Kojení a výživa

Nepříjemnou komplikací kojení může být zánět prsu. Příkrmy se doporučují zavádět od 5. měsíce věku a jídelníček pro kojence by měl brzy obsahovat i potenciální alergeny, jako například lepek. Hotová kojenecká výživa je vítaným pomocníkem zejména na cestách. Mnoho informací a videa o kojení najdete na internetu. 

Zásady kojení

Kojení je čas, který patří výhradně mamince a miminku, kdy si kromě mléka předávají i vzájemnou lásku a důvěru. Obecně doporučovanou zásadou úspěšného počátku kojení je co nejčasnější přiložení miminka k prsu. Ale ne každá žena může kojit bezproblémově, některé se nerozkojí vůbec. Při počátečních problémech se nestyďte požádat o radu, ať už blízkou kamarádku či profesionální laktační poradkyni. Pro efektivní sání musí dítě pořádně otevřít ústa, musí mít jazyk přes dolní dáseň a bradavka i s celým dvorcem musí být zasunuta co nejhlouběji do úst dítěte. Není-li dítě k prsu přikládáno správným způsobem, snadno poškodí matčinu bradavku a vznikají bolestivé praskliny. Ty znepříjemňují každé další přiložení dítěte a negativně tím ovlivňují kojení, mohou jimi také vstoupit do prsu infekce a způsobit zánět prsu, který může vést až k ukončení laktace. Pak nezbývá, než přejít na umělou kojeneckou výživu do doby, než mléčnou stravu zcela nahradí další příkrmy.

Strava a výživa při kojení

Důležitá je také strava a výživa matky při kojení, protože vše, co žena sní, přechází s mateřským mlékem do miminka. Důležitá je zdravá vyvážená a pravidelná strava s dostatkem tekutin. Kojící žena by se měla vyhnout potravinám, které nadýmají, bílému cukru, konzervantům, alergenům a dráždivým potravinám, které představují citrusové plody, jahody, ostrá koření, cizokrajné koření. Vyhnout by se měla alkoholu, kofeinu, ale třeba i zelenému čaji. 

Jídelníček kojence

Samozřejmě i jídelníček kojence má svá specifika. Prvních šest měsíců je pro plně kojené miminko mateřské mléko tou nejlepší stravou. U nekojeného dítěte, které dobře prospívá, začínáme s příkrmy také obvykle v šesti měsících. Může se začít i dříve, zvláště když má dítě hlad, ne však před 17. týdnem věku. Odkládání příkrmů na 7. měsíc či ještě později nepřináší dítěti žádné výhody. Je dobré se zásobit literaturou, jak začít s příkrmy. Je mnoho dobrých, doporučených a osvědčených receptů pro kojence, kterými se můžete inspirovat. Znovu objevovat Ameriku není nutné, ale sami uvidíte, co si vaše miminko oblíbí a co mu chutnat nebude.

Léky a kojení

Někdy musí žena při kojení užívat léky. Některé léky mohou skutečně, i když v různé míře přecházet do mateřského mléka. Koncentrace léku v mateřském mléce záleží na metabolismu matky, délce léčby, ale i dávce a způsobu podání léku. Proto se o každém užití léku při kojení poraďte s lékárníkem.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené