Kateřina ve 37. týdnu těhotenství: Má dáti – dal

TĚHULKA LIVE! KATEŘINA Účetnictví jsem suplovala naštěstí jenom jednou a celkem snad se ctí. Existuje dost účetních vtipů, které obvykle tak úplně nepochopím, stejně jako různé slovní hříčky. Anebo má dáti – dá máti je nějaké torzo vtipu k rodinnému účetnictví spíše než slovní hříčka? Článek s dnešním tématem jsem měla rozepsaný už několikrát, ale nakonec jsem se do námětu nikdy nedala. Záměrně a doslova srabácky.
Krásná těhotná žena
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Říkala jsem si, aby takový text nebyl špatně pochopen, abych se třeba nedopustila netaktnosti vůči vážně sociálně slabým matkám apod. To bych vážně nerada – jestli s někým cítím, tak jsou to matky-samoživitelky odkázané samy na sebe. Pár jich znám, ale zrovna ty moje známé si víceméně nemůžou příliš stěžovat na nepřízeň osudu, spíše na vlastní nezodpovědnost v jistých životních fázích. Model – upeču na chlapa dítě a budu doufat, že se jeho postoj k rodičovství změní – evidentně nefunguje. Dnes se v těchto ženách sváří radostné pocity ze svých zdravých prospívajících dětí, stejně jako řeší partnerské, rodičovské a nejčastěji právě finanční potíže.

Už dávno mě významně popuzovaly řeči mnohých žen, jež odkládaly mateřství z materiálních důvodů, že si ještě dost neužily, že dost necestovaly, nedostudovaly a kdesi cosi. Jinými slovy, od počátku vnímaly dítě jako překážku, ztrátu čehosi, co by tak nějak raději. U mužů jsem se s tím setkávala ještě častěji a věta skoro třicetiletého mamánka se značnou spotřebou peněz za zábavu a restaurace: „Dítě si ještě nemůžu dovolit“ mě spolehlivě rozběsnila.

V mém okolí se pohybuje řada lidí, kteří dokáží říci, že dnes je dítě luxus anebo že mít 3 děti dnes není vůbec rozumné. Nahlíženo materiálním úhlem pohledu samozřejmě. A proč platit kroužky dětem 3x a že je pak nutné mít velký byt a velké auto a... je to zbytečně náročné. Vyrostla jsem jako prostředníček tří dětí s oběma sourozenci v jednom pokoji. Nešlo ale o žádný dětský pokojíček, ale o dostatečné útočiště v poctivém bubenečském činžáku z 20. let minulého století. Vešly se do něj 3 solitérní postele i pracovní místa k psaní úkolů. Necítím jako újmu takřka neustálou přítomnost bratra a sestry, spíš naopak. Pozoruji, že jsme všichni 3 daleko ohleduplnější a skromnější než kdokoliv jiný, stejně jako si vážíme soukromí, to je pravda. Neměli jsme všechno, co jsme chtěli, ale nic nám významně nechybělo. A snad hlavně díky tomu nejsme ani jeden rozmazlený. A nemít rozmazlené dítě je moje velké přání.

Nedávno mě navštívil kamarád Tomáš, bývalý kolega z práce. Právě má na cestě třetí přírůstek. Koupil v Krkonoších před pár lety skoro ruinu a vybudoval z ní krásný dům pro svoji rodinu. Vždycky jsem ho měla ráda a měla k němu tak nějak blízko, přišel mi nesmírně skromný a pokorný a spokojený s tím, co má. A popovídali jsme si až po pár letech o tom, jak vlastně vyrostl. Takže – zcela vážně, toto nejmladší ze 4 dětí vyrostlo s rodiči ve dvoupokojovém bytě. Valila jsem oči. Říkal, že měli ložnici – vprostřed manželská postel a z každé její strany po palandě pro dvě děti. Pak už jen obývák a kuchyň. Jak mi řekl Tomáš, vůbec to nenesl jakkoliv špatně, protože byl nejmladší. Jeho sestry situaci vnímaly dost možná jinak, ale vyrostli všichni 4 taky bez ztráty. Nejde určitě o žádný „ideál“, nicméně možná o malý důkaz, že lze nahlížet na mateřství a rodičovství zcela jiným prizmatem či že by se to dokonce mělo. Já to tak mám. A nadále mě proto asi budou popuzovat ony pro mě více než nepřirozené přepočty dítěte na ztrátu něčeho.

Všechny tyto myšlenky deroucí se z hlav nejrůznějších lidí mnohdy dokonce vyřknuté jako rada (čím méně budeš mít dětí, tím budeš spokojenější, hlavně ne 3 a více, to už je skoro sebevražda) mě přiměly k vedení finančního deníku. Je to možná úsměvné, ale nedalo mi to. Samozřejmě si uvědomuji, že teď nezjistím nic moc, že hlavní finanční náklady s dětmi přicházejí se vstupem do školy a s kroužky – jenže, marná sláva, to už budu přeci chodit do práce a vydělávat zase více peněz, než mi přistane nyní na účtu díky sociální dávce – mateřské a následně rodičovské.

Mateřskou jsem měla velmi slušnou (a zase mám pro holčičku), rodičovskou jsem zvolila tu nejvyšší, protože jsme plánovali druhé dítě do dvou let od Tomáška (a to jsme zvládli s přehledem :D). Všechny z nás vědí, jak je náročné hospodařit s podobnými částkami. Mám čas a mám excel, takže si už nějakou dobu pěkně zapisuji každou položku, kterou denně utratím. Zkuste to taky, budete se možná divit. Chce to jen trochu času a disciplíny a budete mít brzy jasno. Za jídlo neutratím v porovnání s kamarádkami moc – je to určitě každodenním vařením a odpovědným nakupováním. Vážně nehladovíme. A teď se trochu bojím, ale už je to skoro venku – svoji položku má Tomášek. Abych měla důkaz, že to jde! Do kolonky nákladů na syna jsem si vážně dala všechno – od každé skleničky příkrmu po kaši nebo oblečení. A výsledek? Moje šetření prokazuje, že dítě mě každý měsíc stojí mnohem méně než tzv. položka „ostatní“. Záhadná položka „ostatní“ bobtná jako houba nevídaným způsobem a jsou v ní vlastně jenom nesmysly typu – časopis, moje oblečení, nějaké přilepšení, nealkoholická kávička (manželův termín), freshjuice, kterému s Tomem neodoláme, tramvajenka, spoření, kolik jsem utratila na třídním srazu atd. Není tam ani jedna životně důležitá položka. Vůbec mi nepřijdou drahé papírové pleny. Nejhorší po finanční stránce byl přechod z kojení na hypoalergenní umělé mléko. Bylo velmi drahé, ale nedalo se nic dělat. O svoje mléko jsem přišla kvůli novému těhotenství a peníze z rodičovské tu byly pro syna. Nemůžu tedy vážně ještě víc pochopit ony věčné počítálky a žehrálky, jak je nebo bude mimino drahé. Jenže drahé v porovnání s čím?

Těhulka LIVE!

Využívá nadstandardní program lékařské péče Materna II.

Po účetní stránce máme s Lukášem svoje miminka na straně „dal“, nikoliv „má dáti“. Výbavička pro malou nestála jako pro druhé dítě moc – skoro všechno máme. Investovali jsme jen do dvojkočárku, postýlky a několika drobností. A nemusím vám určitě vysvětlovat, co mi zatím náš syn dává po nemateriální stránce. To holčička mi vedle mnoha krásných nemateriálních darů, jako je radost z těhotenství, rozrůstající se rodiny, plnění mého snu a dalšího, dala i pěkných pár kilo materiálu navíc – už 14,5! Ale doktor Velebil mě uklidnil, jde o úplně normální a při velikosti mého břicha a holčičky přiměřený přírůstek. Ve středu mě čeká podrobné sono jizvy po prvním císaři – začíná mě docela bolet a u spoje s jizvou po operaci slepého střeva na povrchu praská a je patrná granulace. Už tříkilová holčička je v pořádku a já zatím taky. Příště bych měla mít jasno o termínu porodu, dám vědět.

Mějte se krásně a zkuste si taky při dlouhých temných podzimních večerech taky trochu rozpočtovat.
Kateřina


 

Kateřina právě prožívá 37. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Díky za vaše reakce - taky myslím, že je to zajímavé a snad důležité téma. Nakonec jsem tedy ráda, že jsem s ním vyrukovala. Nechtěla jsem říci, že tři nebo čtyři děti jsou fakt bomba a model 2 + 2 nuda. Za žehrálky vážně označuji jen ty, které děti nemají, ale moc dobře vědí, jak to nezvládnou a jak jsou drahé a jaký je dnes luxus pořídit si dítě. Vadí mi tohle uvažování, kdy tak nějak redukuji dítě na položku nebo ztrátu komfortu - bohužel se s tím setkávám často. Taky mám obdiv ke všem, co mají více dětí a zvládají. Každý by měl znát své limity a měl by být zodpovědný. Ale opravdu zatím všichni žehrálci z mého okolí zrovna nepatří k těm, kterým by po materiální stránce něco chybělo. Jen si nedovedou představit takovou změnu životního stylu, dělení se s někým dalším. Ale fakt je, že mě rozčiluje společnost nastavená na 2 + 2 - Jarko, zajímavá je Vaše reakce - s reklamami, letenkami... (na Toffifee musím mrknout!) a to je přesně ono. Jakmile někdo vybočuje ze škatulky, tak je tak nějak podivný. Nemám ani ještě to druhé dítě, ale už jsou mi kladeny otázky, zda během císaře podstoupím sterilizaci a že snad PROBOHA už končíme. Já pocházím z modelu 2 + 2 + 1 - snad se brácha neurazí. Narodil se, když bylo sestře 5 a mně 4 roky. A dneska jsou naši celkem rádi, že měli ještě svého ňuňínka, který jim zůstal doma déle než my dvě. Třeba to tak jednou bude i u nás. Se svým zdravím jsem pokorná a 2 děti prozatím určitě stačí. Za víc dětí bych byla ráda, ale se svou nemocí a po dvou císařích krátce po sobě bych snad musela emigrovat a porodit v jiné zemi - nevím, co by mi na to řekli :D Zároveň si ale myslím, že mi to stejně nedá a v porodnici se zase zeptám, zda a kdy mohu mít další. TO byste koukali, jak se tomu vloni divili! :D // Jinak - mléko pro dítě s alergií na bílkovinu kravského mléka musel pít i TOmášek kvůli mojí alergii preventivně - a vím, co je to za pálky, přesně o tom jsem psala. A koupě zimních botiček nás čeká příští týden. Tom má zatím vlastně jen nízké boty do kočárku, protože toho ještě moc nenachodí. Fyzioterapeutka mi radila koupit je malému úplně na poslední chvíli, protože má obrovskou nohu a rychle mu roste, tak aby mu vydržely přes celou zimu a byly podle parametrů.

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Katko, chtěla jsem napsat komentář k článku, ale Jarka mne předběhla. Musím s ní jen souhlasit. Také obdivuji všechny, co to zvládají s více než dvěma dětmi. Ano, kde se nají dva, nají se i tři, takže kde čtyři, pátý se už opravdu ztratí. Jenže to právě není jen o tom jídle. Ale právě o těch kroužcích třeba. Chodím s oběma dětmi na kojenecké plavání. Samozřejmě, že to není žádná nutnost. Ale je to pěkná radost jak pro děti, tak i pro mne. A 7000Kč za půl roku za jedno dítě...no a to jen díky hlídací babičce nemusím ještě platit hlídání druhého dítěte. A taky, jak píše Jarka, těch zbytečností, co nakoupím pro děti. děs běs. Já si to účetnictví vedu od doby, co jsme se s manželem rozhodli založit rodinu. A pořád se nestačím divit. Obě děti speciální mléko, kvůli alergii na bílkovinu kravského mléka, měsíčně 3000 za jednoho... a teď třeba zimní boty. Odmítám dávat boty nošené, oblečení bez problému, ale botky musí být kvalitní a nové. Jedny 1200Kč. No zkrátka, dvě děti jsou pro mne tak akorát, hluboký obdiv všem, co zvládnou víc. Za mě dvě stačí, jen to ještě nějak vysvětlit manželovi, ten by totiž ty tři bral, dokonce prý i čtyři, ale tam už by byl potřeba větší byt (máme panelákový 3+1, takže za mě i ty tři nepředstavitelné, sama jsem měla, jako Jarka vlastní pokoj). Takže uvidíme, kdo z nás si prosadí svou, jestli skončíme u dvou a nebo bude i třetí a já pak budu myslet na Vás, že to přece jde zvládnout :)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, výborné téma. A hodně s Vámi souhlasím, i když v jedné věci musím trošku oponovat - asi byste mě taky žařadila do kategorie "žehrálků". Ne snad tedy v tom smyslu, že děti mám na úkor něčeho, to určitě ne. Ale když člověk uvažuje nad tím, zda mít 2 nebo 3 děti, myslím plánovaně, tak ač nerada, dala jsem nakonec za pravdu manželovi, že plánované třetí dítě už ne. Vyrostla jsem v domě se zahradou, se sestrou jsme měly ten luxus, že jsme každá měla vlastní pokoj, a rozmazlená takovým dětstvím chci pochopitelně stejný komfort dopřát svým dětem. A je mi jasné, že v bytě, který jsme nedávno koupili a přestěhovali se do něj, by to šlo jen v případě, že bychom s manželem "obětovali" ložnici, aby skutečně každé dítě mohlo mít vlastní pokoj a všechny tři tak měly stejnou míru soukromí. Obdobně složité je to s autem - máte-li více než dvě děti v sedačkovém věku, musíte pořídit takové auto, kam se Vám tři autosedačky vejdou. Trochu jiné to je, pokud je třetí dítko např. výrazněji mladší než starší dvě a tak už se aspoň jedno z dětí obejde bez autosedačky... Vím, zní to všechno jako výmluvy, ale chtě nechtě to člověk musí vzít do úvahy. Pokud se nám stane, že otěhotním neplánovaně potřetí, tak to samozřejmě nějak uděláme, uskromníme se všichni a místo PROČ (ne) budeme řešit otázku JAK. A ještě jedna věc mě k tomu napadá - společnost je nastavená na model 2+2, stačí se jen podívat na různé rodinné vstupy do ZOO, kina, na zámky, ceny letenek, ubytování... všude se jaksi počítá s modelem máma + táta + dvě děti. V každé reklamě na cokoli, kde se vyskytuje rodinka, jsou vždy dvě děti (snad jen v Toffifee mají tři), ze všech stran to je celé společnosti tak nějak podsouváno, že tak je to správné, tak se to očekává... A většina lidí se tomu prostě přizpůsobí, bez ohledu na eventuální rozdíl v nákladech na to, jestli mít maximálně dvě děti nebo jich mít více. Asi jsme tomu nakonec taky tak nějak podlehli.

Rozhodně však mají můj obdiv všichni, kdo nejdou s davem a mají více dětí. :-)

Mějte se krásně a ať je pro Vás závěr těhotenství pohodový :-)

Jarka

PS: S tím vedením záznamů, co za co utratím, bych se asi hodně divila, raději se do toho nebudu vůbec pouštět. Zbytečností pro sebe se neobávám, těch by tam moc nebylo, ale co všechno nakoupím pro děti a přitom to nutně nepotřebují... :-D

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené