Každým rokem najde v krčském "kojeňáku" šedesát miminek nové rodiče!

„Ročně dosahujeme až šedesáti realizovaných adopcí,“ říká MUDr. Jaroslava Lukešová, ředitelka Dětského centra při Fakultní Thomayerově nemocnici, známého jako "kojenecký ústav".Osud zařízení, které v současné době patří mezi nejlépe vybavené zařízení svého druhu, je však nyní ohrožený.

„Z důvodu zkrácení dotací jsme byli nuceni v lednu tohoto roku uzavřít již druhé oddělení. Situace je tedy skutečně velmi vážná a vážíme si proto každé pomoci, díky níž budeme moci zachovat chod zbylých tří oddělení s celkovou kapacitou 120 míst, která prozatím zůstávají zachována. Nicméně v rozpočtu na jejich provoz v současné době chybí 5.000.000 Kč,“ alarmuje lékařka.

ŽENA pomáhá

Kojenecký ústav se proto stal prvním projektem nově založeného Nadačního fondu ŽENA, jehož cílem je podpora žen a dětí v tíživé situaci – životní, zdravotní či sociální.

Cílem fondu, který byl založen teprve minulý týden, je nejen finanční podpora kojeneckého ústavu, ale především obeznámení široké veřejnosti s problematikou dětských center a kojeneckých ústavů a apel na vážnou situaci, která v této oblasti v současné době panuje.

Celý projekt mimo jiné podpořily známé osobnosti Eva Decastelo, Nela Boudová, Lucie Benešová, Zdeňka Žádníková – Volencová, Jana Bernášková, Barbara Nesvadbová, Martina Kociánová, Natali Ruden a Marcela Skřivánková.

„Nadační fond ŽENA je postaven na myšlence zcela transparentní charitativní organizace, která nevykazuje náklady a 100 % finančních prostředků – sponzorské dary, sbírky, charitativní projekty, aukce apod. – bude v aktuálním roce rozděleno,“ uvádí Šárka Táborská, členka správní rady NF. Pomoc bude realizována formou jednotlivých projektů, dlouhodobých či jednorázových, se zaměřením na region Praha, střední a severní Čechy. Veškeré náklady spojené s chodem nadace jsou hrazeny zakladatelem, panem Jaroslavem Pilným.

Více na:

www.nf-zena.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Georgina
Georgina

Podle mojí zkušenosti lze velmi těžko posoudit, zda kojenecký ústav jedná v zájmu dítěte, nebo matky, která nemusí vždy nabízet onu laskavou náruč. Bohužel v rodině máme případ, kdy žena narkomanka si pořídila dítě, kterému předala syfilis a ohrozila ho žloutenkou typu C, které nedoléčila. Ještě v porodnici podepsala revers. V kojeneckém ústavu neustále řeší, zda je vhodnou matkou v podmínkách, kdy dostane pravidelně jídlo pro sebe i pro dítě a nemusí vůbec nic dělat. Občas zaběhne na odvykací kúru nebo k psychologovi. Přitom doma není schopna uklidit ani uvařit a jedno dítě již opustila!! Domnívám se, že toto není způsob, který by umožnil zjistit skutečná rizika. Získané finanční prostředky by měly dostat skutečné mámy a ne asociální monstra, jejichž změna k lepšímu je vyloučena. Naše zkušenost to jen potvrzuje: zmíněná pseudomatka využila své nemoci a  za souhlasu kojeneckého ústavu odešla marodit domů. Nesnaží se vrátit ani po té, co se dověděla, že její dítě onemocnělo také!! Co k tomu dodat? Ne vždy se zadaří.....

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené