Kdy znovu počít?

Toužíte po dalším dítku? Prodělala jste potrat a chcete to zkusit znovu? Dejte tělu čas. Kolik ho potřebuje?

baby-g09875346c_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Co se děje v těle ženy po porodu či potratu?

Ať se jedná o umělé přerušení těhotenství či o spontánní potrat, vždy probíhá šestinedělí. Stejně jako po porodu. Po celou tuto dobu se v těle ženy upravují hormonální hladiny. A je jedno, zda těhotenství trvalo několik týdnů nebo celých devět měsíců.

V šestinedělí by se žena měla vyvarovat fyzicky namáhavé práce, neměla by mít pohlavní styk (i v šestinedělí může po potratu kdykoli otěhotnět).

Navíc děložní dutina je v této době daleko vnímavější na infekci, i proto je důležitá pohlavní zdrženlivost.

Kdy otěhotnět?

Po potratu či porodu by žena neměla znovu otěhotnět minimálně půl roku.

Zejména pro nekomplikovaný další průběh těhotenství, kdy mnohem častěji dochází k odumření těhotenství (hormonální hladiny nejsou ideální), může dojít k potratu a i k horším komplikacím v průběhu těhotenství (k předčasným porodům).

Předpokladem je pravidelný cyklus alespoň 3 měsíce – jinak bylo prokázáno vyšší riziko samovolného potratu.

Přerušení těhotenství se u nás provádí do 8. – 12. týdne (do 8. týdne se jedná o miniinterrupci). Ze zdravotních důvodů je možné přerušit těhotenství až do 24. týdne.

Čtěte dále:

Specifika dalšího těhotenství po císaři

Interval minimálně jednoho roku je doporučován, pokud je porod ukončen císařským řezem. Především proto, aby se dostatečně zahojila operační rána na děloze.

Toto doporučení je dáváno pouze na základě hypotézy, obecně platí, že interval mezi graviditami je 3 roky a více snižuje morbiditu novorozenců i matek.

Když chcete zvýšit pravděpodobnost otěhotnění

Jakmile dostalo tělo dostatek času se vzpamatovat, můžete zahájit pokusy znovu počít dítě. Na pomoc si můžete vzít kalendář nebo komplexní symptotermální metodu. Skvělým pomocníkem je i on-line ovulační kalendář. Všechny tři pomůcky vám pomohou stanovit, kdy máte ideální dny pro početí.

 

13.3.2023 4:25 | autor: Jarmila Jelínková | zdroj: Článek byl napsán s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist