Jsem v 10tt a již teď bohužel musím řešit…

Jsem v 10tt a již teď bohužel musím řešit pracovní otázky. Můj zaměstnavatel mi dal již teď na výběr a to z těchto možností: buď do nástupu na mateřskou dovolenou budu stále pracovat na směnný provoz a to 12 hodin denně vyjma lékařských prohlídek, které není ochoten vykrýt jiným zaměstnancem nebo prý mohu hned nastoupit na nemocenskou. těhotenství ale prozatím probíhá v pořádku a nejsem si jista zda by mi lékař nemocenskou napsal, a ani se mi popravdě nechce sedět pořád doma, ale zřejmě mi nic jiného nezbývá, protože v urřitých situacích můj zaměstnavatel opravdu na etický přístup k těhotné nemyslí.

Odpověď

Práce na 12 hodinové směny nejsou v těhotenství zakázány. Blíže neuvádíte, zda se střídají směny noční a denní, případně jaké jsou přestávky mezi jednotlivými směnami. V zásadě však je třeba uvést, že nekonáte-li v rámci směnného provozu práci, která je Vám jako těhotné zakázána ( což je uvedeno ve vyhlášce č. 288/2003 Sb., kde jsou přesně uvedeny všechny práce, které jsou těhotným ženám zakázány), případně nejedná-li se o práci, ke jejímuž výkonu jste jako těhotná dle lékařského posudku zdravotně nezpůsobilá, nic nebrání tomu, aby zaměstnavatel po Vás práci ve směném provozu (denním ) požadoval. V případě, že se jedná o pravidelné střídání denních a nočních směn můžete dle ust. § 239 odst. 1 zák. práce požádat o přeřazení na denní práci. Této žádosti je Váš zaměstnavatel povinen vyhovět. Tuto žádost nemusíte dokládat žádným lékařským posudkem.

Vykonáváte-li práci (bez ohledu na to v jaké směně), která je pro Vás nevhodná ať proto, že se jedná o práci těhotným zakázanou, nebo o práci, k jejímuž výkonu nejste dle lékařského posudku zdravotně způsobilá, je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci, která je pro Vás vhodná a při níž můžete dosahovat stejného výdělku jako v práci dosavadní. Dosahujete-li v nové práci bez svého zavinění nižších výdělků, poskytne se Vám dle § 42 zák. č. 187/2006 Sb. vyrovnávací příspěvek, který pokryje rozdíl mezi novou a starou mzdou. Tentýž příspěvek se poskytne i v případě, že dosahujete nižších výdělků po převedení z noční na denní práci.

Pokud se týká žádosti zaměstnavatele, abyste nastoupila na nemocenskou, upozorňuji na to, že o této skutečnosti musí rozhodnut vždy pouze lékař, který s ohledem na Váš zdravotní stav posoudí, zda je Vaše těhotenství rizikové či nikoliv (tedy, zda vůbec nastoupíte na nemocenskou) a v případě, že je Vaše těhotenství bez problémů je vysoce nepravděpodobné, že by těhotenství za rizikové označil, tedy je nepravděpodobné, že by Vás odeslal na nemocenskou.

Máte-li za to, že Váš zaměstnavatel porušuje pracovně právní předpisy je možné se obrátit na oblastní inspektorát práce (zák.č. 251/2005 Sb., o inspekci práce).

28.8.2012 5:43
Více o tématu: těhotenstvítěhotné

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist