Když jsou uši jako plachty

Každá, byť jen trochu menší odlišnost vzhledu dokáže dítě potrápit více, než bychom si možná mysleli. A odstátá neboli „klapatá“ ouška jsou patrná na první pohled. Mávnout nad tím rukou, nebo řešit tento problém chirurgicky již v dětském věku, abychom uchránili svého potomka před posměchem?

„V naší rodině se odstáté uši zkrátka dědí. Má je manžel, měl je i jeho dědeček a prý i pradědeček a teď se s nimi trápí i náš pětiletý Jiřík. Chodí ze školky s tím, že se mu děti posmívají a volají na něj – Ty, ucho! Sama bych to nijak neřešila, ale vidím, že on je z toho skutečně nesvůj a poslední dobou odmítá do školky i chodit. Mluvila jsem o tom i s naší dětskou lékařkou, která mi radí počkat, protože ouško ještě poroste, na internetu jsem se zase dočetla, že je vhodné tento problém řešit co nejdříve, aby se zabránilo komplexům méněcennosti u dítěte,“ neví si rady naše čtenářka Martina.

Problém odstátých boltců je vždy vrozený, ale je možné, že s tím, jak dítě poroste, bude se měnit i tvar a úhel boltců. Proto se liší i názor na správný čas a nutnost operace i mezi odbornými lékaři. Operace se nejčastěji provádí u dětí přibližně od 5–6 let věku, přičemž do 10 let věku je operace hrazena ze zdravotního pojištění. Zákrok se obvykle provádí v místním znecitlivění a je pacienty dobře tolerován, některá pracoviště ale preferují u menších dětí provedení v celkové anestezii.

Na operaci ještě před školou

„Způsobů provedení operace je celá řada, jednotlivé typy operací se značně liší a s operační technikou se obvykle liší i průběh pooperačního období,“ říká MUDr. Evžen Trupar. „Osobně upřednostňuji operační techniku, při které se tvar boltce modeluje preparací a opracováním chrupavky boltce pouze na její zadní straně. Požadovaný tvar chrupavky se fixuje několika stehy, přední strana zůstává během zákroku nedotčena a výsledný tvar je vidět bezprostředně po operaci.“

Stehy z rány na zadní straně boltce se odstraňují za 7–14 dní po operaci nebo vůbec v závislosti na použitém šicím materiálu. Po zákroku má pacient uši kryté gázou, vatou a elastickou čelenkou vyrobenou z trubicového obvazu. Elastická čelenka se nosí nonstop 14 dní a posléze ještě 2–3 týdny na noc. I proto je nejvhodnějším obdobím k zákroku jaro nebo podzim, kdy může dítě nosit čepici. Za nejideálnější se považují jarní měsíce před nástupem dítěte do školy.

Přečtěte si také:

Dítě by mělo samo operaci chtít

Většina lékařů se také shoduje v tom, že k operaci je vhodné přistoupit až ve chvíli, kdy je i samo dítě rozhodnuté, že takový zákrok chce podstoupit. Pak mnohem lépe spolupracuje. „Dle mých zkušeností je nejlépe přistoupit k operaci až v době, kdy je dítě motivované a samo chce problém řešit, což se obvykle týká starších dětí, až kolem 9 roku věku. Někteří rodiče preferují provedení operace před nástupem do školy mezi 5–6 rokem života, ale podle některých autorů operace u menších dětí může vést k zastavení růstu boltce,“ upozorňuje MuDr. Evžen Trupar.

Pohled psychologa

Dětská psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová: „Odstáté uši mohou být z psychického hlediska pro dítě zátěží. Záleží na jeho povahových vlastnostech, jak se dokáže dítě například s komentářem druhých vyrovnat, na jeho zkušenostech s podobnými náročnými situacemi, na uzavřenosti nebo otevřenosti v komunikaci – jak dokáže dítě mluvit o tom, zda mu někdo o jeho odstátých uších něco řekl, jak mu to vadí nebo si z toho dělá legraci a nenechá se druhým znejistět.

V předškolním období – cca v 5 letech bych doporučila s dítětem o tom mluvit – jak se cítí, zda někdy už zažilo slovní útok. Samozřejmě bych dala na radu lékaře, kdy je nejvhodnější udělat lékařský zásah, a podle toho bych se orientovala a domlouvala i s dítětem.

Je vhodné danou věc nebagatelizovat, přiznat si, že to tak je a vyzvednout u dítěte jeho osobnostní pozitiva, které má.“

Rizika otoplastiky nejsou obecně příliš velká, ale stejně jako u jakékoliv jiné operace existují.

  • Možnost krvácení
  • Vznik hematomů
  • Infekce
  • Riziko špatného hojení
  • A podle zvolené anestezie i rizika spojená s celkovou narkózou

Po 10. roce si již operaci zaplatíte

Úprava ušních boltců se provádí jak na klinikách ORL, tak i na plastické chirurgii. Neměli byste proto mít problém najít vhodné pracoviště, kde s vámi a vaším dítětem vhodnost zákroku alespoň zkonzultují. Jak již bylo zmíněno v úvodu, až do deseti let věku, tedy do ukončeného 9 roku, je operace plně hrazená ze zdravotního pojištění, poté si ji pacient hradí již sám. Cena se pohybuje od 8 000 do 15 000 Kč. I vzhledem k ceně je proto dobré zákrok včas zvážit.

20.3.2015 12:13 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist