Kosmetika a péče o pleť v těhotenství

Oblast kosmetické péče je nesmírně pestrá, zajímavá a proměnlivá. Odborníci stále vyvíjejí nové přípravky, líčidla, ošetřující postupy a metody.

Tato poradna bude vedena spolu s dalšími odborníky – lékaři, protože kosmetika a problémy s ní spojené nejosu záležitostí pouze „kosmetickou“, ale především komplexním obrazem našeho těla a odrazem duše. Doufám, že vám naše Babyweb kosmetická poradna přinese alespoň pár nových poznatků a nápadů, jak být ještě krásnější.

Nejčastěji kladené otázky:

Jak často chodit „na kosmetiku“?

Jak často chodit „na kosmetiku“, je záležitost ryze individuální. (Standart je jednou za měsíc, a to má opět své opodstatnění). Záleží na více faktorech. V úvahu se bere stav a typ pleti, věk, celková osobnost ženy, její potřeby a přání, v jakém období se pleť zrovna nachází a jaké „problémy“ si přeje vyřešit. Kosmetička provede analýzu pleti a podle ní doporučí četnost a častost návštěv, stanoví individuální plán a odpovídající způsob ošetření.

Je velice důležité zhodnotit, zda kosmetická péče v dané situaci je schopna kýženého cíle dosáhnout. Kosmetika má samozřejmě své hranice. Pokud má žena kožní problémy takového rázu, že je kosmetika vyřešit nemůže, měla by vyhledat odborného lékaře, např. dermatologa apod. (On takový „divný pupínek, který se mi tam udělal a mám ho tam dlouho a nic z toho nejde“ – každá z nás to zná – může opravdu někdy způsobit vleklý a nepříjemný problém.)

Ideální je, když si žena pak pamatuje, jak a čím byla léčena, a sdělí kosmetičce průběh léčení (samozřejmě zde je na místě veliká důvěra a vztah – např. když ženu pošlu k lékaři, má k dispozici všechny informace ohledně kosmetických ošetření a přípravků, kterými byla ošetřena, aby mohla lékaře informovat).

Jaký krém používat?

Tak odpověď na tuto otázku je velice složitá. Bohužel – zde mohu odpovědět pouze obecněji. Opět se berou v úvahu faktory, o kterých jsem se zmiňovala v předchozí odpovědi. Jsou nejrůznější typy kosmetických produktů a mezi nejčastěji používané patří krémy. Mnoho lidí si myslí, že krém je to nejdůležitější v péči o pleť a že tím vše vyřeší. (Opak je někdy bohužel pravdou.) Tento názor je dle mých zkušeností velice zastaralý a nesprávný. Krém je pouze jeden článek v tom úžasném nekonečném kosmetickém řetězci, který máme k dispozici. Ale k věci: jsou krémy drahé, levné, nejdražší, s různými komplexy fungujících či méně fungujících látek, zaručené zázraky, krémy, které vyřeší vše za 14 dní, a krémy, které za „nic nestojí a hodně stojí“, a ta všudypřítomná reklama!! Je velice obtížné se v tom úžasném chaosu orientovat, když chceme být nejkrásnější a mít navíc zdravou pleť bez vrásek a nečistot

Každá z Vás máte jisté zkušenosti s nákupem krémů různých značek dle vlastního výběru nebo doporučených kosmetičkou, prodejní asistentkou, kamarádkou nebo reklamou. (Také lékařem, ale o tom teď nebudeme hovořit, protože budeme brát v úvahu pleť, která nespadá do péče lékaře.) Je dobré se řídit již předchozí zkušeností s pořízenými a používanými krémy a podle toho pokračovat dále. Pleť si pozorovat – jak vypadá večer, ráno a po namazání, jak se použití krému projeví za měsíc za dva. Někdy poznáme hned, že krém není zrovna ten nejvhodnější pro naši pleť. Ale to ještě neznamená, že je špatný. Doporučuji proto nejdříve zkusit vzorek. Podle toho pokračovat. Po použití krému by pleť měla vypadat dobře a Vy byste se měla také dobře cítit. Prostě objektivně i subjektivně. Vždy si ujasněte, co chcete krémem vyřešit. Bereme v úvahu, na jaký problém je krém cílený, a podle toho jej používáme. Když máme například na obličeji více „problémů“, např. suchá a mastná místa, červené cévky apod., určitě nebudeme používat jeden typ krému na celý obličej. Vím, že kosmetika je záležitost nákladná, ale ušetřit se dá určitě jinde… Budeme používat třeba dva typy krémů přesně zaměřené na daný problém (na ruce přece taky nepoužíváme oční krém), a to individuálně lokálně na plošky v obličeji, kde se daný problém vyskytuje.

Doporučuji vždy jednu kosmetickou linii – značku, protože složení přípravků koresponduje a přípravky se vzájemně doplňují. A vůbec – někdo řekl, že obličej je naší vizitkou – asi to tak bude – a my jsme ženy, a měly bychom se mít rády a hezky se rozmazlovat a opečovávat.

Jak se starat o pleť v těhotenství?

Opět si musíme uvědomit, jak vypadala pleť před těhotenstvím. Pokud fungovala normálně, je naděje, že tomu tak bude i nadále, takže své návyky nemusíme nějak výrazněji měnit. Naopak budeme více rozmazlovat tělo, které se bude měnit hodně a bude potřebovat zvýšenou péči. Dopřejeme mu zvýšenou hydrataci a speciální přípravky na poprsí, bříško, stehna a zadeček, které potřebují, aby byla kůže pružná a předešlo se nebo alespoň omezilo tvoření jizviček. Pokud žena užívala „antikoncepci na pleť“ – měla ji dříve problémovou a lékař zvolil toto řešení – pak můžeme očekávat, že se pleť může zhoršit možná i do dřívější podoby. Tento stav se samozřejmě upraví – obvykle se tato doba pohybuje okolo 3 až 6 měsíců. Obdobné problémy se mohou vyskytnout po porodu i před, ale opět je třeba vzít v úvahu celkový stav, kojení apod. Samozřejmě, že tyto problémy mohou postihnout i ženy, které žádné starosti s pletí předtím neznaly. Tady, stejně jako v případě prvním, je třeba vyhledat odborný tým lékařů a podívat se na záležitost celkově. Ale to už mluvím opravdu o vážných problémech, a většinou se jich vyskytne málo. Pleť si občas taky hezky své “těhotenství“ dovede užívat, a někdy je těžké jí vyhovět. Ráda bych připomněla, že Vaše pleť se mění v různých životních obdobích a situacích a obrovský vliv na ni má Vaše duševní rozpoložení, které „dělá divy“, a to naprosto úžasné či destruktivní. Ale to známe přece všechny!

Od kolika let „chodit na kosmetiku“?

Vlastně od narození, odjakživa. „Odjakživa“ cítím jako velice důležité slovo. (Samozřejmě, že nejdříve se stará maminka, ale pak už musíme samy.) Miminka mají jinou pleť než předškolní děti, holčičky, dospívající dívenky zase jinou, mladé ženy opět jinou atd. atd. Pečovat tedy soustavně s ohledem na situaci. Pokud např. začíná „pleť zlobit“ už v nízkém věku – výjimkou dnes není ani věk 10 let, je dobré se poradit s lékařem a neexperimentovat na základě zkušeností kamarádek či reklam. V kosmetice se děvčata zase mohou naučit, jak o sebe pečovat už v nízkém věku, a myslím si, že příjemný a rozumný přístup kosmetičky či jiného kvalifikovaného odborníka může mladé dámě velice usnadnit vstup do světa kosmetiky. V dnešní době přijít na kosmetiku s vleklým dlouholetým problémem anebo začínat ve 30 letech je podle mých zkušeností pozdě. Ale stejně je to lepší než vůbec. Takže kdy? V podstatě kdykoliv.

21.9.2018 3:14 | autor: Saša Páleníková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist