Kolik stojí porod

Pro ženy pojištěné u některé ze zdravotních pojišťoven je porod zadarmo. Všeobecná zdravotní pojišťovna vydá za jeden„klasický“, bezproblémový porod a následný několikadenní pobyt ženy a dítěte v porodnici asi 11 tisíc korun. Císařský řez vyjde pojišťovnu asi na 25 tisíc korun. Péče o předčasně narozené děti se pohybuje ve statisícových až miliónových částkách.
foto: istock.com

Přítomnost blízkého člověka u porodu

Mezi výdaje spojené se samotným porodem můžeme u pojištěných matek počítat řádově 500-1000 korun (například ve FN Motol a v Podolí 700 Kč) za přítomnost blízkého člověka u porodu.

To se týká nejen manžela, sestry, matky, ale například i duly. Mimochodem, v některých nemocnicích dovolují maximálně jednu osobu!

Někde dovolují přítomnost další osoby i při císařském řezu, cena bývá ovšem několikanásobně vyšší než při klasickém porodu.

Připlatit si můžete také za nadstandardní pokoj, jeho cena se pohybuje v řádech stovek korun až jednotek tisíc za noc.

Například ceny v UPMD v Podolí se pohybují od 1000 do 2700 korun. Připlatit si např. v Podolí můžete i za nadstandardní stravu. Rodičky by ale měly počítat s tím, že zájem o nadstandardní pokoje bohužel většinou výrazně překračuje kapacitní možnosti porodnic.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

:o)) Vidím, že se na babyweb.cz živě diskutuje, výjimečně je tu 1 diskusní příspěvek, a to můj vlastní z doby předchozí publikace článku...

Jen bych k první větě "Pro ženy pojištěné u některé ze zdravotních pojišťoven je porod zadarmo." dodala, že zadarmo je porod pouze v porodnici. Pokud si žena zvolí péči soukromé porodní asistentky, což je dle platných zákonů péče rovnocenná péči lékařské, musí si ji uhradit z vlastní kapsy tak nějak navíc.

A taky mám poznámku k aktualizaci článku v lednu 2010. Co jste na něm aktualizovali? Doprovod 1 osoby do Podolí stojí nyní 1 000.- Kč.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A hádejte proč drtivá většina porodnic zuby nehty brání tomu, aby šla zdravá maminka a zdravé miminko po porodu domů (do klidu, na šestinedělí bývá neskutečný až škodlivý frmol)? Protože většina z těch peněz jsou něco jako paušály za pobyt v nemocnici, samotný (vaginální) porod stojí jen asi 1500,- Kč. Ze stejného důvodu se o nějaký ten den zdržíte třeba proto, že miminko ještě nenabralo porodní váhu...(!) Sice tam zabíráte vzácné místo a jiná, zoufalá rodící maminka rotuje v sanitě po Praze a nikdo ji nechce, ale vy jste pro ně prostě méně muziky za více peněz... Nechci křivdit jednotlivým kvalitním lékařům, tohle je hlavně chyba systému, že nezajišťuje návaznou domácí péči a ještě k tomu diskriminuje "domácí" rodičky a jejich porodní asistentky neumožněním hrazení jejich péče z veřejného zdravotního pojištění.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené