Kdy a jak odsávat mateřské mléko? Kdy sáhnout po odsávačce?

Odsávání mléka je nezbytnou součástí kojení. Někdy se dokonce laktaci podaří nastartovat jen díky trpělivému a pravidelnému odsávání. Poradíme vám, kdy a jak odsávat a jak vám může být odsávačka prospěšná.

manualni_odsavacka_matka_dite_vpozadi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kojení je zásadní

Mateřské mléko je nenahraditelnou výživou miminka, kterou sebelepší formule nedokážou nahradit. Samotný proces kojení je unikátní zkušeností, která pomáhá budovat vztah mezi matkou a dítětem, posilovat vzájemné porozumění a oběma přináší láskyplné emoce.

Kojení ale není samozřejmostí

S rozjetím laktace má problém poměrně velký počet maminek. Můžeme se jen dohadovat, zda za to může porodnická praxe, která ne vždy dostatečně respektuje emoční potřeby rodičky a dítěte a nedostatečně podporuje bonding a samopřisátí, které je tím nejsamozřejmějším spouštěčem laktace, nebo je viníkem stres vyvolaný pocitem strachu, že to nezvládnou.

Někdy pomůže odsávačka

Ať jsou důvody jakékoliv, často se podaří nastartovat laktaci, až když maminka začne odsávat mléko a vytrvá v něm. Velmi častým důvodem k odsávání je, když dítě z nějakého důvodu nemůže sát z prsu a my potřebujeme získat mléko, abychom mu jej mohli podat jinou formou.

Další důvody proč odsávat

  • stimulace tvorby mléka bezprostředně po porodu nezralého dítěte, které nemůžeme kojit ani přikládat k prsu
  • zvýšení produkce mléka
  • potřeba vytvořit si zásoby mléka na dobu, kdy nemůžeme kojit (operace, nemoc, pracovní doba či jiné odloučení maminky od dítěte)
  • když potřebujeme uvolnit či vyprázdnit prsy v době léčby některými druhy léků (antibiotika), které mohou ovlivnit zdraví dítěte
  • nejčastěji však potřebujeme ulevit přeplněným prsům

Jak odsávat?

Odsávat můžete ručním odstříkáváním, případně manuální nebo elektrickou odsávačkou. Ruční způsob je často zdlouhavý a náročný, nicméně některé maminky na něj nedají dopustit.

Jednoduchý a krátkodobý problém můžete řešit manuální odsávačkou, například v případě, že potřebujete nárazově vytvořit zásobu mléka pro případ, že „hlídá“ babička či tatínek. Když potřebujete ulehčit přeplněným prsům a laktace je plně rozběhlá, použijte pákovou 2fázovou odsávačku.

Dvoufázová odsávačka nejlépe napodobuje skutečný průběh kojení. Způsob sání miminka z matčina prsu se v průběhu kojení mění. Počáteční rychlý rytmus sání stimuluje vylučování mléka a nastoupení vypuzovacího reflexu. Tato fáze se nazývá „stimulační“.

Jakmile nastane vylučování mléka, jemná stimulace prsu postupně přechází do pomalejšího hlubšího sání, kdy nastává skutečné krmení miminka. Ve druhé fázi odsávačka pomaleji, ale s větší intenzitou vyprazdňuje mléko z prsu. Pracuje velmi šetrně vůči bradavce, dvorci i prsní tkáni. Právě z tohoto důvodu používáme dvoufázovou odsávačku v případech, kdy potřebujeme odsávat alespoň třikrát denně.

Při výběru odsávačky je nutné dbát na správnou velikost prsního nástavce, aby bradavka nebyla odsáváním poraněná. Proto preferujte značky, které nabízejí více velikostí.

Čtěte také:

Proč odsávat z obou prsů současně?

Odsávání z obou prsů doporučujeme zejména tehdy, jedná-li se o situace spojené s nezralostí či jinými problémy na straně dítěte nebo s potřebou zvýšit produkci mléka.

Nové výzkumy ukázaly, že po 15 minutách odsávání z obou prsů se zvýší produkce mléka o 18 %, dojde k vyprázdnění prsů a k rychlejšímu uvolnění mléka. Mléko je také energeticky bohatší. A navíc ušetříte čas!

Nekupujte odsávačky

Odsávačky je možné i zapůjčit dlouhodobě nebo jen na přechodný problém. Velice často se problém s kojením vyřeší během týdne či 14 dní. Bude-li třeba pokračovat v dlouhodobém zapůjčení, zakoupíme si osobní elektrickou odsávačku na obě prsa nebo stačí již používat odsávačku na jeden prs.

Půjčované odsávačky jsou profesionální, podobné jako používají v nemocnicích, určené k zapůjčování a zabezpečené proti přesátí. K této profesionální si každá maminka koupí svůj nový odsávací set, který jí zůstane. Tím je zabezpečena hygiena.

V praxi se můžeme setkat s inzeráty, kdy maminky prodávají použitou odsávačku. Důvodů, proč nepodlehnout výhodné koupi je několik: Nikdy byste neměla pracovat s již použitou odsávačku, přece jen se jedná o intimní pomůcku, která může přenést infekci. Každá odsávačka má svou životnost, a jelikož neznáte její historii, může se stát, že ta z druhé ruky už nebude mít požadovaný výkon.

Nejdůležitější ale je uvědomit si, že odstříkané mléko podáváme svému miminku a takto riskujeme možnou kontaminaci či infekci. Proto je lepší koupit novou odsávačku nebo si zapůjčit profesionální.

Zeptejte se laktační poradkyně

V případě jakýchkoliv problémů ať s kojením či odsáváním kontaktujte laktační poradkyni ve vašem okolí. Laktační poradkyně vám může poradit nejen s kojením či poraněním bradavek, ale také s nastavením režimu po porodu, tak aby pro vás bylo kojení radost a nepřinášelo obavy či starosti.

30.1.2024 4:44 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Garantem článku je Medela.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist