„Každé čtvrté české dítě se narodí císařským řezem“

Profesor MUDr. Aleš Roztočil, CSc. se dlouhodobě zasazuje o přirozený průběh porodu v porodnicích. Zeptali jsme se ho, jak on vidí stav současného porodnictví i přetrvávající trend císařských řezů.

shutterstock_391728154-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V jihlavské porodnici mají maminky k dispozici porodní pokoje. Porodnice se také zavázala k plnění Desatera přirozeného porodu v porodnici. Zástupcem primářemgynekologicko-porodnického oddělení v Jihlavě je prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., který je aktivním vyučujícím na několika vysokých školách i poradcem odborných úřadů. V rozhovoru otevřeně promlouvá o stavu současného českého porodnictví.

Přirozený porod v prostředí nemocnice

Přirozený porod v porodnici – to nejsou jen tzv. domácí pokoje, které jihlavská porodnice po rekonstrukci nabízí rodičkám, ale také závazek, že péče o ženu během porodu a beprostředně po něm bude směřovat k co nejpřirozenějšímu vývoji věcí a dějů. Co vás vedlo k tomu zavázat se k dodržování Desatera PPP a jak se vám to daří?
K praktické aplikaci přirozeného porodu v porodnici nás vedlo několik aspektů: když jsem před 10 lety přišel do Jihlavy, porodní sál byl nejen stavebně, ale i porodnicky zcela zaostalý. Přesto jsme během těch 10 let zavedli do praxe většinu nových porodnických metod, o kterých víme a o kterých si myslíme, že stojí za to, aby byly realizovány.

Vycházeli jsme z toho, že sál je starý a že je třeba ho přepracovat – dle filozofie přirozeného porodu a určitých porodnických postupů, které vskutku napomáhají přirozenému porodu. Na jedné straně je samozřejmě příjemné prostředí a na druhé straně je série těch 10 bodů přirozeného porodu. V neposlední řadě chceme obecně reflektovat na přání mnoha žen rodit v porodnici co nejpřirozeněji a máme velkou radost, že jako první u nás uvádíme do praxe takové věci.

Konkrétní lékař u porodu

Není žádným tajemstvím, že pokud žena v české porodnici chce mít u porodu konkrétního lékaře, tak ho většinou de facto musí uplatit. Když si někdo konkrétně vás coby porodníka žádá u porodu nebo při císařském řezu, vyhovíte mu?
Vyhovím všem, pokud je to v mých časových možnostech, a nic za to nechci. Ale to jsem spíš výjimka, protože v Praze zaplatíte za porod i 30 tisíc. Je to jakási stínová ekonomika, která je samozřejmě nezákonná, protože jde o úplatky, podplácení. Běžné je to, myslím, jen v Praze, a jistě ani tady ne všude, jinde v republice se taková praxe objevuje výjimečně.

Myslíte si, že by toto „podplácení“ lékařů mělo být legalizováno jako nadstandardní služba?
Ano, mělo by se to z právního hlediska legalizovat – bylo by logické, aby si nemocnice pro určitý typ služeb, kam spadá třeba i volba porodníka či operatéra, stanovily tarify. Jinak co se týče tzv. „všimného“, tak to je záležitost, se kterou člověk nemůže veřejně souhlasit.

Trend císařských řezů

Dalším současným nešvarem nejen českého porodnictví je narůstající počet porodů ukončených císařským řezem. Měla by podle vás být i nadále indikace císařského řezu výhradně lékařskou záležitostí, nebo by se měly provádět i císařské řezy na přání rodiček?
Jsou ženy, které chtějí porodit rychle a jednoduše… Je to na zvážení, opakovaně to probíráme na půdě České gynekologické a porodnické společnosti. My tomu neříkáme císařský řez na přání, ale psychologické indikace sekce – ta žena k tomu má svoji vlastní indikaci, ač je to přání, má strach z bolesti, z následků porodu a podobně.

Takže když za vámi přijdu například s tím, že mám špatné zkušenosti s prvním porodem a na jejich základě obavy z průběhu dalšího porodu, budete vstřícný k tomu, domluvit se na sekci? A seznámíte mne se všemi riziky, která tato operace s sebou přináší?
Nevyhledáváme to, ale ano, zohlednili bychom to. A samozřejmě vás budu informovat o všem, co s tím souvisí, podepisujete také informovaný souhlas. Co s takovou ženou naděláte?

Jde o ojedinělé případy?
Není to masový jev, ale je to určitě více žen než těch, které chtějí rodit doma.

Zrušený poplatek z osobu blízkou u porodu

V rámci Desatera přirozeného porodu v porodnici jste v Jihlavě mimo jiné bez problémů zrušili poplatek za osobu blízkou u porodu… Údajně byl tento poplatek v 90. letech zaveden, protože porodnice chtěli otce odradit.
To byly obavy, že otcové budou překážet, chodit k porodu opilí, vyvádět… Ukázalo se, že to byly plané obavy. Na druhou stranu podle některých názorů otec u porodu tak důležitý není. Se zrušením poplatku jsme problém neměli, z toho porodnice nežije, podstatné je, kolik máme porodů.

Co kdybych si chtěla přivést do porodnice svoji osobní porodní asistentku? Umožňuje to současná legislativa?
Je to možné. Můžete si přivést porodní asistentku, ale v areálu porodnice se bude muset chovat jako dula, tedy nebude mít žádné rozhodovací pravomoci. Může vám být oporou, ale nemůže rozhodovat, co budete či nebudete dělat atd. Právně není možné, aby přišla do zdravotnického zařízení, se kterým nemá smlouvu, a v roli porodní asistentky zde pracovala.

Čtěte dále:

Přirozené polohy ženy u porodu

Porod v českých porodnicích většinou končí v poloze ženy na zádech. Přestávají mít čeští porodníci schopnost pomáhat dětem na svět jinak než v této pro ženu z mnoha důvodů nevýhodné poloze?
Já osobně nemám problém vést závěr porodu v jakékoli poloze ženy. Podobně je to třeba i u porodů koncem pánevním – jenže nejde jen o to, že to lékaři neumějí, samotné ženy to nechtějí… Abyste se učila rodit patologický porod, musíte umět vést fyziologický porod, takže u nás určité procento patří lékařům, aby byli erudovaní vést spontánní porod, ale dnes se to nemají ti mladí kde pořádně učit.

Jaká jsou největší rizika při porodu koncem pánevním?
Hypoxie, trauma dítěte. Co se týče ženy, problematické to není. Velká kanadská studie prokázala, že děti, které jsou porozeny vaginálně koncem pánevním, mají horší perinatální výsledky. Tím pádem jde o jakýsi vědecký důkaz a v ČR se 95 % dětí, které jsou koncem pánevním, rodí císařským řezem. O indikaci rozhoduje například hmotnost dítěte. Já jsem ještě z generace, kdy se koncem pánevním rodilo běžně a umím to, ale ta mladá generace už se k tomu nedostane, porod koncem pánevním vidí tedy jen ojediněle, tak to řeší způsobem, který znají nejlíp, což je císařský řez. Jde o snahu o bezproblémové a rychlé ukončení těhotenství – každé čtvrté české dítě se v současnosti narodí císařským řezem.

Porodní asistentka Ivana Königsmarková v závěru své promluvy na semináři o domácích porodech, který v březnu proběhl na půdě poslanecké sněmovny, položila otázku: „Máme v ČR hloupější a nezodpovědnější ženy a rizikovější děti než jinde ve světě?“ Máme?
V kontextu Evropy: nemyslím si, že máme u nás hloupější ženy, ale máme ženy, které mají nižší zdravotnické povědomí, než třeba mají ve Švédsku či ve stále zmiňovaném Holandsku, což také vyplývá ze studií. Příprava k rodičovství je v některých zemích součástí školní náplně, zatímco u nás se o tom jen diskutuje. Už se to hodně zlepšilo za posledních 20 let, ale stále jsme pozadu. Krvácení u žen a hypoxie u dětí – tyto dvě věci se v porodnictví velice obtížně předvídají, a dochází k nim i v nemocnici… Nemyslím si, že máme rizikovější děti, ale rizika tu jsou.

15.2.2023 4:23 | autor: Zuzana Ježková | zdroj: Článek vznikl na základě rozhovoru s prof. MUDr. Alešem Roztočilem, CSc..

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist