Lze předejít nástřihu hráze při porodu?

VÁŠ DOTAZ Jak často se provádí v našich porodnicích nástřih hráze při porodu? Prý je vhodné během těhotenství masírovat hráz či provádět cviky, kterými se dá nástřihu předejít. Pomáhá to?
foto: Profimedia

Redakce Babyweb.cz odpovídá:

Co se týče nástřihu hráze (též epiziotomie), je nejlepší informovat se přímo v porodnici, ve které se chystáte rodit: jak často nástřihy provádějí a v jakých případech. Podle údajů z roku 2009 (zdroj: ÚZIS) byla v českých porodnicích provedena epiziotomie při porodu ve 48,2 % z celkového množství vaginálně vedených porodů.

Obecně se epiziotomie nepoužívá v porodnicích jako rutinní zákrok, ale odvíjí se od způsobu vedení porodu a od toho, jak se porod vyvíjí. K problematice porodů vydala své stanovisko také Světová zdravotnická organizace (WHO), kde se v souvislosti s epiziotomií mj. uvádí: „Systematické vykonávání epiziotomie nemá opodstatnění. Na ochranu perinea by měly být použity ,alternativní metody‘. S výjimkou případů, kdy je dítě v nouzi, výzkumy dokazují, že epiziotomie přináší většinou více bolesti a utrpení pro matky než užitku pro děti.“

Masáž hráze a tzv. Kegelovy cviky (k posílení svalů pánevního dna, vhodné i po porodu) společně s dostatečným pohybem a cvičením jsou doporučovány jako vhodná prevence zamezení epiziotomie u porodu. Uvádí se, že masáž hráze, která se začíná provádět 8–6 týdnů před termínem porodu, může zabránit nástřihu hráze a větším poraněním, je-li prováděna správně. Toto tvrzení však není podpořeno žádnými srovnávacími studiemi.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nám se cvičení rozhodně vyplatilo. Cvičením myslím roztahování. Do balonku jsme investovat nechtěli a tak pomáhal muž. Mužská pěst je zhruba stejně veliká jako hlavička a aspoň se táta trochu víc zapojí a může mít pocit, že porodu opravdu pomohl. Při porodu jsem se trošku potrhala (Celkem tři ranky a asi 7 stehů), ale ne na hrázi, ta byla v pořádku. Hned po porodu jsem mohla bez problémů sedět, což mi všechny ostatní maminy na pokoji, i kamarádky, záviděly. To roztahování není dvakrát příjemné, ale stojí to za to. Porodem to totiž nekončí a fyzická pohoda po něm vám hodně pomůže :)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Nevím, nakolik samotná masáž hráze, ale podle odezvy od uživatelek, které cvičily s balonkem (Epi-No nebo Aniball, princip stejným jen se liší výrobce a cena) a většinou cvičení doplňovaly i masáží hráze (např. pro lepší uvolnění během samotného cvičení), je balonek dobrá příprava k porodu. Nejen z pohledu vyhnutí se nástřihu, ale také proto, že se naučily racovat se svaly pánevního dna a nacvičily si správné tlačení. A mnohým to ulevilo psychicky v tom, že se dostaly od "něco tak velkýho jako dětská hlava v životě neporodím" k "když jsem zvládla balonek nafouknutý na obvod 30 cm, tak dětskou hlavičku taky zvládnu".

Já jsem u prvního porodu měla jen malý nástřih a minimum šití, hojila jsem se výborně, ale teď u druhého chci cvičit s balonkem a pokud možno to zvládnout bez nástřihu úplně - spíše pro tu možnost to porovnat, než že by pro mě minulý nástřih byl nějakým špatným zážitkem.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

I když to se možná dá těžko prokázat, já věřím, že mi to hodně pomohlo. Masírovala jsem olejíčkem od eoné, který je přímo k tomu určený http://www.dudlikarna.cz/kosmetika-v-tehotenstvi/masazni-olej-na-hraz-eone/

Obrázek uživatele OlivaIva
OlivaIva

V ČR se objevila nová pomůcka, která zabraňuje nastřižení. Byla mi doporučena od prvorodičky, porod jí trval 3 hodiny a neměla žádné komplikace, poranění a že krásný zážitek.
http://www.aniball.cz/

Obrázek uživatele lotka
lotka

Já mám zase kamarádku, která masáž hráze oceňuje. Prý ji právě to masírování pomohlo k tomu, aby ji nemuseli nastříhávat.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ze zkušensoti mé i mých kamarádek masírování hráze moc natržení neovlivní. Ženy, které mají vazy pevnější a dítko větší se prostě vždy potrhají. :-(

Obrázek uživatele AknelkaM
AknelkaM

Já jsem ho používala můžu jenom doporučit!!! Při prvním cvičení jsem dokázala balonek nafouknout na 4,5 cm a týde před porodem už na 9,5 cm!!! Byl to první porod, takže jsem se dost bála, ale nenastřihovali mě a neměla jsem vůbec žádná porodní zranění, všichni se tomu divili :-) Koupila jsem si použitý a používala na něj kondom, takže není nutné mít nový, přece jenom je to docela drahé...určitě se to ale vyplatí.

Obrázek uživatele phobosynka
phobosynka

Zajímalo by mě, jestli má nějáká maminka zkušenosti s přístrojem EPI-NO na posílení hráze... Jsem ve 30tt a chtěla bych si ho pořdit, ale neznám nikoho s osobní zkušeností. Díky :-)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené