Když se kojení nedaří

Máte miminko a kojení je pro vás spíše trápení? „Důvod může být i v nedostatečné poporodní péči,“ domnívá se laktační poradkyně Kateřina Aschermannová. Její kolegyně Petra Šolcová ještě upozorňuje: „Kojení má smysl do té doby, dokud to vyhovuje oběma stranám.“

S oběma poradkyněmi jsme se zamýšleli nad příčinami problémů s kojením:

Maminky, kterým se kojení nedaří, mají někdy pocit, že selhaly jako matky. Jak tomu předcházet?

Je normální, že jsou maminky ze začátku nešťastné, když nemohou kojit. Dřív nebo později se s tím však smíří. Měly by mít na paměti, že dítě nejvíce potřebuje cítit lásku.

Někdy se kojení nedaří zcela mimo naši kontrolu (nemoc, anatomický problém, hluboký psychický problém), pak nemá smysl se obviňovat.

Jak uklidňujete maminku, která už kojení téměř vzdala?

Vysvětlím jí, že šestinedělí je hlavně pro prvorodičky vlastně jeden velký šok – vše je nové a hormony se bouří. Čerstvá maminka potřebuje zejména laskavou péči a podporu okolí. Kojení není nic samozřejmého.

Když se nedaří, neměla by maminka rozhodně ztrácet sebedůvěru. Vždy je potřeba brát sebe a dítě jako celek a najít kompromis nejlepší pro obě strany.

Bojí se maminky společenského odsouzení, že nekojí?

Je to spíše naopak. Předchozí generace vyrůstala v modelu krátkodobého kojení, takže dneska svým snachám a dcerám někdy radí přestat, jakmile se objeví sebemenší problém. Tento názor najdeme i mezi staršími pediatry.

Své potíže si však maminky přinášejí často už z porodnice.

Součástí přípravy k porodu by měla být i důkladná příprava právě na kojení. V porodnicích na to nemají čas. V těhotenství se pozornost upírá především k porodu. Když se na kojení včas připravíte, nemusíte se obviňovat, že jste špatná máma, když to případně nepůjde.

U nás je stále ještě nedostatečná poporodní péče. Máme málo odborně vzdělaných poradkyň, které by navštěvovaly maminky doma.

Za vším tedy hledejme instituce?

Kdepak. Velký vliv na postoj ke kojení má samozřejmě i výchova a prostředí, ze kterého maminka pochází. S tím souvisí i fakt, že většina maminek dnes bere kojení na veřejnosti, a to zcela právem, jako něco zcela přirozeného.

Z čeho plyne pocit – nekojím, neuspěla jsem jako matka?

Důvodem může být společenský trend podporující kojení a také určitá soutěživost. Kamarádka kojí, tak já také. Některé maminky se nechávají svým okolím zbytečně „rozhodit“. Jestli kojíte nebo ne, je vaše věc – máte pro to své důvody. Nikomu do toho nic není, jestli kojíte nebo ne. Důležité je, co cítíte. Všechno ostatní je vedlejší.

10.4.2009 5:20 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist