Kojím jen s kloboučkem. Je to problém?

VÁŠ DOTAZ Mám třítýdenní holčičku, kterou kojím, ale jen přes klobouček, protože malá se na samotný prs špatně chytá. Zkoušela jsem různé polohy kojení, i trochu mléka odstříkat, kojit na střídačku klobouček/bradavka. Ale nedaří se. Je problém, že plně kojím přes tento klobouček?
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Použití kloboučku při kojení není vhodné. Dlouhodobé použití kloboučku vede ke snížení tvorby mléka, kazí techniku kojení stejně jako použití dudlíků. Dítě sáním přes klobouček nestimuluje tolik tvorbu mléka, saje jinou technikou, než kdyby pilo přímo z prsu. Je to stejné, jako když dítě dostává dudlík. Kromě toho se na kloboučku stává závislým.

Kloboučky by se měly používat jen při vpáčených či plochých bradavkách, kdy klobouček slouží jako protéza pro špatně vytažitelnou bradavku. Proto by již v těhotenství měly být vyšetřeny prsy s ohledem na vpáčenou bradavku. V případě vpáčených bradavek se formovače nosí již od 6. měsíce těhotenství. Formovače vyvíjejí mírný, ale kontinuální tlak na dvorec a tím povytahují zkrácené vazivo.

Pokud máte vpáčené či ploché bradavky, můžete formovače použít ještě i teď. Půl hodiny před kojením si je vložte do podprsenky. Při kojení zvolte takovou polohu, která dítěti umožní lépe uchopit bradavku i s dvorcem (vzpřímená, kojení vleže na zádech). Zkuste dítě kojit bez kloboučku v noci, kdy miminka lépe spolupracují. Máte-li i ragády (prasklinky), měla byste si nechat zkontrolovat techniku kojení, zda něco neděláte špatně. Kloboučky neslouží jako ochrana proti ragádám, to je velký omyl. Příčinou ragád je nesprávná technika kojení. Na ragády použijte třeba mast bepanthen, úlevu mohou přinést i hydrogelové vložky.


Odpověděla: Anna Mydlilová, laktační poradkyně

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Také v tom nic špatného nevidím, měla jsem velký problém, aby ode mne malý něco vypil. V porodnici mi vůbec neporadili, tak jsme se trápili oba. Nakonec mi zavolala kamarádka, která dělá porodní asistentku, brečela jsem jí do telefonu a ona mi poradila klobouček. Sestry na mě koukaly jak na vraha, když jsem si pro něj přišla, ale nějak jsem je neřešila. Důležité pro mě bylo, aby Vojtík začal přibývat na váze a mohli jsme jít domů. :) Klobouček jsem používala první tři měsíce, pak jsem ho zkusila vysadit a bez problémů jsem kojila bez něj. Nedám na klobouček dopustit a pro své druhé mimčo, které se brzy narodí, vím, že pokud bude třeba, použiji ho zase.

Obrázek uživatele lulu2
lulu2

Ahoj, mám dvě děti - 2,5 a 1 rok. Obě jsme kojila přes klobouček, první do osmi měsíců a samo se odstavilo, druhé do jednoho roku a také se samo odstavilo. S kloboučkama nebyl nikdy problém, hned v porodnici při prvním miminku po prvním přisátí bylo jasné, že to jinak nejde. Několikrát jsem u obou zkoušela bez kloboučku, ale nepřísály se. A bylo jedno, jestli se narodily v termínu, nebo před termínem - máme obě varianty vyzkoušené. Proč se stresovat? Jde to i s kloboučkem, nepozorovala jsem, že by to dětem vadilo, obě přibýraly ukázkově podle tabulek (i přes kojení s kloboučkem). Názorů jsem časem posbírala mnoho, většinou pozitivních. Důležité je přeci, aby bylo spokojené miminko i maminka a většinou se to povede. A podle názorů ostatních maminek, ketré kojily s kloboučkem, není to vážný problém. Vlastně bych to neviděla jako problém:-)

Obrázek uživatele dellyska
dellyska

Ahojky, první tři měsíce jsem kojila jenom s kloboučkem! Bradavky mi před porodem nikdo nekontroloval, po porodu jsem je měla takové malé, nikoliv vpáčené, ale malý se špatně chytal...mléka jsem měla stále víc než dost i přes klobouček, který mi jen pomohl a ničemu neškodil, snad mi jen obtěžovalo věčné omývání a vyvařování.....Ve třech cca měsících jsem zkusila už bez kloboučky, ale bolely mě bradavky...tak jsem ještě občas pro svůj komfort klobouček dávala, kloboučkem se mi bradavka dost šetřila a najednou přímý "cuc":-))mléka jsem měla dost a dost, žádná špatná technika se nekonala, malý se prostě "vycucal" a bradavka časem taky;-)

Obrázek uživatele sissi.k
sissi.k

Ahojky!Já měla také velké problémy s kojením. V porodnici se vůbec nevěnují technice kojení natož tomu zda Vám miminko dobře pije. Akorát Vás straší že máte malo mléka. Kdyby nebylo laktační poradkyně a toho, že jsem chtěla kojit tak jsem uričitě kojení po týdnu vzdala. Kojila jsem s kloboučky celou dobu a to měla malá 2,5 roku když už si pak sama řekla že mléčko nechce. Jak popisuje dedivka17 je lepší dát klobouček než se stresovat a raději kojit a nevzdávat to! Všem přeji hodně štěstí s kojením, stojí to za to vydržet!!!!!!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já měla problém s plochýma bradavkama - v porodnici mi jen řekli, že žádný problém nemám a kloboučky mi zprvu nechtěli vůbec povolit (až 3 den od porodu) - při odchodu z porodnice mi dokonce oznámili, že jsou prostě děti, které nelze než mít jen na flašce - že se nic neděje.........já ovšem kojit chtěla - záviděla jsem maminám, kterým to šlo hned a bez sebemenších problémů (po příchodu domů jsem pak zjistila, že se na kojení prostě vykašlali?!). Kloboučky jsem používala půl roku a byli boje o to aby vůbec byl ochotný pít z kloboučků (byl takový línější co se týče tahání), pak se mi vytvarovali - malej byl už větší a lépe tahal z prsu - zkusila jsem jen tak ze zvědavosti, zda by to dal i bez kloboučku - a od té doby bylo vyhráno......další rok jsem kojila naprosto bez sebemenšího problému. Podobně to bylo i s holkou (druhé dítě o 2,5 roku mladší), ale ta byla šikovnější a bez kloboučku to zvládla už po měsíci. Každopádně tím chci říci, že je lepší dát klobouček a v pohodě kojit, než se nervovat, nervovat dítě anebo to úplně vzdát.................
Já byla naprosto spokojená s kloboučky (chráničema bradavek) od aventu (small) - byli opravdu moc praktický a bylo s nimi snadnější kojení než s kloboučky od konkurence (a že jsem jich vyzkoušela).......=)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené