Legenda o svatém Václavovi, jak ji neznáte

Pokud přemýšlíte o tom, co s dětmi během nadcházejícího státního svátku, máme pro vás seznam akcí, které proběhnou po celé republice. Navíc vám poradíme, jak přiblížit dětem nejslavnější českou legendu bez krve a násilí.

Brzy oslavíme svátek Václava, který připadá na 28. září. Od roku 2000 je tento den státním svátkem nesoucím označení Den české státnosti, nicméně je spojován hlavně s osobou svatého Václava, patronem České země a symbolem české státnosti. Na jeho počest se po celé republice konají mše, náboženské poutě a oslavy, často spojované s vinobraním, protože nejoblíbenější český světec je mimo jiné i ochráncem vinařů. Doba babího léta, do níž tyto oslavy spadají, přináší obvykle příjemné slunné počasí, které láká k rodinným výletům, proč tedy volného dne nevyužít? Povaha slavností, které často mívají historický ráz, je zárukou, že se na nich nebudou nudit ani malé děti, které pohled na historický průvod sv. Václava nebo seznámení s dávno zaniklými řemesly pobaví víc než den strávený v obchoďáku. Jde o ideální příležitost, kdy můžete dětem přiblížit historii rodné země a posílit národní uvědomění a sounáležitost. Tragický příběh Václavův možná není ideální pohádkou na dobrou noc, ale děti by se s ním měly seznámit, patří k základním pilířům české historie, navíc jeho síla i poselství budou pro děti přitažlivé skoro jako… jako pohádka.

Všetečné otázky vašich dítek ohledně svatého Václava už vás nezaskočí

Mamí, kdo je ten svatý Václav?
Svatý Václav byl český kníže, který žil už hrozně dávno, asi před tisícem let. Kníže, to je něco jako král, ale trochu menší.

Kníže asi celý den čte hodně knížek, viď mamí.
Kníže Václav četl nejvíc knihu, které se říká bible, protože byl věřící. Věřil v Boha stejně jako tvůj dědeček. Proto taky postavil hodně kostelů. Staral se o chudé lidi, kteří měli hlad a neměli žádné oblečení. Taky se zastával slabších a nemocných. Václav umřel 28. září, ale nevíme ve kterém roce. Abychom na něj nezapomněli, slaví v ten den svátek všichni Václavové a také je to státní svátek, a proto můžeme být dnes spolu a nemuseli jsme do práce.

A proč umřel?
Víš, to je složité, vlastně to nikdo neví přesně, protože se to stalo opravdu moc dávno. Ale v legendě (to je taková pohádka) se praví, že to bylo nějak takhle: Václav měl mladšího bratra, který na něho hodně žárlil. Myslel si, že Václav nevládne dobře, že by to uměl líp. Jednou se spolu pohádali, hádka přerostla ve rvačku, ve které Boleslav svého bratra Václava ošklivě zranil a Václav umřel. Boleslav potom vládl sám a byl to moc dobrý panovník, jenže všichni si pamatují, že zabil bratra, a nikdo si nepamatuje, co dokázal dobrého. A tak se mu říká Boleslav I. Ukrutný.

Ten Václav se asi neuměl moc dobře prát…
Václav nebyl žádný zbabělec, byl to statečný muž, uměl se prát a dobře zacházel s mečem, ale neměl rád násilí stejně jako já a táta. Víš přeci, že taky nechceme, aby ses pral. Je to přesně proto, že ve rvačce se můžeš ošklivě zranit.

Mami, uměl Václav jezdit na kole?
Václav žil moc dávno, to ještě neexistovala kola ani auta. Lidé chodili pěšky nebo jezdili na koni. Václav uměl na koni jezdit moc dobře, proto má na Václavském náměstí v Praze velikánkou sochu, jak sedí na koni. Tu sochu vytvořil Josef Václav Myslbek, to si zapamatuj, budete se o něm učit ve škole. Ta socha je pro nás moc důležitá, připomíná nám naši historii. Někdy se na ní společně zajdeme podívat.

 

Více o tématu: dětinikdo

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist