Jsou sousedské školky dobrý nápad?

Jsou sousedské školky dobrý nápad? Mateřské školy jsou v současnosti přeplněné. Může však rodičům vytrhnout trn z paty návrh na zřízení sousedských miniškolek? Neboli, že se o jejich potomka bude většinu času starat sousedka bez pedagogického vzdělání a praxe?

Názor psycholožky PhDr. Anny Krontorádové: 

Pokud matka tuto školku pro své dítě zvolí z důvodu, že se musí vrátit do práce, nevidím v tom ze strany státu žádnou pomoc. Bude se matka také ptát po kvalifikaci těch, kteří budou její dítě celý den hlídat, po náplni práce, po hygienických podmínkách?... Nic z toho „prorodinný balíček“ vlády totiž nespecifikuje a zřejmě ani negarantuje.

Ještě pár obecných katastrofických scénářů

  • Do škol nastupuje každoročně čím dál víc dětí s vadou řeči (ve školkách chybí logopedická péče a rodiče hlásí, že nemají čas) – bude mít v sousedské školce maminka několika věkově rozdílných dětí na toto čas?
  • Při vší úctě si ani nedovedu představit normální ženu, jak vaří oběd pro pět dětí (ona sama jíst pravděpodobně nestihne), nezapomíná na svačinu a pitný režim, hygienu a ještě se dětem nějak smysluplně věnuje, to znamená, že je neposadí k počítači nebo videu.
  • Jestliže to bude denně provozovat ve svém bytě a ještě alespoň bez minima pedagogického vzdělání, musí jí to zákonitě začít po určité době vadit (lézt na nervy…). Pokud ne, pak také něco není v pořádku.
  • V českém prostředí se obávám zneužití ve smyslu hlídání za peníze… a to snad trvale pro své dítě nikdo z rodičů nechce.

Za mnohem pozitivnější považuji umožnění zkráceného pracovního úvazku matkám malých dětí nebo zřizování podnikových školek.

Názor PaeDr. Marie Taussigové, ředitelky mateřské školy:

Je to jen jakási forma hlídání dětí v době, kdy kapacita mateřských škol nestačí. Vyvolává samozřejmě spoustu otázek: Kde je zohledněna hygiena, do které jsou běžné mateřinky tlačeny? Najednou – v rámci zřízení sousedských školek – nevadí, jaká hygienická zařízení budou děti používat a jak budou dodržovány hygienické zásady?  Stejně tak stravování. Kdo bude zajišťovat, aby děti celý den zdravě jedly? Nebo si budou svačiny a obědy nosit s sebou? O děti se v sousedské školce budou starat maminky bez kvalifikace… přitom na vzdělání učitelů jsou v mateřských školách kladeny velké nároky, navíc naši práci kontroluje inspekce.

Jaký je váš názor na zřizování soukromých miniškolek? Svěřily byste jim své dítě nebo naopak o založení obdobného zařízení uvažujete?

Napište nám své názory, ty nejzajímavější rádi zveřejníme.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já toto docela schvaluji, miniškolky je takový spíše název pro to co už dávno funguje, kolik z vás už dlao dítě na hlídání kamarádce a byla jste si jistá co mu dá jíst a jak se o něj celkově postará, Já sama čekám miminko za 3 týdny, ale bohužel bydlím na vesnici kde už jsou jen babičky a maminky s malými dětmi tu prostě nejsou, ale využít sousedku, nebo její dceru která už občas dítě hlídala mi přijde zcela normální, která z vás se ještě před svým dítětem občas postarala o dítko zcela cizí. Známe to všechny a nevidím v tom problém. Samozřejmně že se nepohrnu pokud nějaká neznámá žena si otevře miniškolku abych hned dítě odložila k ní ale myslím že vše se dá ověřit, popř když někomu zaplatím peníze za hlídání dětí, jistě mě nechá nahlédnout do míst kde se děti budou zdržovat a seznámí mě s plánem programu a starvy a podobně. Některé maminky nepotřebují školku jako takovou, potřebují jen občas pohlídat dítko a to státní zařízení nějak moc neposkytují.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené