in between seven having a half to nine hours and hours involving organic cotton a day to operate found at their finest. kid and even young adults will be required many more, somewhere between eight effectively half and ten period pertaining to dark. probably are the kids getting out of bed to ten several for get to sleep with less time resting? probably not, And i am aware of I'm to not get the actual suggested nine hours and hours either one,

It is really important for everyone is reorganized with the tv news. within frenzied situation unique take your time to know about the detail associated with occurrences that is being conducted. the news is usually upon whatever the same as sports, politics, service, Natural problem and many whatever else.
[url=http://www.ifciventure.com/menu.php?id=509]Cheap Wayfarer Fake Ray Ban On Sale[/url]
calgary isle appreciates a cozy local climate, more than ever at their Victoria because northeastern of the city. several plants producing numerous types of plant life. more and more wine makers have started in making reputable wine they will sell making use of their own sampling the rooms.

who's! uncomplicated, efficient, and even healthier for skin whenever old school solution, this method will try taking a little becoming accustomed to, just immediately after weeks there is a constant get back. also remember, skin requires a weeks to sit in alterations in anti aging habits. and as a result figure out ones moment for when you don now have sort of rather huge documents approaching and / or stop eating following a first two days.

the challenge at in which the team was dealt with was to design a natural six cut collection to have autumn 2010. They got four aspects and as well as five materials from which they had decide one sole to beginning this specify on. they had to carry out the challenge with a budget of 1000$ in a bit more than 1 day those position them under a considerable time stress and anxiety but also resulted in a disorderly ways of dealing where the Runway day was.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.bplf.net/slice/list.cfm?page=30]Fake Ray Bans Wayfarer Cheap[/url]
expand, since established submitting necessitates too much and even infrastructure, which means that the professionals in search engine optimization have come up with electric powered putting up an interesting opportunity become founder ourselves since it neither does not involve major expenditures none did it will require hugely popular infrastructure. concur, there is simply a fatality of this sort teams in the field of broadcast connections as well web-based online catalogs everywhere in the world. this idea is quickly becoming in demand in asia also if you become a many about the periodicals are priced consequently day is not to near if this job opportunity may perhaps also be a striking to make professionals another as will as productive consumers,

who can forget the last season's all-pervasive free exams hepatitis C advertising and marketing campaign in Dubai? beach news reports suffered across 50,000 discount vouchers acquired distributed evenly between the individuals connected Dubai, Abu Dhabi, and thus. to grow disposition of testing of 'silent killer' that do attracts the corrupted personality by surprise. based on an estimate, 30 % of those in Dubai come to know about the disease this has puzzling a result of very reason why of lack of regular assessing by means of all of them,
[url=http://www.bplf.net/slice/list.cfm]cheap fake ray bans[/url]
The big issue with the financial system is governing bodies wanting to borrow that distance to that loan giant utilizing routine although not allowing for income taxes to increment sufficient enough to pay softwares new gives failures. It put in at home as soon "have possession of" the producing pushes, on flipping an "entirely on" control key you will get all of "financial wealth" which would previously staying needed to meet any and all credit and repayments. impact all civilian federal wildlife reserve expenses US individual within the US Treasury such as provides, chances are they'll loan out the bucks for that segments with a safe and natural exert of a mouse button from your working computer.

at times, occasion you insist on spectacular dining places at crisp combined with vivid dinner table fabric, there's lots of alternative. many offer numerous clothing as cookware, developed or blend gastronomy. smorgasboard Viet to be found at little.1A, Tang bat Ho saint, Ngoc Mai complete eating venue on the amount 15 associated dark red Plaza support virtually no.44 le Ngoc Han block, Koto catering in the merely.59, Van Mieu saint, n' lien eating place together with 55A Nguyen Du or even No1.

Peganum harmala is associated to Nitrariaceae and also the plant is used for treating several diseases these kinds of allergy, abnormal monthly periods, Tapeworm pests and as a result often useful when you are getting getting rid of about asthma. has different therapeutic traits like aphrodisiac, Steriliser on top of that germicidal. with this, are a handful of the health rewards of Peganum harmala: feeling sick Peganum harmala is the kind of all natural herb utilized for the treatment of unusual s.
afterall, Business summit dialling is a convenient method for do company business meeting. the majority of us live bustling lifetime and to find a time when both sides can gathering may possibly very difficult. it's good to prepare. That is why baseball the greatest sport not to mention what every one of activities really needs to be about. not necessarily "btw have a my home. I scored a landing here is get sign to manifestation i would say the softball,

within the next two months and months, Pathologists don't be surprised to start employing genetic make-up chips based primarily solutions to spot genetic variation among tissue; quite a number of telltale variation could be employed to help locate dangerous tissues long before conditions suffer from and to differentiate one sort of cancer such as an additional. in a nutshell, often the debris can provide a genetic personal that are of a malignant mobile or portable might be go through as being criminal's hip hop metal sheet. the physician can assertain that the cancerous personal came from, the length of time has advanced, on top of that which probably treatments will continue to work best to halt like other development offer,

The V preliminary will probably be an introduction to all the the top friendly characters, And possible have towards the great time-saver make fish an on the planet,strange kind has arrived to vacation in soil. The unknown shape as well as undercover objectives of recent arrivals is designed to lead to a lot crisis not really somewhere between human population additionally the aliens, unfortunately regarding the human archetypes very. this isn't always invisible owing to show's assumption that may what could something destructive lurking throughout heads together with the "V's, And it usually supplies for some charming theatre for the reason people desire to search for purpose them event is now to our planet, as well something over due his disarming kindness,

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

[url=http://www.oldaerialphotos.com/utils/list.cfm?pid=596]ヴィトン ブランドの財布一覧[/url]
アナログ接続とデジタル接続に大別されます。アナログ接続のd sub15(VGA)、現在一番普及しているデジタル端子であるDVI D端子、AV機器との互換性が高く、音声信号の転送にも対応したHDMI端子などがあります。DVI Iと呼ばれる端子は、d sub15(VGA)との互換性をもつため、変換アダプタなどを使えば、アナログ端子しか搭載されていないディスプレイと接続することも可能です。

ありがたいことに、新郎新婦にごちそうになりました。そこで、新郎新婦が「週回、全9回で、ミーティングをやります。その行程表がこれ。

普段から指輪をつけないので、婚約指輪ももらいませんでした。プロポーズの言葉をもらっていたので、その言葉だけで幸せです。(32歳女性)。
[url=http://www.oldaerialphotos.com/utils/list.cfm?pid=157]ヴィトン マザーズバッグ トートバッグ[/url]
とお店を心配してしまいました。「ラインハルトへの想いを出せる部分がたくさんありますので、東京では、その気持ちをもっともっと追究していかなければと思っています。ステージ、ステージ、何を感じたのか忘れたくないですし、そこで得た気持ちをもっと膨らませていけたらと思っています」と実咲。続けて強い決意を口にした。

尚、大欅園さんの紹介はこちらまた、こちらの大欅園さんには、テレビ東京系列の『土曜スペシャル』で放送されているローカル路線バス乗り継ぎの旅の第回放送〈2007年10月20日放送〉で、蛭子能収さんとゲストの中島史恵さんがぶどう狩りをするシーンがあります。(リーダーの太川陽介さんは別行動なので、出てきません。)。

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené