Je dobré cvičit v těhotenství?

Těhotenství je doba, kdy podstoupíte enormní psychické, fyzické a hormonální změny.
Není to čas, kdy byste si měla budovat fyzičku či začít pracovat na ideální postavě, ale období, ve kterém byste se měla snažit uchovat svou tělesnou zdatnost.

Pomůže vám to v průběhu celého těhotenství, ale také u porodu a hlavně po něm. Na svou předtěhotenskou fyzickou aktivitu navážete mnohem snáze. „Pravidelnost cvičení je velmi dobrá i proto, že si tělo zvyká na přiměřenou zátěž. Po porodu se tak maminka dostane rychleji do kondice,“ vysvětluje Andrea Smékalová, cvičitelka gravidjógy.

Kdy, co a jak cvičit?

I. trimestr (1.-4. měsíc těhotenství )

V tomto období lze cvičit prakticky všechno, kromě skoků, výpadů, visů a běhů. Cvičíme ve stoje,v kleku, v sedu, tureckém sedu, vleže na zádech, na břiše, na boku. Cvičíme břišní svaly, svalstvo klenby nožní, prsní svaly, podporujeme elasticitu hrudníku, odkrvování dolních končetin a peristaltiku střevní. Relaxujeme a nacvičujeme správné držení těla.

II. trimestr (5.-7. měsíc těhotenství )

Cvičíme totéž jako v I. trimestru, ale vynecháme cviky vleže na břiše. Přidáme speciální cviky: zadržování dechu a uvolňování kyčelních kloubů.

III. trimestr (8.-9. měsíc těhotenství)

Cvičíme pouze speciální cvičení: příprava k jednotlivým porodním dobám, nácvik dýchání, zadržení dechu, porodní polohy a relaxace.

Přínos cvičení v těhotenství

  • redukce bolestí v páteři a zlepšení držení těla
  • nedochází k nadměrnému přírůstku tělesného tuku
  • prevence hemoroidů, potíží s močením a prolapsu dělohy
  • prevence křečí a otékání nohou
  • přiměřená pohyblivost kyčelního kloubu – zvládání narůstající zátěže, dostatečná pružnost pro porod
  • péče o plosku nohy – zvládání narůstající zátěže
  • lepší fyzická kondice
  • lepší psychická kondice
  • rychlejší návrat původní kondice i hmotnosti po porodu
  • snadnější zvládání péče o dítě po porodu (zvedání, nošení)

Zdroj:www.cvicime.cz

Cvičení v těhotenství vám pomůže položit solidní základy, na kterých lze po porodu začít stavět. Nebudete tak mít takový problém navázat na to, kde jste před porodem skončila, a návrat k vaší původní postavě bude daleko rychlejší než pro ženy, které necvičily. Ideální je, když ženy cvičí i před otěhotněním, protože samo těhotenství není doba, kdy by měly s nějakým speciálním cvičením začínat.

Mezi relaxační cvičení, které vám může v období těhotenství pomoci, patří například cvičení pro těhotné, gravidjóga, Pilates pro těhotné, cvičení na míčích, obyčejná chůze či plavání.

Nejvíce byste měla poslouchat své tělo. Stejně jako těhotenství samo, i cvičení během něj je velice individuální záležitost. A pokud si nejste jistá, konzultujte svůj stav se svým lékařem.

23.2.2009 5:14 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist