Když rostou první zoubky

Během prvního roku života projde děťátko neuvěřitelným vývojem. Kromě krásných zážitků jako je první překulení na bříško nebo doba, kdy se začíná batolit a žvatlat, přináší první rok života i období, které pro malého človíčka nemusí být vůbec příjemné. Především doba, kdy se začnou klubat první zoubky, bývá náročná.

V jakém věku rostou první zoubky?

První zoubek se nejčastěji vyklube kolem 5 – 7 měsíce, ale není výjimkou, že se zoubky objeví po pár týdnech života nebo se začnou klubat až kolem jednoho roku nebo později.

Jak poznám, že se jedná o rostoucí zoubky?

První rostou většinou dolní zuby a teprve později následují zuby horní. Klubající se zoubky poznáme podle zduřených a zarudlých dásní, které se zanedlouho změní v malé tvrdé bílé bouličky. V místech, kde se zoubek prořezává, může být zarudlá a mírně rozpálená tvářička. Čerstvě prořezané zoubky bývají velmi ostré.

Každé dítě prožívá růst zoubků jinak. Některé děti o svých rostoucích zoubcích ani nevědí, jiné první zoubky doslova protrpí. Bolest spojená s prvními zoubky je sice přirozená, ale pro miminko velmi nepříjemná. Nejčastěji bývá klubání zoubků spojeno s mrzutostí, pláčem, zesíleným sliněním, nechutenstvím, někdy i mírně zvýšenou teplotou. Děťátko bude mít také tendenci více kousat, aby si od nepříjemných pocitů ulevilo. 

Jak děťátku ulevit?

Přestože je bolestivé prořezávání zubů přirozenou součástí růstu, často se jedná o velice náročné období plné pláče a omezeného spánku celé rodiny. Existují však cesty, jak bolest ztišit. Dásním ulevíte jemnou masáží a zoubky se rychleji prořežou, pokud miminku pořídíte speciální dětské kousátko.

Také můžete použít Calgel®, léčivý přípravek, který obsahuje lokální anestetikum, které místo, kde se ostrý zoubek dere na svět znecitliví a rychle uleví od bolesti, a také antiseptikum, které do dásničky nepustí žádný zánět. 

Použití léčivého přípravku Calgel® je jednoduché. Malé množství gelu vytlačíte na čistý koneček prstu a jemně vtíráte do postižené dásně. V případě potřeby opakujete po 20 minutách, nejvýše šestkrát denně. Calgel je určen dětem od 5 měsíců a obdržíte ho bez lékařského předpisu v každé lékárně. 

Více informací na www.calgel.cz

Calgel, orální gel. Orální podání. Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.

McNeil Products Ltd., místní zástupce: Johnson & Johnson, s. r. o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5,

tel. +420 227 012 111

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem chladila na zoubky kousátka a ty první zoubky se daly vydržet,ale když přišly stoličky,musela jsem se poradit s pediatričko,přišly horečky :o( a ukrutnej řev...

Nakonec jsme nasadily Nurofen sirup -na noc to velice dobře zabíralo....i chutnal :o)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My chladíme kousátka a dceři nejvíc chutná studená přesnídávka nebo jogurtík ;)

Mažeme calgelem ... a jelikož se k tomu i trochu osypala, dávám fenystil kapičky.

V noci, když je opravdu zle, dávám nurofen sirup - zabírá rychle a spí pak dobře až do rána...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zuby to je pohroma. Sotva jsme se zbavili novorozenecké koliky, přišly zuby. Děs, běs. Jediné co pomáhalo, bylo kousátko od Tommee Tippee

http://www.trendybaby.cz/zbozi/TOM436450TT/kousatko-pro-citlive-dasne-a-prvni-zoubky-c2n-3m.html

a v nouzi nejvyšší kousek čípku do zadečku.

 

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené