Jsem v 7tt (dvojčata) a ráda cvičím. Chtěla…

Jsem v 7tt (dvojčata) a ráda cvičím. Chtěla bych pokračovat s pilates či videosestavami pro těhotné (Renata Sabongui), Hankou Kynychovou – také speciální cvičení pro těhotné a nově i cvičení Lucie Markové. Co byste doporučili?

Odpověď

Vaši zvolenou aktivitu v průběhu těhotenství je nutné vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Obecně lze však říci, že všechny zdravé těhotné ženy mohou pokračovat alespoň na počátku těhotenství v jakémkoliv sportu, na který byly zvyklé již před otěhotněním. Uvádíteli, že jste cv. již před otěhotněním pilates, v těchto aktivitách bych pokračovala, ale jejich rozsah a intenzitu bych přizbůsobila momentálnímu zdravotnímu stavu. Vícečetné těhotenství nevidím jako problém, ale dbala bych doporučení svého lékaře.

Uvádíte cvičení pilates, vybírala bych z lekcí upravených pro těhotné. Každopádně jóga a pilates pro těhotné jsou velice vhodnou formou pohybové aktivity. Naučí těhotnou ženu držet rostoucí bříško a zafixovat si správné držení těla, vědomě pracovat se svaly pánevního dna a s dechem. Dále se zaměřuje na prevenci křečových žil, těhotenské zácpy, upravuje hormonální disbalance, čímž předchází výkyvům nálad. Jedním z nejdůle­žitěj­ších přínosů jógy a pilates je navázání kontaktu s plodem již před narozením. Důležitou podmínkou pro kurzy cvičení v těhotenství je kvalitní a profesionální vedení a v neposlední řadě Váš dobrý pocit.

Cv.Hanky Kynychové a Lucie Markove znam, jsou dobrou volbou, ale k vyse uvedene Renate Sabongui se vyjadrit nemohu, nebot ji neznam.

Nicméně i tak je vhodné řídit se obecnými doporučeními:

• necvičit a netrénovat až do úplného vyčerpání,

• zvýšená tělesná teplota v důsledku námahy nesmí překročit 38 °C,

• výkon nesmí vyvolat oběhové selhání

• výkon nesmí vyvolávat dlouhodobé zvyšování nitrobřišního tlaku a být podmíněn zadržováním dechu – snižuje se tím průtok krve dolní polovinou těla a zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví,

• nesmí docházet k prochlazení a provlhnutí, zvláště za větrného počasí, pro nebezpečí zánětu močových cest,

• rizikový je pobyt ve vysokohorském prostředí nad 2500 m n. m.,

• nesmí být riziko pádů a nárazů, které by způsobily zranění břišní dutiny, zhmoždění břišní stěny, např. při lyžování,

• každé zranění, které je léčeno podáváním léků, může ohrozit plod.

Sport je tedy vhodným doplňkem pro psychickou i fyzickou kondici těhotné, ale každá žena sama musí více než jindy rozumně zvážit své schopnosti a možnosti.

28.8.2012 5:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist