K úspěšnému kojení může přispět i detoxikace

V různých koutech světa je zcela běžné, že rodiče spí na lůžku se svými dětmi. V západní kultuře to sice není tak obvyklé, přesto přibývá rodin, které si s sebou berou své děti do postele a začnou s tím hned po narození miminka. V čem jsou výhody společného spaní, které stále mnoho maminek považuje za nebezpečné nebo nevhodné?

Zdárné kojení začíná v porodnici

Jak by měla porodnice ke kojení přistupovat, aby se ho podařilo nastartovat a vše proběhlo zdárně?

  • Všechny těhotné ženy by měly být informovány o výhodách a technice kojení. Dítě by mělo po porodu zůstat s matkou a kojení by mělo být zahájeno do půl hodiny po porodu.
  • Nemocniční personál by měl matkám ukázat, jak správně kojit, a jak udržet laktaci v případě, že musí být dítě od matky odděleno.
  • Porodnice by neměla podávat novorozencům žádnou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka. Výjimkou jsou lékařsky indikované případy. Děti by také neměly dostávat žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod.
  • V porodnici by mělo být matkám umožněno, aby zůstaly se svými dětmi pohromadě 24 hodin denně (rooming-in).
  • Kojení by mělo probíhat podle potřeby dítěte, nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu.
  • Porodnice by měla mít písemně vypracovanou strategii, jak kojení podporovat, a školit v tomto smyslau automaticky veškerý personál.

I kojení se člověk musí učit

Bohužel, v realitě často není podpora kojení v porodnici taková, jaká by měla být. Každá maminka by se tedy měla sama připravit a přečíst si o kojení dostatek informací. Nelze si myslet, že kojení je věc instinktivní, které není nutné se učit. Lidé už dávno nežijí v sepětí s přírodou a na instinktivní chování se nelze spoléhat. V České republice existuje Laktační liga, což je organizace, jejímž cílem je podporovat kojení. Na jejích stránkách (www.kojeni.cz) najdete spoustu rad a kontaktů na laktační poradkyně. Většinou jsou to ženy, které se v problematice vyznají, a dokážou dobře poradit. S kojením vám také může významně pomoci dula.

Začátek je důležitý

Jedním z hlavních pravidel pro úspěšné nastartování kojení je přiložení dítěte k prsu krátce po porodu, kdy dítě začíná sát prvotní mléko (mlezivo, kolostrum). Nejen, že se tak rozvinou správně hormonální procesy, ale toto první mléko má pro zdraví dítěte mimořádně pozitivní vliv. Lehce nažloutlá čirá tekutina obsahuje velké množství proteinů, vitaminů, protilátek a bohatou směs dalších látek, které jsou pro novorozence nesmírně důležité. Dostatečný příjem kolostra ovlivní celoživotně a pozitivně imunitní systém dítěte. Pomáhá nastolit rovnovážnost protilátkových a buněčných imunitních reakcí. Většina alergií a autoimunitních onemocnění je způsobena vychýlením této rovnováhy, proto se často udává, že kojení je velmi důležité jako prevence proti alergiím. Mlezivo má také projímavý účinek, pomůže lépe odstranit smolku ze střev.

Autorka: Mgr. Marie Vilánková

Autorka článku Mgr. Marie Vilánková má více než dvanáctileté zkušenosti s metodou kontrolované a řízené detoxikace CIC. Více se o tomto způsobu detoxikce dozvíte na www.eccklub.cz. Zeptali jsme se Mgr. Marie Vilánkové, jak může metoda CIC pomoci zdárnému kojení.

„O výhodách kojení nikdo nepochybuje. Výzkumy dokazují, že kojené děti jsou zdravější, méně trpí infekcemi dýchacích cest a jinými onemocněními. Byly také publikovány výzkumy, které prokazují, že kojené děti jsou inteligentnější. Kojení je prostě mimořádně důležité pro fyzický a emocionální vývoj dítěte. Někdy se však stává, že by maminka chtěla kojit a nejde to.

Překážka může být mechanická, například vtáhnuté nebo ploché bradavky. V tomto případě by se měl začít problém řešit už před kojením pravidelnou stimulací bradavek. Problém s bradavkami patří pod okruh jater, takže už před otěhotněním by maminka měla detoxikovat tento okruh pomocí preparátů LiverDren a LiverHelp. Z vlastní zkušenosti musím říct, že řešení tohoto problému je nepříjemné a bolestivé, zvlášť ze začátku kojení, ale pokud se vydrží prvních pár dní, problém se úplně upraví a lze bezproblémově kojit.

Kojení je proces, na který se žena připravuje již v průběhu těhotenství. Je řízeno zejména hormony prolaktinem a oxytocinem. Prolaktin podporuje tvorbu mléka v mléčné žláze. Tento hormon je produkován předním lalokem hypofýzy. Oxytocin, produkovaný zadním lalokem hypofýzy, vylučuje mléko z prsní žlázy. Proto je velmi důležitá hormonální osa hypotalamus–hypofýza.Tuto osu detoxikujeme pomocí preparátu Joalis Hypotal. Je také důležité mít v pořádku prsní žlázu, v níž jsou buňky produkující mléko. K detoxikaci prsní žlázy použijeme preparát Joalis MammaDren.

Pokud žena plánuje kojit, měla by před těhotenstvím absolvovat detoxikaci od chemických látek, toxických kovů a dalších toxinů z životního prostředí. Týká se to hlavně toxinů rozpustných v tucích, protože jsou akumulovány v tukové tkáni ženy. Při kojení jsou pak tyto tukové zásoby uvolňovány a s nimi i toxiny v nich uložené. Příkladem takových toxinů jsou například dioxiny nebo sloučeniny rtuti. Je prokázáno, že se do mateřského mléka uvolňuje velké množství dioxinů, ale i přesto se uvádí, že výhody kojení jsou důležitější než toto zatížení. Proto je velmi dobré před těhotenstvím užívat preparát Joalis Antichemik k detoxikaci od chemických látek a Joalis Antimetal k detoxikaci od toxických kovů.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist