Koupete se rády? Pozor na záněty

Koupete se rády v bazénech a otevřených vodních plochách? Voda v těchto nádržích často obsahuje různé druhy patogenních mikroorganismů. Když se přemnoží, mohou vyvolat gynekologický zánět. Jak tomu předcházet?

Pravděpodobnost vzniku nákazy je daleko větší v přeplněných bazénech, kde je voda více kontaminovaná, než na volných venkovních plochách. Na co by si ženy měly dávat velký pozor, obzvláště na koupalištích je, kam si sedají. Měly by se vyhnout vlhkým místům, kde už pravděpodobně seděl někdo jiný.

Vznik zánětu

Gynekologické záněty se rozdělují na záněty zevního genitálu a pochvy, které jsou nejčastější, záněty děložního čípku a na hluboký pánevní zánět, který zahrnuje zánět dutiny děložní, vejcovodů, vaječníků a dalších orgánů v malé pánvi.

Za normálních podmínek existuje v pochvě přirozený systém obranných mechanismů, které vzniku infekce zabraňují. Do tohoto systému patří odolná sliznice pochvy, slizniční imunitní systém a užitečné poševní mikroorganismy, například laktobacily, které udržují správné poševní prostředí.

Právě laktobacily udržují kyselé poševní prostředí, ve kterém většina infekčních mikroorganismů není schopna přežívat. Když se některý z těchto obranných mechanismů naruší, může dojít k pomnožení infekčních bakterií, virů, plísní či parazitů a ty mohou způsobit zánět zevního pohlavního ústrojí (vulvy), pochvy či hrdla děložního. Neléčený zánět je nebezpečný v tom, že se může šířit dále přes dutinu děložní, vejcovody až do malé pánve. Následkem může být neplodnost a pozánětlivé srůsty spojené s bolestmi.

Léčba zánětu

Nejčastějšími gynekologickými záněty jsou tzv. vulvovaginitidy (zánět vulvy a pochvy současně). V souvislosti s koupáním jde zpravidla o tzv. mykózy, tedy infekce způsobené z 90 % bakterií Candida albicans.  Candidy jsou za normálních okolností přítomny v pochvě většiny žen. Aby vznikl zánět, musí dojít k oslabení ochranného poševního systému a pomnožení bakterií. Zánět se projevuje nepříjemným svěděním, pálením, zarudnutím zevních rodidel a výtokem.

Výtok může být typický hustý tvarohový, ale výjimkou není ani řídký vodnatý výtok. Léčba mykotické vulvovaginitidy je jednoduchá. Na trhu existuje celá řada léků, které se užívají buď ve formě polykacích tablet, zaváděcích tablet či čípků (například Gyno-Pevaryl, Canesten, Clotrimazol, atd…) Při svědění je vhodné použít lokální antimykotický krém (například Clotrimazol).

Problémem může být časté opakování těchto zánětů. V takových případech je vhodné důsledné přeléčení infekce po dobu šesti měsíců ve formě polykacích tablet užívaných 1x měsíčně většinou po menses.

Co pomáhá
Důležitá jsou opatření životního stylu. Nevhodné je nošení punčocháčů, těsných džínů a nadměrný příjem cukrů. Žena by dále měla dbát na to, aby nestřídala pohlavní styk do pochvy a do konečníku v nesprávném pořadí. Pokud žena užívá antibiotika z jakéhokoli důvodu, je vhodné preventivně zahájit i antimykotickou léčbu.

Další infekce

Kromě mykotických infekcí může žena onemocnět i jiným druhem infekce, jako je například aerobní či anaerobní vaginitida, laktobaciloza či jiné vaginální infekce. V takovém případě je na místě vyhledat lékaře, který provede výtěr z pochvy a odešle ho na bakteriologické vyšetření. Podle jeho výsledků pak nasadí léčbu přímo citlivou na patogeny, které zánět způsobily.

Těhotná žena je náchylnější

Pochva těhotné ženy je k infekci náchylnější než pochva netěhotné ženy. Vyskytují se u nich všechny typy poševních zánětů jako u netěhotných žen, ale kvasinková infekce se u těhotných vyskytuje častěji. Pro plod není nebezpečná, ale je vhodné ji včas zaléčit, jelikož infekce pochvy a hrdla děložního je nejčastější příčinou předčasného porodu.

Kojící žena

Kojící žena má nedostatek ženských hormonů a má narušené poševní prostředí. Dochází u ní k ztenčení poševní stěny a vymizení laktobacilu, což má opět za následek častější vznik zánětů.

Prevence: sprchujte se po každém vykoupání a nenechávejte na sobě dlouho mokré plavky. K obnovení poševní flory může žena použít například výplachy Rosalgin či zaváděcí tablety Feminella vagi C.

 

19.3.2009 4:21 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist