Když v létě prší aneb Kdopak by se nudy bál

Léto a období prázdnin přímo vybízejí k tomu trávit co nejvíce času venku na slunci a čerstvém vzduchu. Je tolik možností, co dělat – od výletů přes objevování přírody až k vodním radovánkám u rybníka nebo bazénu. Jenže co si počít, pokud při pohledu z okna místo zářivých paprsků slunce spatříme proudy vody tekoucí z oblohy?

Zabavit dítě doma se může na první pohled zdát jako náročný úkol, obzvlášť u těch nejmenších, kteří neustále potřebují nějakou aktivitu a vzruch a rozhodně se jich nelze zbavit odložením k obrázkové knize nebo papíru a pastelkám (pokud ovšem nechcete mít z knihy trhanku a místo výkresu kreativní výzdobu na čerstvě vymalované stěně).

A o tom, že snažit se zabavit děti pouštěním pohádek na DVD není ani zdravé, ani výchovné, nemá smysl polemizovat (i když unaveným rodičům se půlhodinka, kterou za ně děti baví Krteček či Bořek stavitel, jistě odpustí). Naštěstí existuje spousta tvořivých her, které vyplní propršený den vašim dětem a navíc budou bavit i vás. Stačí se jen nechat inspirovat a můžete prožít příjemný den v jakémkoliv počasí.

Hry pro jedno dítě:

  • Popelka
    (pro děti od 3 let)
    Pohádka o Popelce je notoricky známá dospělým i dětem. Zkusme tedy napodobit Popelku, která dostala od zlé macechy za úkol přebrat hromádku hrachu a popela. Hodit se nám budou tvarově odlišené luštěniny nebo těstoviny různých tvarů. Dále potřebujeme větší plochou misku a dvě menší misky (třeba kompotové). A k tomu jeden šátek. Do ploché misky nasypeme směs luštěnin a těstovin a promícháme je. Zavážeme dítěti oči (pokud by mu to vadilo, domluvíme se, že nechá oči jen zavřené) a dítě pak poslepu vybírá z misky luštěniny a třídí je do menších mističek jako Popelka. Určitě to zvládne i bez pomoci holubů.
  • Vtipné obličeje
    (pro děti od 2 let)
    Do papírové krabice si uložíme výstřižky různých obličejů (třeba z časopisů nebo těch, které jsme si předtím spolu s dětmi namalovali a vybarvili). Dítě pak s jejich pomocí skládá na kulatý tácek nejrůznější obličeje. Ke chlapecké tváři přidá copánky, holčička zase dostane knírek. Společně můžeme vymýšlet co nejlegračnější kombinace. Variantou této hry je „rozpůlený obličej“. Z časopisu vystřihneme velkou fotku obličeje a rozstřihneme ji na dvě poloviny. Jednu polovinu nalepíme na čtvrtku a dítě dostane za úkol dokreslit chybějící polovinu.
  • Krabicové městečko
    (pro děti od 2 let)
    Potřebujeme větší množství různě velkých papírových krabic, pastelky, nůžky, lepidlo a případně další výtvarné potřeby, jako barevný papír, krepový papír apod.Krabice se mohou s pomocí šikovných rukou a trošky fantazie změnit v domy, obchody i ohrádky pro zvířátka.
  • Hadí muž – hadí žena
    (pro děti od 2 let)
    Dítěti k pasu přivážeme provázek. Na jeho konec, který sahá asi 10 cm nad kolena, připevníme tužku. Hadí muž či hadí žena se musí tužkou strefit do hrdla láhve, kterou má postavenou mezi nohama.
  • Kouzelná hůlka
    (pro děti od 2 let)
    Do ruky vezmeme tužku nebo vařečku, která se změní v kouzelnou hůlku. Zamíříme jí na dítě a vyslovíme magickou formuli, která našeho potomka promění v nějaké zvíře nebo věc. Dítě se pak musí chovat podle toho, v co je začarované, dokud ho zase neodčarujeme.
  • Robot
    (pro děti od 2 let)
    Dítě se změní v robota, kterého ovládáte pomocí stisku tlačítka (může to být třeba nos nebo pupík). Po zmáčknutí tlačítka se robot začíná typicky robotími trhavými pohyby přesunovat po bytě. Váš model robota může plnit i jednoduché příkazy.

Tip Babywebu:

Změňte běžnou denní činnost na hru a zapojte nenásilně dítě do práce v domácnosti. Ne vždy máme čas věnovat se celý deštivý den jen hrám s dětmi. Je také potřeba uvařit, vytřídit prádlo na praní nebo provést základní denní úklid. Dítě nemusí těmto činnostem jen pasivně přihlížet. S ohledem na věk ho můžeme hravou formou zapojit do některých domácích prací. Už osmnáctiměsíční nebo dvouleté dítě nám může pomáhat při vaření – podávat nám brambory na škrabání, sypat mouku či odměřovat cukr. Větší děti jistě rády pomohou s přípravou talířů a příborů na stůl (a můžou i hezky nazdobit stůl, naaranžovat ubrousky, vystřihnout z papíru třeba květinu a po svém ji umístit do středu tabule). Stlaní postele nebo třídění prádla může být skvělou zábavou, která se snadno zvrhne v polštářovou bitvu nebo stavění pelíšků. Pokud se vysavač změní v draka, který se snaží spolknout malého prince nebo princeznu, pobavíte se i u tak všední činnosti, jako je luxování koberců.

Vyzkoušejte hry pro děti do tří let!

Hry pro dvě a více dětí:

  • Na schovávanou
    (pro děti od 3 let)
    Klasika, která nezklame. Vhodná především ve větších bytech, ale s trochou kreativního přístupu může výborně pobavit i obyvatele garsonek. Variantou pro rodiče, kteří si potřebují chvíli odpočinout, je schovávaná, kde vítězí ten, kdo vydrží schovaný nejdelší dobu.
  • Malá domácí filharmonie
    (pro děti od 2 let)
    Pro odvážné rodiče a rovněž rodiče se sníženou sluchovou vnímavostí se hodí tato zábavná muzikální hra. Naplníme sedm stejných sklenic vodou, každou do jiné výšky. Děti ťukají lžičkou nebo vařečkou na okraje sklenic (z tohoto vyplývá, že nepoužíváme naše nejlepší sklo a rovněž situujeme hru na místo, které lze snadno vytřít). Vyťukávání melodie doplníme zpěvem či aspoň veselým popěvkem. Další členové hudebního tělesa se mohou chopit harfy (na krabičku napneme různě dlouhé a široké gumičky). Nezbytností jsou též rytmická sekce (bubny z hrnců) a dechová sekce (trumpetka ze složené ruličky papíru).
  • Ticho léčí
    (pro děti od 4 let)
    Pro čtyři a více hráčů se hodí tato hra, která naštěstí nehraje na nervy rodičů. Hráči si stoupnou do rohu místnosti. Jednomu z nich zavážeme oči a postavíme ho za dveře. Před ostatní hráče postavíme na zem svazek klíčů nebo jiný předmět, který dělá hluk, pokud se ho dotkneme (zvoneček, rolnička…). Hráč se zavázanýma očima se vrátí do pokoje a ostatní mají za úkol přenášet klíče potichu na druhý konec místnosti. Jakmile dítě se zavázanýma očima uslyší cinknutí, ukáže rukou na nešiku a ten ho vystřídá.
  • BU KU HU
    (pro děti od 5 let)
    K této hře je zapotřebí větší počet hráčů, takže se hodí zejména pro velké rodiny, případně když dětem přijdou na návštěvu kamarádi. Hráči se rozdělí do tří skupin: BU, KU a HU. Pak se rozprchnou po bytě a každý se ozývá svou přidělenou slabikou (bu-bu, ku-ku, hu-hu). Zároveň se honí podle schématu. BU honí KU, KU honí HU a HU honí BU. Kdo je chycen, stává se členem skupiny, která ho chytila, a ozývá se slabikou této skupiny. Po skončení časového limitu (doporučujeme cca 5 minut, neboť tato hra je poměrně hlučná a bujará) se členové jednotlivých skupin spočítají. Vítězí skupina s nejvyšším počtem členů.

Hrají si i nejmenší: Hry pro miminka.

Hra jako příležitost společně trávit čas

Role rodiče je přinejmenším zpočátku při hře nezbytná. Zvláště v prvních osmnácti měsících se dítě při hře bez rodiče neobejde. Úlohou rodiče je pomoci pochopit dítěti okolní svět a učinit jej pro dítě srozumitelným. Zároveň dospělý vytváří dítěti podmínky pro rozvoj hry tak, aby dítě mohlo hrou naplňovat své potřeby.

Přestože si už starší děti umí hrát samy, měli bychom my, dospělí, využívat každou příležitost ke společné hře. Hra je pro rodiče a děti mimo jiné možností, jak spolu smysluplně trávit čas, jak se radovat ze společně vytvářené činnosti a jak se těšit jeden z druhého. Proto bychom nikdy neměli hru vnímat jako povinnost, ale měli bychom si užívat každou chvilku, kdy se díky našim dětem na okamžik znovu staneme součástí jejich barvitého a fantazijního světa.

 

26.7.2019 2:45 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist