Kariéra nebo mateřství?

Mateřství je nejkrásnější věc v životě, která může ženu potkat. Mnoho žen pochopí teprve po porodu, že to miniaturní stvoření je ten pravý smysl života, který před tím stále hledaly. Honba za úspěchem, výsledky, kariéra, to vše jsou věci pomíjivé, a pokud jsme zrovna svět neohromily unikátním vynálezem, upadneme tak jako tak v zapomnění.

Dítě je pokračováním nás samých, díky genetice si nese naše vlastnosti, podobu, talent. Jen ženy osobnostně poškozené a nezralé dokáží odložit své dítě a jít si dál svou cestou bez ohledu na ně.

Po narození se dítě učí žít v novém prostředí – mimo matčino tělo. Proto potřebuje co nejvíce laskavou a něžnou náruč, kontakt s nejbližším člověkem. Ve druhém měsíci, kdy už se miminko v novém světě zabydlelo, vás za to odmění prvním úsměvem.

Malé dítě nejvíce ze všeho potřebuje pocit bezpečí a jistotu ve vztazích ke „svým“ lidem. Tento ostrov bezpečí a jistoty ztělesňuje především matka. (To neznamená, že by postavení a role otce byla odsunuta stranou.)

Co nepromeškat

Po narození dokáže dítě rozlišit zvuky řečové od ne-řečových. Samo řekne první slůvka o 11 nebo 12 měsíců později. K tomu ale potřebuje, abychom na něj mluvili a tím podněcovali jeho sluchový aparát. Bez toho by se totiž řeč nevyvíjela. Zdánlivě komické počínání dospělých, kteří dělají všelijaká „ťu-ťu-ňu-ňu“ nad kočárkem či postýlkou, má svůj velký význam – rozvíjí řeč malého človíčka. Stejně tak, když komentujeme, jak se miminko zatvářilo a jeho projevy, komunikujeme s ním. Tady začíná vzájemné porozumění a soužití.

A proto se nestyďte a neobávejte dělat všelijaká „ťu-ťu-ňu-ňu“, povídejte si s miminkem, i když vám ještě nedovede odpovědět, a zpívejte, byť si myslíte, že zpíváte falešně.

Zpátky do zaměstnání?

Někdy jsou maminky vystaveny nátlaku zaměstnavatele, aby se co nejdříve vrátily zpět do zaměstnání. Pokud podlehnou a domnívají se, že tak půjdou cestou nejmenšího zla, hluboce se mýlí. Co se děje, když matka záhy opouští své dítě a denně mu mizí z jeho zorného pole? Ona zmiňovaná potřeba jistoty a bezpečí je vážně ohrožena a stává se pro dítě naopak nejistotou. Dítě zažívá opakovaně pocity úzkosti, opuštěnosti – jeho nejbližší člověk ho nechal o samotě, a to je rozhodující a zásadní pro jeho budoucí utváření citových vazeb a vztahů v dospělosti. Na tom záleží, jaké dítě bude mít vztahy k druhým lidem – přátelské, milenecké, manželské, rodičovské. Pokud se ostrov bezpečí a jistoty denně otřásá v základech, těžko dítě uvěří, že se na jeho stavitele může spolehnout. A co víc, kde vzít jistotu, že může věřit sobě, když „jeho“ lidé selhávají?

Maminka se navíc sama připraví o prožití toho nejkrásnějšího a zároveň nejkratšího období, které se nedá vrátit zpět. Může se stát, že si to vše zpětně uvědomí a dostaví se obrovské výčitky svědomí s pocity nezvládnuté role a zodpovědnosti, které mohou přerůst v depresivní stav.

Pro koho jesle?

Ne náhodou byla uzákoněna mateřská dovolená do čtyř let života dítěte. Konečně byl vyslyšen roky varující hlas odborníků. Je to proto, že dítě je skutečně zralé na vstup do mateřské školy a zvládání celodenní docházky ve čtyřech letech. A jak říkával nestor dětské psychologie, profesor Matějček: „Jesle by si děti nikdy nevymyslely, to je zařízení pro dospělé.“ A já bych k tomuto výroku připojila: „Jesle by děti zrušily.“

Chyby dospělých z raného dětství si neseme po celý život. Jen lehkomyslný člověk nad tím mávne rukou.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já nevěřím, že nevěřfinančních důvodů do prýáce a dítě nechá doma s otcem nebo babičkou tak je nějak poškozené. ano může být trochu jiný vztah matky a dítěte než ho známe obvykle, ale to neznamená že horší. Zase je jiný a možná lepší vztah dítěte a otce a to ení málo. Já si myslím, že většina matek do práce nejde, pokud nemusí. Tyhle články jim přidělávají zbytečná traumata.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Vážená paní Gregorová, skutečně jsem pohoršena Vaším článkem. Z jaké pozice si dovolujete nazvat matky, které se po porudu vrací do práce a péči o miminko převezme třeba otec dítěte, osobnostně poškozenými a nezralými? Předpokládám, že budete zřejmě dříve narozená. Jinak si totiž Váš, s prominutím, předpotopní názor nedokáži vysvětlit. Souhlasím s kryspin.ag. Měla byste se nad svým výrokem skutečně zamyslet.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...
 Úrazové pojištěni až na 1 rok zdarma získají mladí klienti do 18 let. Děti jsou pojištěné bez zařazování do rizikových skupin a to od narozeni do 25 let. Pojištění hospitalizace sjednáno z jakýchkoliv důvodů. Platí pro nové a stávající klienty.
 Dítěti narozenému v roce 2009, kterému jeho zákonný zástupce sepíše návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření, bude přiznána finanční prémie.
 Senior narozený v roce 1949 a dříve, který si sepíše návrh na uzavření smlouvy o stavebním spoření, bude přiznána finanční prémie.
 Pojistné o 60% nižší oproti běžným tržním cenám můžou získat klienti nad 18 let, kteří teprve uvažují nebo už mají Penzijní připojištění u kteréhokoliv Penzijního fondu. K uzavření smlouvy není třeba dokládat informace o zdravotním stavu, pojistná ochrana platí po celém světě.
 Hledám kandidáty pro obsluhu stávajících klientů. Vhodné pro maminky na mateřské dovolené, pojišťovací, finanční a realitní makléři. Výhody: pravidelní měsíční příjem, provize, bonusy. Žádné
plnění norem. Kralovohradecký kraj.

Bližší informace na tel.č. 607887783

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pěkný den všem. Z mého pohledu již nejsou jesle tím, čím byly kdysi a nerad bych se pustil do složité diskuze vztahů, protože si myslím, že toto zasvěceně okomentoval např. již zmiňovaný profesor Matějček. Dnes už nejsou zařízením, které lze využít, když není dítě kam "odložit" jak píše dnešní web iDnes. Jesle mohou být svým profesionálním přístupem a péčí pomocnou rukou a doplňkem rodinné výchovy. Individuální přístup k dítěti je v jeslích základem. Rodiče nám přeci svěřují to nejcennější, co mají. Nerad bych, aby byl tento příspěvek brán jako reklama, ale v případě zájmu doporučuji navštívit stránky www.profamily.cz a rádi komukoliv ukážeme provoz dnešních jeslí a to nezávazně a kdykoliv. Kontakty jsou uvedeny na stránkách. Děkuji.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Vážená paní Magistro, zamyslete se prosím nad tím co jste napsala za neuvěřitelný blábol, mnoho dětí brečí když nemůže být mezi svými vrstevníky a to ještě nedovršili 4 roku. Naprosto s vámi nesouhlasím a doporučuji vám shlédnout aktuální diiskuzi na tomto odkazu. http://spunt.centrum.cz/miminko/prakticke-rady/2009/7/9/clanky/materstvi-nebo-kariera/

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené