Kdy hrozí překotný porod?

VÁŠ DOTAZ Dobrý den, moje kamarádka měla překotný porod a skoro to nestihli do nemocnice. Mám strach, aby se mi to nestalo také. Co to vlastně je a jsou nějaká rizika? Dá se nějak poznat dopředu, jestli těhotné hrozí? Díky Vlasta

Odpovídá gynekoložka MUDr. Radka Gregorová:

Překotný porod znamená spontánní porod trvající méně než dvě hodiny. Vyskytuje se zejména u vícerodiček, které mají měkké porodní cesty a nedostatečně fungující děložní hrdlo. Výjimkou nejsou ani prvorodičky. Častěji dochází k překotnému porodu při lékařsky vyvolaném porodu prostaglandiny. Přání většiny žen je, aby porod proběhl co nejrychleji.

Z pohledu lékaře má překotný porod svá rizika. U ženy hrozí větší porodní poranění. U novorozence může dojít ke krvácení do mozku v důsledku tlakových změn při rychlém průchodu porodními cestami.

Další rizika souvisejí s porodem mimo ústav, kdy se rodička do porodnice nestačí dopravit. I když porod vedený laikem může proběhnout bez komplikací, hrozí u novorozence rychlé prochladnutí. Proto je nezbytné rodičku i s dítětem co nejdříve dopravit do nemocnice.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené