Konec kojení kvůli stresu?

VÁŠ DOTAZ Může kojící maminka vlivem velkého stresu či vypětí přijít o mléko? A je možné, aby se začalo pak zase tvořit? Pokud taková situace nastane, jak tvorbě mléka napomoci?
foto: Profimedia

Odpovídá MUDr. Anna Mydlilová z Laktační ligy:

Stres může být příčinou problému s kojením, ale daleko častější příčinou nedostatku mateřského mléka (MM) je omezované kojení, podávání dudlíku a lahve, zkrátka nedodržování 10 kroků k úspěšnému kojení. Už dobrý start v porodnici je hrozně důležitý: přiložení na sále, trvalý rooming-in, správná technika kojení, kojení bez omezování délky a frekvence, bez paušálního dokrmování, používání dulíku a lahví.

Ke zvýšení tvorby mléka je zapotřebí udělat tyto kroky:

  • Zalehnout s dítětem – kontakt kůže na kůži.
  • Kojit 12–15krát za den, prsy vystřídat 4x během jednoho kojení.
  • Mezi kojením odstříkávat 8krát, a to po dobu 10–15 minut, nejlépe pomocí elektrické odsávačky odsávající oba prsy současně.
  • Pokud dítě už prs odmítá, přikládejte hlavně v noci, kdy děti lépe spolupracují.
  • Nedávejte dudlík!

Dokrmujte jen alternativním způsobem – stříkačkou vpravujte mléko do úst dítěte po vašem prstu nebo sondou po prsu (sonda je stříkačka s cévkou: cévka se přiloží k prsu, dítě saje prs, čímž stimuluje tvorbu mléka, a sondou získává dokrm, který je ve stříkačce) nebo suplementorem (speciální doplňkový systém kojení).

Chvíli bude trvat než se tvorba MM zvýší, proto je třeba obrnit se trpělivostí.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené