Líbání miminek posiluje jejich imunitu

Když se miminko narodí, je úplně normální, že ho maminka k sobě přivine a líbá ho. Většina lidí by řekla, že je to prostě proto, že ho má ráda. Na tom je určitě velký kus pravdy, ale vzájemné doteky plní ještě další funkci.

Nejen láska, ale i imunita

Intimní fyzický kontakt má velký význam pro harmonizaci imunitního systému matky a dítěte. To, co se na první pohled zdá jako krásný projev mateřské lásky, je zároveň biologický proces, při kterém se vzájemně naladí imunitní systém maminky a miminka.

Kontakt s pokožkou 

Porodí-li žena v prostředí, které jí nijak nebrání v kontaktu s miminkem, začne se se svým dítětem něžně seznamovat. Přivine ho k sobě, bude ho držet v náručí a bedlivě ho pozorovat, bude ho hladit, dotýkat se jeho pokožky a líbat ho. Je to přirozený proces, při kterém se startují mateřské instinkty. Pro miminko, které je takto uvítáno na svět, se však nejedná jen o akt lásky. Fyzický kontakt, při němž se pokožka matky dotýká novorozeněte, má jednoznačný zdravotní význam. Toto seznamování zprostředkovává nejen emoční, ale také biologické pouto. Bakterie z kůže matky osídlí pokožku dítěte a imunitní systémy se takto propojí. Nezralý imunitní systém miminka je konfrontován s bakteriemi a viry, na které je už matčina imunita zvyklá a dokáže se proti nim bránit. Od maminky se pak k děťátku dostanou ty správné protilátky v mateřském mléce.

Líbání posiluje imunitu 

Imunitní ochrana, která se v matčině těle vytvoří v době, kdy je těhotná, ale přestane brzo vyhovovat. Dítě potřebuje protilátky, které dokážou reagovat na okolní prostředí. Proto je tu líbání. „Když maminka líbá své dítě, na jejích rtech ulpívají patogeny z kůže miminka. Jsou to bakterie, které se pravděpodobně dostanou také do zažívacího systému dítěte. Imunitní systém matky na tyto mikroorganismy zareaguje a protilátky se pak skrze mateřské mléko dostanou k děťátku,“ říká Lauren Sompayrac, autorka knihy Jak funguje imunitní systém. Pokud tedy matka kojí, je líbání zároveň součástí imunitní ochrany dítěte.

Jak si to zařídit v porodnici? 

V českých porodnicích už je dnes poměrně běžné, že vám dítě hned po porodu položí na nahou hruď. Přesto je dobré se s personálem domluvit předem a ujistit se, že miminko bude hned od počátku u vás a že vás od něj neoddělí lékařskými výkony, které mohou počkat. S dítětem byste měla v nerušeném fyzickém kontaktu, kdy se vaše pokožky dotýkají, zůstat alespoň 2 hodiny. Pokud porodíte císařským řezem, můžete si nechat miminko přiložit ke tváři, nebo ho na svou hruď může přivinout tatínek. Není to sice úplně přesně to, co by miminko potřebovalo, ale dá se předpokládat, že matčin imunitní systém umí na mikroorganismy z otcova těla reagovat lépe než na bakterie z pokožky někoho zcela cizího.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To určitě jo, proto je musíme muckat a muckat!! Malý má 14 měsíců, začal mi včera hrozně kašlat, paní v lékárně mi dala nějaký bylinkový sirup, že se může od 1 roku, tak jsem byla ráda. Můžu říct, že Nelince fakt pomohl, navíc obsahuje i betaglukany, které podporují imunitu, takže potom nejsme tak často nemocní. 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené