K čemu je dobré odstrkovadlo?

Stále populárnější odstrkovala, jinak zvaná také odrážedla, jsou zjednodušená kola pro ty nejmenší „cyklisty“. Jsou skutečně tak dobrá, jak tvrdí jejich zastánci? A kdy a jaké pořídit?

Co to je odstrkovadlo?

Odstrkovalo (jinak také odráželo) je zjednodušené jízdní kolo, určené pro děti od dvou do tří až pěti let. Vypadá jako malé kolo, avšak nemá pedály, řetěz, postranní kolečka ani brzdy. Dítě se odráží nohama od země a brzdí zrovna tak pomocí nohou, starší děti pak pomocí ruční brzdy.

Jednostopé odrážedlo je jakýmsi mezistupněm mezi plastovými tříkolkami a jízdním kolem.

Odstrkovalo bez brzd?

Výrobci i uživatelé se shodují v tom, že ruční brzda nemá pro dítě ve věku dva až tři roky ještě smysl, protože to nejen nechápe její význam a funkci, ale nemělo by ani sílu a citlivost ji správně použít. Děti v tomto věku ještě instinktivně používají k brždění nohy a jejich pozornost se zcela soustředí na řízení a udržení rovnováhy. Brždění pomocí ruční brzdy je pro ně příliš složitou operací.

Svůj nepochybný význam získává ruční brzda až pro dítě starší tří let a tehdy je její ovládnutí naopak velice užitečné jako další přípravný stupeň k užívání normálního kola.

Uživatelé ani lékaři nedoporučují k učení jízdě na kole kolo s postranními kolečky. Praxe ukazuje, že není bezpečné.

Na vlastní pohon

Dítě se na odstrkovadle stává samostatným a má větší prostor prozkoumávat stále širší a širší okolí. Rodiče sice musejí na dítě dávat neustále pozor, ale nemusejí si dělat starosti s nekonečným „přidržováním sedla“, protože získat stabilitu na odstrkovadle je pro dítě snadné. Je nohama neustále v kontaktu se zemí a to dodává nepřerušený pocit jistoty a sebekontroly. Dvouleté dítě ještě nechápe šlapání a na řetězový převod ani nemá ještě dost síly.

Svou pozitivní roli sehraje odráželo i v období vzdoru, kdy je všechno „já sám“. A na odstrkovadle to ani jinak nejde.

Rozvoj pohybu

„Naše dcerka rychle rostla a my jsme pozorovali, že začíná být ohnutá a má náběh na plochou nohu. Ortoped nám řekl, že potřebuje více pohybu, ideálně kolo. Jak to ale s tak malým „bobkem“ vyřešit? Vždyť na kolo je ještě malá. Řešení jsme objevili v odrážedle.

Nezatěžuje klouby ani páteř dítěte a rozvíjí jeho pohybové dovednosti. Dcera získala více samostatnosti a naše procházky zase rychlejší tempo. Na odráželo nedáme v naší rodině dopustit,“ libuje si Andrea Balharová ze společnosti First Bike.

Jak vybrat správné odrážedlo?

„Kritéria pro výběr odrážedla jsou stejná jako u všech dětských hraček,“ říkají zkušení uživatelé na serveru www.nakole.cz:

  •  Mělo by být bezpečné. Pozor na vše, co nepůsobí dostatečně pevným a solidním dojmem.
  •  Nesmí mít žádné ostré hrany.
  •  Z jeho plastových dílů se nesmí uvolňovat žádná nevhodná chemie.
  •  Mělo by být co nejlehčí. Dvouletý prcek jím musí vládnout sám a maminka jej musí být schopná v pohodě unést.

Sedátko musí být dostatečně nízko. Aby dítě bylo schopno bezpečně ovládat odrážedlo, musí oběma plnými chodidly došlápnout na zem. Ideální je plynule výškově nastavitelné sedátko, které se snadno nastaví podle velikosti dítěte.

Další tipy:

  •  Nejdůležitější není značka a místo výroby, ale odolnost koleček proti následkům pohození v pískovišti.
  •  Pneumatiky můžete zvolit nafukovací nebo plné. Nafukovací jsou komfortnější a lépe pruží, přifukování ale znamená starost navíc. Naopak kola z pevné pryže dofukovat nemusíte a ani je nelze píchnout.
  •  Kola by neměla být příliš tvrdá, aby neklouzala po kamení nebo po hrubé dlažbě, širokých obrubnících atd. Na druhou stranu, neměla by být ani příliš měkká, aby horkem neměkla a neměnila svůj tvar.

Pořídíme našemu prckovi odrážedlo?

Toto rozhodnutí musí zvážit každý rodič s ohledem na schopnosti konkrétního dítěte, kterému odrážedlo pořizuje. Každé dítě je jinak šikovné, jinak motoricky vyvinuté. Pokud odráželo pořídíte jen proto, že ho „všichni mají“, můžete být všichni nakonec zklamáni.

Od dvou let je kromě odrážela možné dítěti pořídit tříkolku, ta však také vyžaduje určité dovednosti (šlapat, zatáčet…)

„Důležité je dítě do ničeho nenutit, netlačit na pilu. Ať si na všechno v klidu přijde pozvolna samo. Pokud dítě na jízdu na odstrkovadle ještě nemá, ale budete mu ji nutit, znechutí ho to, přestane se soustředit a bude mít i blíže k případnému úrazu,“ upozorňuje na možné omyly v přístupu k rozvoji dítěte paní Jana Klvaňová ze společnosti DomaFit.

Na co si dát při koupi pozor?

„Všeobecně při nákupu zboží je dobré dát na první dojem při vstupu do prodejny. Když vám to tam doslova nevoní, rychle pryč. U výrobků pro děti je velice důležitá nezávadnost použitých materiálů, protože i tříleté děti mají tendenci vše okusovat a olizovat,“ říká Jana Klvaňová.

„Bezpečnostní hledisko je ohlídané normou, takže pokud koupím výrobek schválený, nemusím mít o ni strach. Z praktického hlediska bych však hleděla na stabilitu a nevolila úzká a vysoká odstrkovadla,“ říká Renata Štefaničová z prodejny Malvík v Hostivicích.

„Podstatný je prohnutý tvar rámu, který pomáhá dítěti držet stabilitu. Dítě také musí být schopno přes rám bez problému vystoupit. Důležité je také jednoduché nastavení výšky sedáku tak, aby dítě vždy dosáhlo nohama přímo na zem,“ doplňuje tipy na nákup Jana Klvaňová.

Využití odstrkovadel

„Odstrkovadla lze v zásadě dělit hlavně podle místa jejich použití – existují odstrkovadla určená vysloveně pouze do bytu, jiná jsou i na ven na delší „vyjížďky“. Na ven jsou s odolnějšími a většími kolečky, nejlépe kovová, na doma pak s různými přihrádkami, volantem (venkovní mají řídítka), malými plastovými kolečky. Venkovní je možné používat doma, obráceně nikoli,“ vysvětluje Renata Štefaničová.

Další výhody odstrkovadel

  •  Jsou lehká – snadno s nimi manipuluje nejen maminka, ale celkem bez problému i dítě
  •  Jsou skladná – vejdou se do kufru auta, do tramvaje či vlaku
  •  Některé modely mají přizpůsobitelnou výšku sedadla a řídítek, takže dítěti vystačí jeden výrobek na několik let.
  •  Některé modely nabízejí i speciální bezpečnostní prvky jako omezený úhel pohybu přední vidlice či rozšířená a zaoblená řidítka pro ochranu dítěte i nábytku

Bezpečnost

Samozřejmostí by měla být pro dítě

  •  helma
  •  reflexní vesta nebo alespoň reflexní body na odrážedle i oblečení dítěte
  •  šikovným doplňkem je i vysoký praporek umístěný na vidlici zadního kola
  •  dítě musí mít vždy obuty pevné boty, rozhodně nestačí nazouvací „žabky“ nebo bačkory
  •  užitečné jsou i rukavice a chrániče kolen a loktů

Pokud bude nasazení helmy stejnou samozřejmostí jako to, že se vůbec jde jezdit na odrážedle, máte téměř stoprocentní jistotu, že až vaše dítě povyroste a usedne na normální kolo, bude to vždy s helmou.

Kam vyrazit?

Výběr trasy, terénu a jeho sklonu rozhodně nepodceňujte. Myslete na to, že jdete ven s mňouskem a tomu své plány přizpůsobte.

  •  Nezapomínejte, že dítě rozhodně nesmí s odrážedlem jezdit na silnici.
  •  Ideálně se vydejte někam, kde není žádný nebo malý pohyb osob a vozidel
  •  Pozor na sjezdy! Naučte dítě prudké kopce scházet raději pěšky.
  •  Na přechodech přes silnici se osvědčilo jednoduché pravidlo: dítě MUSÍ zastavit a přes silnici odrážedlo NESE dospělý.
  •  S nejrůznějšími vozidly se dítě může setkat v obytných zónách, na stezkách pro pěší a cyklisty nebo na výjezdech z parkovišť – všude tam je důležité, aby dítě bylo dobře vidět.
  •  Samozřejmostí je jízda za neustálého dohledu zodpovědné dospělé osoby

Zdroj: www.azub.cz www.firstbike.cz www.nakole.cz www.domafit.cz

1.7.2009 8:09 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist