Krvácení v těhotenství a jeho nejčastější příčiny

Krvácení v těhotenství dokáže nastávající maminku pořádně vyděsit. Objevuje se u poměrně velkého procenta těhotných – potrápí dvacet až třicet procent z nich. Příčin přitom může být celá řada od těch neškodných až k těm závažným.
foto: istock.com

Krácení v prvním trimestru

Mírné krvácení nebo špinění v samých počátcích těhotenství může být způsobeno uhnizďováním embrya v děloze. Dochází k němu zhruba pět až deset dní po početí a jelikož se jedná o jev zcela přirozený, nemusí být důvodem k žádným obavám.

Někdy krvácení dostaví i v době, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Byly zaznamenány případy, kdy žena takto falešně menstruovala po celé těhotenství, obvykle se „menstruace“ v těhotenstvívyskytne jednou nebo dvakrát a jen zřídka dosáhne intenzity skutečného menstruačního krvácení. 

Nebezpečný hematom nebo prasklá cévka?

Jedním z viníků těhotenského krvácení bývá hematom – krevní sraženina, která se vytvoří mezi placentou a děložní stěnou. Obvykle se projeví špiněním či slabým krvácením. Mamince bývá doporučen klidový režim, v jehož průběhu se sraženina vstřebá.

Ovšem silné krvácení ukazuje na sraženinu větší nebo postupně se zvětšující, což ukazuje na závažnější problém. Velký hematom může způsobit odloučení oplodněného vajíčka a jeho vypuzení z dutiny děložní – tedy samovolný potrat. Pokud se spolu s krvácením objeví bolesti či křeče v podbřišku, neprodleně jeďte do nemocnice. Někdy se dá těhotenství včasným zásahem zachránit. Bohužel, v řadě případů je potrat již rozběhlý a záchrana nemožná. 

Krvácení ale může značit i méně závažné problémy. Pokud se na ultrazvuku nepotvrdí, že zdrojem krvácení je sraženina, může být jeho příčinou křehká cévka v okolí plodového vajíčka, která praskla. Ženě se doporučuje klidový režim a podávání léků na posílení cévní stěny či hormonální terapie.

Mizející dvojče nebo mimoděložní těhotenství 

Krvácení provází i syndrom mizejícího dvojčete. Tento druh spontánního potratu postihne pouze jedno embryo, zatímco druhý zárodek se udrží v děloze a nadále prosperuje.

Dalším možným důvodem krvácení v časných stadiích těhotenství je mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko vůbec nedoputuje do dělohy, ale uhnízdí se a roste mimo ni, nejčastěji ve vejcovodu. Krvácení může být pozvolné, doprovázené bolestmi v podbřišku, nebo v případě prasknutí vejcovodu vzniká náhle a projevuje se prudkou až nesnesitelnou bolestí v břiše nebo v rameni a kolapsovými stavy. 

Mezi méně časté příčiny krvácení patří například molární těhotenství (místo embrya se vytvoří shluk buněk hroznovitého tvaru), myom, deciduální polyp, ojediněle i karcinom dělohy. Krvácení může doprovázet i zánět dělohy a také některé vaginální infekce či sexuálně přenosné choroby. 

Čtěte také:

Druhý a třetí trimestr

Krvácení může způsobit i špatné uchycení placenty v děloze nebo předčasné odloučení placenty, které je spojeno s vážným rizikem pro dítě i matku a je třeba okamžitě přistoupit k ukončení těhotenství císařským řezem. 

Krvácení někdy doprovází také počínající porod nebo hrozící předčasný porod. V obou případech je krvácení či špinění provázeno kontrakcemi dělohy a bolestí v podbřišku. 

Zakrvácet může žena také při odchodu hlenové zátky, která uzavírá děložní hrdlo a chrání je tak před průnikem bakterií. Při jeho otevírání se před porodem tato zátka, která vypadá jako řidší hlen, někdy s malou příměsí krve, uvolňuje a odchází pochvou ven. 

Kdy k lékaři

Ne každé krvácení v těhotenství znamená problém a ne každý problém v těhotenství se projeví krvácením. Přesto jej v žádném případě není radno podceňovat. 

Neprodleně vyhledejte lékaře, zejména pokud je krvácení silné a spojené s křečí, trvá déle než 24 hodin, objevuje se nevolnost či mdloby, je doprovázené horečkou nebo má zesilující tendenci. I lehké krvácení či špinění však v každém případě zkonzultujte se svým ošetřujícím gynekologem nebo porodní asistentkou, i kdyby to mělo být jen pro klid vaší duše, že se nic vážného neděje. 


Odbornou korekturu provedla gynekoložka, MUDr. Radka Gregorová
www.ld.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ach jo, jak to bývá někdy nespravedlivé:-( Já prodělala mimoděložní těhotenství. Naštěstí vejcovod neprasknul, ale i tak jsem o něho přišla:http://blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/08/smutna-zprava-vesela-moc-smutna.html. Když čtu, co dalšího se může stát, tak je snad lepší o těhotenství nevědět (a prodělávat "menstruaci"), alespoň do konce prvního trimestru, aby se člověk tolik nestresoval. Tak přeji všem, ať se jim ta nepříjemná krvácení vyhnou. 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené