Lymfodrenáž

V současné době jsou lymfodrenáže spojovány spíše s kosmetickými službami, jako je například odstranění celulitidy, úbytek tělesného objemu a tak dále. Jejich přínos pro zdraví se poněkud podceňuje.
Lymfodrenáž neprospívá pouze vašemu vzhledu, ale pomáhá také vašemu zdraví. Manuální lymfodrenáž je v podstatě speciální jemná masáž, mimochodem také velice příjemná, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy neboli tkáňového moku, čili mízy.

Týká se obličeje a vlasové části hlavy, krku, hrudníku, břicha, hýždí, končetin, prstů a zad.

Nelze ji provádět u lidí, kteří trpí akutním žilním, bakteriálním nebo virovým onemocněním, dále není vhodná v případě, že otok vyvolalo onemocnění srdce, jater, ledvin nebo nádorové onemocnění.

Přístrojová masáž

Přístrojová masáž spočívá v přerušovaném stlačování postiženého místa pomocí vzduchových komor, připojených k přístroji, který vytváří tlakové vlny.

Lymfodrenáž se používá po operacích nebo ozařování, při revmatických otocích a vrozeném poškození mízního systému, u otoků po vyléčení zánětu žil, při léčbě bércových vředů.

Jak manuální tak i přístrojová masáž je vhodná jaké prevence u lidí vystavených každodennímu dlouhému stání. Pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice a sportu a dá se říci, že funguje i v případech psychického vyčerpání a stresu. Jejím dalším přínosem je detoxikace organismu.

Jak to funguje?

Lymfa je tekutina, která se nachází v lymfatické cévní soustavě. Jejími zdroji jsou tekutina filtrovaná stěnou cévních kapilár do tkání a mezibuněčná tekutina, která vzniká na základě činnosti tkáňových buněk. Lymfatická cévní soustava má za úkol „vysávat“ z těla určité látky (lymfatická břemena) a dodávat je zpět do soustavy krevních cév. K lymfatickým břemenům řadíme tkáňové bílkoviny, mastné kyseliny (pocházející z tenkého střeva), vodu a v ní rozpustné látky a buňky (také buněčné zbytky).

Součástí lymfatického systému jsou lymfatické uzliny plnící funkci filtru. Imunitní systém zachycuje a ničí bakterie a viry (také nádorové buňky), kromě toho se v lymfatických uzlinách tvoří lymfocyty. Pokud uzliny tuto zátěž nezvládnou, objeví se otoky, případně roznesení nádorových buněk a zhoršení zdravotního stavu. Pokud se uzliny poškodí úrazem, infekcí nebo operací, nemá lymfa kudy proudit, hromadí se v podkoží a vzniká otok.

Otoky nohou způsobené celodenním stáním obvykle odezní samy po krátkém odpočinku. Pokud však máte povolání, při němž jste této zátěži vystaveni pravidelně, neměli byste podceňovat prevenci.

Jedinou cestou k nápravě při selhání lymfatického systému jsou manuální či přístrojové lymfodrenáže spojené s bandážováním postižených míst, popřípadě nepříliš namáhavé cvičení proložené přestávkami.

Jak často?

K dosažení co nejlepších výsledků odborníci doporučují docházet na proceduru alespoň dvakrát, nejméně však jednou týdně. Doporučený počet je deset návštěv. Tento údaj se samozřejmě odvíjí od problému, se kterým přicházíte, a od názoru lékaře či terapeuta, který masáž provádí nebo ordinuje. Poté obvykle následuje udržovací kůra jedenkrát měsíčně.

Lymfatické masáže se provádějí jako součást kosmetických služeb nebo jako léčebná procedura ve zdravotnických zařízeních. V indikovaných případech je tedy proplácí zdravotní pojišťovny. Tuto proceduru může provádět pouze vyškolený terapeut nebo lékař.

 

19.3.2009 4:43 | autor: Kateřina Kmentová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist